www.infoglobe.sk » Mexiko, Palenque – pamiatky

Mexiko, Palenque – pamiatky

Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Dostať sa z Escarcégy do Palenque bolo trochu zložitejšie. Kvôli kontrolám, keď potrebujeme prejsť hranice spolkových štátov (Campeche a Chiapas), sa totiž dosť zle stopuje. A aj colectiva sa nám tu podstatne horšie zháňali. No navečer sa do mestečka Palenque konečne dostávame.

Grupo Norte

Kedysi bolo Palenque len malou komunitou, ktorá založila osadu v džungli. Mesto oficiálne založil Fray Pedro Lorenzo de la Nada v roku 1567. V roku 1573 obdaroval komunitu Palenque troma zvonmi ako symbol založenia mesta. Do dnešnej doby sa však zachoval už len jeden, ten najväčší, ktorý je v kostole a ktorý sa považuje za jediné svedectvo o založení.

Palenque   Templo de la Cruz Foliada

Samotná archeologická pamiatka sa nachádza 8 km od mesta a nesie rovnaký názov. Pravé meno starobylého mesta znie Lakamha, v preklade „Veľká voda“, Španieli ho však premenovali. Jeho história zrejme siaha až do roku 100 pred Kristom, vrchol rozkvetu dosiahlo medzi rokmi 600–800 nášho letopočtu a od roku 900 začalo mesto postupne upadať, až ho napokon pohltila džungľa. Prvé oficiálne skúmanie miesta previedol v roku 1784 José Antonio Calderón. Jednalo sa o jedno z najvýznamnejších mayských miest klasického obdobia a dnes je vďaka svojej architektúre, sochám a rozsiahlej skupine hieroglyfických nápisov známou archeologickou zónou. V areáli sa nachádza aj múzeum, do ktorého umiestnili archeologické nálezy.

Ako prvé sa vydávame po vysokej pyramíde do Templo de las Inscripciones (chrámu Nápisov), ktorý má päť vchodov. V podstate ide o pohrebný chrám vyplnený nápismi. V hlbinách budovy sa kedysi nachádzala pohrebná sieň a márnica a bohato vyrezávaný sarkofág, ktorý obsahoval pozostatky Pakala II. Replika jeho hrobky sa nachádza v múzeu.

Templo de las Inscripciones   Templo de las Inscripciones

Rozľahlé El Palacio nie je samostatná budova, ale veľkolepá skupina vzájomne prepojených stavieb na umelej terase, ktoré boli postavené a rôzne prestavané v priebehu štyroch storočí. Tento palác je veľmi rozmanitý, má rôzne chodby, podzemné galérie, nádvoria, hieroglyfy a ďalšie sochárske prvky. Za El Palacio sa nachádzajú ďalšie pamiatky – Templo del Sol, ktorý sa vyznačuje najlepšie zachovaným hrebeňom dosahujúcim výšku 4 metre, Templo de la Cruz, z ktorého je asi najkrajší výhľad na El Palacio, a Templo de la Cruz Foliada. V severnej časti ďalej od El Palacia sa nachádza Grupo Norte, ktoré sa skladá z piatich zarovnaných budov na rovnakej základni.

Templo del Sol   Templo del Sol

El Palacio

A to sú len hlavné pamiatky, v Palenque sa dá stráviť more času, než si človek prejde a prehliadne celý komplex. Čím skôr tu budete, tým väčší pokoj si užijete.

GPS: 17°29'05.5"N 92°02'44.9"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav