www.infoglobe.sk » Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo

Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Jose Vasconcelos

Najprv zamierime na sever od námestia, prejdeme naľavo vedľa monumentálnej Catedral Metropolitana, o ktorej sme písali minulý týždeň, a budeme pokračovať pozdĺž ulice Monte de Piedad, ktorá sa po pár desiatkach metrov zmení na ulicu República de Brasil. Onedlho sa dostaneme na pomerne otvorené priestranstvo, čo je v skutočnosti námestie Santo Domingo, ktorému na jeho severnej strane dominuje rovnomenná katedrála.

Katedrála je však „iba“ pozostatkom väčšieho komplexu, ktorý tu kedysi stál a zahŕňal aj kláštor, ktorý bol úplne prvý v tzv. Novom Španielsku. Každopádne, samotný kostol je postavený v štýle mexického baroka. Pôdorys kostola odpovedá tvaru katolíckeho kríža. Hlavný oltár je v neoklasicistickom štýle a pochádza z Kostol Santo Domingorúk slávneho mexického architekta a sochára Manuela Tolsá. Jedným z jeho najslávnejších diel je Hospicio Cabañas (jeden z najstarších zdravotníckych komplexov v Latinskej Amerike), ktorý patrí do svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Nachádza sa v mexickom štáte Guadaljara. Mimochodom samotné námestie Santo Domingo má tak trochu zlú povesť kvôli veľkej miere falzifikácie dokumentov.

Ďalšou zaujímavou budovou severne od Zócala je jezuitskáColegio San Ildefonsostavba Antiguo Colegio de San Ildefonso, ktorá bola založená v roku 1588 a dnes je v nej múzeum Mexico City. Ale medzitým, čo slúžila ako jezuitský kláštorný internát a dnes ako múzeum, bol tento komplex využívaný na rôzne účely. Od roku 1767, kedy došlo k vyhnaniu jezuitov, tu napríklad sídlil vojenský batalion; svoje učebne tu mala škola práva alebo medicíny; alebo tu v roku 1847 pobývali vojaci Spojených štátov. Múzeum tu sídli až od roku 1992 a sústredí sa na archeológiu, históriu a umenie, ktoré súvisí s Mexikom.

Teraz sa opäť vrátime na námestie Zócalo a vydáme sa západným smerom, aby sme Plaza Santo Domingopreskúmali, aké zaujímavosti skrýva mesto tam.

Asi tak osem minút peši od námestia narazíte po vašej ľavici na budovu, ktorá na prvý pohľad vybočuje. Jedná sa o Palacio de Iturbide. Trojposchodový palác je ďalším z príkladov mexického baroka. Stavba prebiehala v období rokov 1779 až 1785. Jeho výstavbu zadal šľachtic Miguel de Berrio y Zaldívar, ktorý okrem iného zastával aj funkciu starostu Mexico City. Palác mal mať hodnotu sto tisíc pesos, čo sa okrem iného rovnalo venu jeho dcéry. De Berrio totiž Palácnemal príliš v obľube nastávajúceho zaťa markíza z Moncady na Sicílii. Obával se, že budúci manžel jeho dcéry by jej imanie premrhal.

Na začiatku 19. storočia však palác prestal slúžiť ako osobná rezidencia a namiesto toho sa tu na istý čas usídlila banícka vysoká škola a od roku 1855 sa palác na približne ďalších sto rokov zmenil na hotel. Až v roku 1972 po rozsiahlej rekonštrukcii sa Palacio de Iturbide stal domovom umenia, ktorým zostal dodnes.

Text: Maxim Kucer

Preklad: O. Maňáková

Foto: Wikipedia.org, TheImadatter: 2, 3, 4, 5Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva
Publikované: 31.7.2019
Bujaré fiesty, tradičné mariachi, pyramídy s tisícročnou históriou, nezlomná Frida Kahlo, nebezpečné drogové kartely, pôsobivá tradícia Diá de los Muertos, chutné tacos aj legendárna kukurica. Mexiko nesie v sebe mnoho podôb, ktoré sa spolu zlievajú do pestrofarebného cestovateľského sna.

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Mexiko, Monterrey: Moderné centrum Mexika
Publikované: 12.4.2013
Jedno z najvyspelejších mexických miest sa nachádza na severovýchode štátu Nuevo León, kde je suché a horúce podnebie (v lete dosahujú priemerné teploty až štyridsať stupňov Celzia). Avšak to nie je prekážkou pre sľubný rozvoj obchodu, Monterrey patrí v tomto ohľade k tým najlepším mestám Latinskej Ameriky.

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová križovatka
Publikované: 17.5.2013
Pokiaľ nie je Ciudad Juárez najnebezpečnejším mestom na svete, tak je rozhodne jedno z najnebezpečnejších. Je to mesto, kam turisti príliš nesmerujú, možno iba tí, ktorí si neuvedomujú všadeprítomnú hrozbu, ktorá dlhé roky sužuje miestnych obyvateľov. Kartely.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížske Hanácké námestie ožije v sobotu 22. februára od 9. hodiny ráno fašiangovým jarmokom. Čaká vás domáca zabíjačka, špeciality a muzika. Program s voľným vstupom pokračuje do 17. hodiny a koná sa za každého počasia.
19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 2. 2020
sviatok:Eleonóra
dnes:
piatok 21.2.
6 °C
zajtra:
sobota 22.2.
7 °C