www.infoglobe.sk » Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto

Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Skončili sme v meste Arriaga a odtiaľ sme si kúpili lístky na autobus druhej triedy do Oaxacy. Práve sme čítali, že na tejto ceste bývajú niekedy autobusy prepadávané a olúpené, tak sme si vraveli, že druhá trieda ich predsa nemôže zaujímať. Nevýhodu to však malo v tom, že šofér s nami išiel asi rallye, celú noc som sa ani napiť z fľaše nemohol, ako to so mnou stále hádzalo. A tiež som sa trochu bál o naše ruksaky v úložnom priestore, či nám ich cestou nevyklopí. Nakoniec však všetko dobre dopadlo. Síce náš autobus v noci štyrikrát zastavili, ale vždy to bola iba policajná kontrola.

bus do Belize   Oaxaca

Centrum mesta Oaxaca, založené v 15. storočí, bolo v roku 1987 zapísané do  zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem architektonických pamiatok môžete v meste nájsť aj kombináciu rôznych tradícií a etnických skupín a kultúr, ktoré ho premieňajú na mesto plné farieb, chutí mezcalu a vôní čokolády.

El Zócalo známe ako Plaza de la Constitución existuje už od koloniálneho obdobia. Uprostred námestia je altán pripomínajúci kyticu balónov. Na tomto námestí to žije. Zhon ľudí počas dňa a večer sa tu schádzajú posedieť celé rodiny. Okolo námestia sú sústredené historické pamiatky a zaujímavosti mesta ako Palacio de Gobierno a katedrála. Aj pri katedrále sa nachádza malé námestií. Samotná katedrála pochádza z roku 1535, od tej doby sa však vďaka prestavbám výrazne zmenila. Po zemetrasení v roku 1714 a vážnyh škodách prebehla hlavná prestavba (1724–1730).

El Zócalo

katedrála   interiér katedrály

Templo de Santo Domingo patrí k najkrajším kostolom v celom spolkovom štáte Oaxaca. Nachádza sa tu aj kultúrne centrum a botanická záhrada. Medzi ďalšie pekné pamiatky určite patrí divadlo Macedonio Alcalá a južne od námestia sa zas nachádzajú trhy 20 de Noviembre a Benito Juárez, ktoré rozhodne tiež stoja za návštevu. Po celom meste sú remeselné a pouličné stánky. Mesto je veľmi pekné a je v ňom bezpečné prechádzať sa aj navečer po zotmení.

Santo Domingo     Santo Domingo

Parque del Llano je v meste príjemnou zelenou plochou, kam si ľudia chodia zašportovať a odpočinúť si od ruchu mesta. Aj my tu chvíľku posedíme, kúsok od pekného kostola Iglesia de Guadalupe.

Pre pekný výhľad na mesto sa ideme prejsť po ulici Rubén Vasconcelos Beltrán až k Auditorio Guelaguetza, kde sa nachádza aj observatórium. Keď sa chceme prejsť ďalej do parku (Parque Estatal Cerro Del Fortín), zastaví sa pri nás nejaký bežec a varuje nás, že ďalej chodiť nemáme. Miesto totiž nie je strážené policajtmi, takže by nás mohol niekto prepadnúť a okradnúť. Neriskovali sme to a išli sme radšej späť. Bola by to škoda prísť o foťák.

Iglesia de Guadalupe

Po ceste z Mexika do Belize sa zastavujeme ešte na noc v mestách ako Cosoleacaque a Chetumal, odkiaľ sa vydávame bývalým školským americkým autobusom do Belize.

GPS: 17°03'47.1"N 96°43'35.0"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva
Publikované: 31.7.2019
Bujaré fiesty, tradičné mariachi, pyramídy s tisícročnou históriou, nezlomná Frida Kahlo, nebezpečné drogové kartely, pôsobivá tradícia Diá de los Muertos, chutné tacos aj legendárna kukurica. Mexiko nesie v sebe mnoho podôb, ktoré sa spolu zlievajú do pestrofarebného cestovateľského sna.

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula
Publikované: 24.6.2019
El Cañón del Sumidero, ako ho poznáme dnes, sa začal vytvárať asi pred 70 miliónmi rokov pôsobením tektonických pohybov známych ako Horts-Graben. Skaly vznikli približne pred 136 miliónmi rokov a boli vytvorené na základe sedimentov a minerálov vápnika. Dnes je kaňon vďaka veľkému ekologickému bohatstvu národným parkom. Rozsiahlu faunu tu tvoria napr. jaguáre, krokodíly, pelikány, volavky, opice a dravce.

Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout
Publikované: 9.9.2019
Belize je na našej ceste Strednou Amerikou malý štát, ktorý je navyše pomerne drahý, takže ho skôr len tak prejdeme stopom, než aby sme sa zdržiavali pri Karibiku alebo nejakých turistických aktivitách. Za zmienku však rozhodne stoja tri miesta.

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 30. 3. 2020
sviatok:Vieroslava
dnes:
pondelok 30.3.
5 °C
zajtra:
utorok 31.3.
7 °C