www.infoglobe.sk » Nemecko, Mainau – kvetinový ostrov na Bodamskom jazere

Nemecko, Mainau – kvetinový ostrov na Bodamskom jazere

Publikované: 6.8.2021
Vôňa tulipánov, narcisov, orchideí, ruží, georgín, rododendronov a hortenzií sa mieša s vôňou Bodamského jazera. Vzduch s jemnou arómou prestupuje ľahkým vánkom. Motýlie krídla sa vznášajú nad orosenými listami kríkov a mohutné kmene stromov s voňavou kôrou zdobia ostrovnú záhradu.

Rozkvitnutý a voňavý ostrov Mainau (Mavno) leží na nemeckej strane Bodamského jazera. Môžete si vybrať príjazd k ostrovu z dvoch možností. Najskôr choďte smerom na Kostnicu (Konstanz) a odtiaľ pokračujte buď autom priamo na ostrov, ktorý je s pevninou spojený kratším betónovým mostíkom, alebo loďou, ktorá vás vysadí priamo na mainauskom prístavisku. Cieľ spoznáte podľa všadeprítomnej vône kvetín, ktorú je cítiť na míle ďaleko a pobrežiu dodáva neobyčajnú sviežosť.

miesto, kde načerpáte energiu

Mainau sa rozkladá na 45 ha a žije tu 180 obyvateľov, z toho 150 je zamestnaných na kvetinovom ostrove a udržuje Mainau vo svojom jedinečnom charaktere a bezkonkurenčnosti. V hlavnej sezóne (marec–október) pracuje na ostrove až 300 osôb. O pracovitosti a úžasnej starostlivosti sa presvedčíte hneď pri vstupe, kedy vás pozdraví niekoľkometrová väzba zo živých kvetín. Ako by som jej chcela podať ruku na privítanie a potom si uvedomím, že zemitú stonku nedonútim k potraseniu pravicou.

lúčne kvety majú svoje kúzlo   breh ostrova Mainau

Pôvodná podoba ostrova mala divoký nádych. Bol plný rastlín, ktoré sa nekontrolovateľne plazili do výšky aj šírky. Od roku 1853 patrí ostrov švédskemu šľachtickému rodu Bernadotte. Z divočiny a neupraveného pralesa sa začal vynárať ostrov s kvetinovou víziou. Založili spoločnosť Mainau GmbH (Mavno, s. r. o.) s cieľom vytvoriť kvetinový ostrov. Podarilo sa.

zámok – sídlo švédskeho rodu   vodopád na skalke

pohľad na Bodamské jazero

Tulipánové lány, narcisové záhrady, orchideové výstavy, parky plné nevšedných ruží, farebné georgíny okolo cestičiek, rododendrony v podzámku, hortenziové skalky a trvalky vyčnievajúce s čerstvo posekanej trávy sa nahýbajú za prvými rannými lúčmi. Otváracie hodiny sa riadia východom a západom slnka. Presne s východom prichádzame pred bránu veľkej ostrovnej záhrady, kde sa platí jednorázové vstupné (dospelí 22 eur, študenti 13 eur, rodinné vstupné 45 eur).

motýľ v pohybe   motýlí dom

Pre deti je pripravené netradičné ihrisko s drevenými hlavolamami aj preliezačkami. Opodiaľ sa pýši páv z kvetín a na protiľahlej strane sa vynímajú kačky v nadprirodzenej veľkosti, uplácané z hliny a porastené pravidelne vysadenými kvetinami. Veľkým lákadlom je motýlí dom. Vojdete do chodby v tvare motýlej kukly a po pár krokoch sa ocitnete v skleníku s palmami, banánovníkmi, kávovými kríkmi a tropickým vzduchom aj vlhkosťou. Z rozjímania ma vytrháva ľahké šteklenie. Otáčam hlavu tým smerom. Obrovský motýľ s tmavo azúrovou farbou ľahko pristál na mojom ľavom rameni. Stojím ako prikovaná. Nádherný zážitok trvá niekoľko sekúnd. Motýľ dáva príkaz svojim objemným krídlam a premiestňuje sa na fazuľovo zelený krík.

keď majú záhradníci v Mainau nápad, zrealizujú ho   páv

Bacuľaté kmene stromov a až 250 druhov drevín tvorí príjemný tieň v horúcom dni. Nechýba ani zoo, kde si môžete zvieratá dokonca aj pohladiť. Ostrov sa využíva maj na svadby a koncerty – hlavne jazzovej hudby. Zámok zvaný Deutschordensschloss je sídlom švédskeho rodu. Keď sú na ostrove, je to nenápadne oznámené vyvesením vlajky. Nad ostrovom sa objavujú vzducholode z Friedrichshafenu, odkiaľ sa robia vyhliadkové lety. Mainau je rajom pre fotografov, milovníkov prírody, kvetín a odpočinku.

 

GPS: 47°42'16.8"N 9°11'49.3"E

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko, Bastei – ikonický skalný most nad kaňonom Labe – VIDEO
Publikované: 27.7.2022
Len niekoľko desiatok minút jazdy autom od českých hraníc smerom na Drážďany navštívte jednu z najikonickejších skalných scenérií v Európe. Čakajú vás nádherné výhľady na kaňon Labe, unikátny pieskovcový most aj zrúcanina stredovekého hradu.

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva
Publikované: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, ktorý sa pije po celom svete, no nie je všade rovnaký. Tiež si radi vychutnáte poriadne vychladené pivo vo vašom obľúbenom podniku? Čo keby ste tentokrát išli za pivom trochu ďalej, než len za roh, či do centra mesta? Áno, reč je o najväčšom pivnom festivale – Oktoberfeste.

Švajčiarsko, Rheinfall – najväčšie európske vodopády
Publikované: 12.3.2022
Valiaca sa voda, svieže vodopádové mrholenie a výstup do srdca Rýnskych vodopádov zaručuje skvelý zážitok pre cestovateľov, dobrodruhov aj rodiny s deťmi.

Nemecko: Ostrov Lindau na Bodamskom jazere
Publikované: 6.7.2022
Uzučké uličky s drevenými trámami v objatí červených, modrých aj žltých stavieb talianskeho charakteru. Fialové kvety, ktoré zdobia múry ako práve padajúci dážď, panoráma alpských velikánov a zasnežených vrcholkov s nezábudkovým bodamským brehom. Osviežujúca zmrzlina, lúče zapadajúceho slnka a tíško vychádzajúci mesiac v splne nad obzorom.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Kostnica – moderné mesto na Bodamskom jazere
Publikované: 29.9.2016
Múr so životnými snami, odvážna socha so ženskými vnadami, Husov kameň, uličky s talianskou náturou a plavby loďou okolo nemeckého, švajčiarskeho a rakúskeho pobrežia.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Erfurt: Rande v srdci Durínska
Publikované: 24.10.2012
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg
Publikované: 1.1.2014
Pokiaľ aj vy radi cestujete a spoznávate pritom nové zaujímavé miesta a mestá, vyberte sa spolu s nami, aspoň na chvíľu prostredníctvom krátkeho článku, do jedného z najkrajších nemeckých miest, aké som doposiaľ navštívila.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Tübingen – večerná prechádzka mestom
Vydajte sa spolu s nami na prechádzku uličkami šarmantného nemeckého univerzitného mesta Tübingen...

Nemecko, Trier – najstarší skvost krajiny
V údolí rieky Mosely sa rozprestiera najstaršie mesto v Nemecku – Trier. Dajú sa tu vidieť úchvat...

Nemecko: Bavorsko – krajina jazier, majestátnych hôr a pamiatok
Na juhu resp. juhovýchode Nemecka sa rozprestiera územne najväčší štát spolkovej krajiny – Bavors...

Nemecko, Saské Švajčiarsko – skalný raj
Národný park Saské Švajčiarsko nadväzuje na  České Švajčiarskoo, a tak sa teda nemusíte vydávať n...

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

17.8.2022
V Bardejovských kúpeľoch môžete počas nedele 21.augusta 2022 vzdať hold cisárovnej Alžbete – zvanej Sisi, ktorá sa tu liečila prostredníctvom podujatia Alžbetínsky deň.  
16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 8. 2022
sviatok:Elena, Helena

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X