Mexiko, Palenque – pamiatky

Dostať sa z Escarcégy do Palenque bolo trochu zložitejšie. Kvôli kontrolám, keď potrebujeme prejsť hranice spolkových štátov (Campeche a Chiapas), sa totiž dosť zle stopuje. A aj colectiva sa nám tu podstatne horšie zháňali. No navečer sa do mestečka Palenque konečne dostávame.
Kedysi bolo Palenque len malou komunitou, ktorá založila osadu v džungli. Mesto oficiálne založil Fray Pedro Lorenzo de la Nada v roku 1567. V roku 1573 obdaroval komunitu Palenque troma zvonmi ako symbol založenia mesta. Do dnešnej doby sa však zachoval už len jeden, ten najväčší, ktorý je v kostole a ktorý sa považuje za jediné svedectvo o založení.
Samotná archeologická pamiatka sa nachádza 8 km od mesta a nesie rovnaký názov. Pravé meno starobylého mesta znie Lakamha, v preklade „Veľká voda“, Španieli ho však premenovali. Jeho história zrejme siaha až do roku 100 pred Kristom, vrchol rozkvetu dosiahlo medzi rokmi 600–800 nášho letopočtu a od roku 900 začalo mesto postupne upadať, až ho napokon pohltila džungľa. Prvé oficiálne skúmanie miesta previedol v roku 1784 José Antonio Calderón. Jednalo sa o jedno z najvýznamnejších mayských miest klasického obdobia a dnes je vďaka svojej architektúre, sochám a rozsiahlej skupine hieroglyfických nápisov známou archeologickou zónou. V areáli sa nachádza aj múzeum, do ktorého umiestnili archeologické nálezy.
Ako prvé sa vydávame po vysokej pyramíde do Templo de las Inscripciones (chrámu Nápisov), ktorý má päť vchodov. V podstate ide o pohrebný chrám vyplnený nápismi. V hlbinách budovy sa kedysi nachádzala pohrebná sieň a márnica a bohato vyrezávaný sarkofág, ktorý obsahoval pozostatky Pakala II. Replika jeho hrobky sa nachádza v múzeu.
Rozľahlé El Palacio nie je samostatná budova, ale veľkolepá skupina vzájomne prepojených stavieb na umelej terase, ktoré boli postavené a rôzne prestavané v priebehu štyroch storočí. Tento palác je veľmi rozmanitý, má rôzne chodby, podzemné galérie, nádvoria, hieroglyfy a ďalšie sochárske prvky. Za El Palacio sa nachádzajú ďalšie pamiatky – Templo del Sol, ktorý sa vyznačuje najlepšie zachovaným hrebeňom dosahujúcim výšku 4 metre, Templo de la Cruz, z ktorého je asi najkrajší výhľad na El Palacio, a Templo de la Cruz Foliada. V severnej časti ďalej od El Palacia sa nachádza Grupo Norte, ktoré sa skladá z piatich zarovnaných budov na rovnakej základni.
A to sú len hlavné pamiatky, v Palenque sa dá stráviť more času, než si človek prejde a prehliadne celý komplex. Čím skôr tu budete, tým väčší pokoj si užijete.
GPS: 17°29'05.5"N 92°02'44.9"W
Text a foto: Tomáš Novák
Preklad: O. Maňáková
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!

Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula

Mexiko – San Cristóbal de las Casas

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Pamiatky okolo nás
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.
Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY v ANDORRE a vo VATIKÁNE:
Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr
Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán
Vatikán - katolícka enkláva I.
Vatikán - katolícka enkláva II.
Vatikán - katolícka enkláva III.
Rím alebo prechádzka „Večným mestom"
FOTOGALÉRIA
Všetko dôležité, čo by ste o Andorre mali vedieť, nájdete TU a o Vatikáne TU