www.infoglobe.sk » Mexiko, Tulum – mayské pamiatky

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky

Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Tulum sa dá rozdeliť do troch oblastí. Jednou z nich je samotné moderné mesto, ktoré má okolo 20 tisíc obyvateľov. Tam sa nachádzajú reštaurácie, obchody a hotely. Potom tu je cesta pozdĺž pláží vedúca až k oblúku, kde začína biosféra Sian Ka’an. Tam sa nachádza ubytovanie od luxusného až po kempy a verejná pláž pozdĺž celej cesty. A treťou oblasťou je archeologické nálezisko.

Castillo

Nakoniec sa do kempu Playa Roca dostávame až za tmy. Samotný kemp je o ničom, nie je tu elektrika, v sprchách tečie len studená a nie je tu ani pitná voda. Jedinou výhodou tohoto kempu je asi prístup ku krásnej a pokojnej pláži, na ktorej strávime odpoludnie. Ale až po pamiatkach.

A to je ďalšia výhoda tohoto kempu, k pamiatkam sa dá odtiaľto dôjsť peši do 20 minút, takže niet divu, že tunajšie ubytovanie je trochu drahšie. Tulumské mayské ruiny boli zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Toto archeologické nálezisko navyše leží na pobreží, na útese s výhľadom na tyrkysové Karibské more.

Castillo   Castillo

Starobylé opevnené mesto bolo po prvý raz osídlené takmer pred 1500 rokmi, a keď sem dorazili Španieli, mesto bolo stále obývané. Každé mayské mesto malo svoj zvláštny účel a ani Tulum nebol výnimkou. Slúžil ako prístav, kde sa obchodovalo prevažne s tyrkysom a nefritom.

mayské pamiatky   mayské pamiatky

vstup v hradbách

Tulum bol jediným mayským mestom v Mexiku vybudovaným na pobreží a chránili ho hradby. V mayskom jazyku Tulum znamená hradba. Múr s dĺžkou 784 metrov, ktorý obklopuje mesto z troch strán, je široký 7 metrov a dosahuje výšku medzi troma až piatimi metrami. Také opevnenie malo rozhodne vplyv na zachovanie prístavu, aj keď teórií, prečo bolo mesto takto opevnené, je hneď niekoľko. Buď kvôli ochrane pred útočníkmi, alebo je tiež možné, že vo vnútri múrov žili len kňazi a vtedajšia aristokracia, kým roľníci boli držaní vonku.

Pri vstupe do starobylého Tulumu vidíme mierne zvlnenú krajinu a pozostatky mesta. Na okraji 12metrového útesu stojí Castillo, alebo hrad. Celý komplex je dosť rozľahlý, nachádza sa tu veľa ruín a dočítate sa tu mnohé informácie o tejto pamiatke. Rozľahlosť komplexu je výhoda, pretože je tu naozaj množstvo návštevníkov. Najlepšie je vyraziť skoro ráno, pretože postupne začne byť skutočne veľmi teplo a väčšina turistov nakoniec posedáva len v tieni a odpočíva. Dá sa tu zísť dole k moru a vykúpať sa, čo rozhodne oceníte. My sa posadíme na rozľahlú lúku a užívame si atmosféru mayských ruín.

osvieženie rozhodne uvítate

GPS: 20°12'53.1"N 87°25'43.5"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav