www.infoglobe.sk » Mexiko, Palenque – pamiatky

Mexiko, Palenque – pamiatky

Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Dostať sa z Escarcégy do Palenque bolo trochu zložitejšie. Kvôli kontrolám, keď potrebujeme prejsť hranice spolkových štátov (Campeche a Chiapas), sa totiž dosť zle stopuje. A aj colectiva sa nám tu podstatne horšie zháňali. No navečer sa do mestečka Palenque konečne dostávame.

Grupo Norte

Kedysi bolo Palenque len malou komunitou, ktorá založila osadu v džungli. Mesto oficiálne založil Fray Pedro Lorenzo de la Nada v roku 1567. V roku 1573 obdaroval komunitu Palenque troma zvonmi ako symbol založenia mesta. Do dnešnej doby sa však zachoval už len jeden, ten najväčší, ktorý je v kostole a ktorý sa považuje za jediné svedectvo o založení.

Palenque   Templo de la Cruz Foliada

Samotná archeologická pamiatka sa nachádza 8 km od mesta a nesie rovnaký názov. Pravé meno starobylého mesta znie Lakamha, v preklade „Veľká voda“, Španieli ho však premenovali. Jeho história zrejme siaha až do roku 100 pred Kristom, vrchol rozkvetu dosiahlo medzi rokmi 600–800 nášho letopočtu a od roku 900 začalo mesto postupne upadať, až ho napokon pohltila džungľa. Prvé oficiálne skúmanie miesta previedol v roku 1784 José Antonio Calderón. Jednalo sa o jedno z najvýznamnejších mayských miest klasického obdobia a dnes je vďaka svojej architektúre, sochám a rozsiahlej skupine hieroglyfických nápisov známou archeologickou zónou. V areáli sa nachádza aj múzeum, do ktorého umiestnili archeologické nálezy.

Ako prvé sa vydávame po vysokej pyramíde do Templo de las Inscripciones (chrámu Nápisov), ktorý má päť vchodov. V podstate ide o pohrebný chrám vyplnený nápismi. V hlbinách budovy sa kedysi nachádzala pohrebná sieň a márnica a bohato vyrezávaný sarkofág, ktorý obsahoval pozostatky Pakala II. Replika jeho hrobky sa nachádza v múzeu.

Templo de las Inscripciones   Templo de las Inscripciones

Rozľahlé El Palacio nie je samostatná budova, ale veľkolepá skupina vzájomne prepojených stavieb na umelej terase, ktoré boli postavené a rôzne prestavané v priebehu štyroch storočí. Tento palác je veľmi rozmanitý, má rôzne chodby, podzemné galérie, nádvoria, hieroglyfy a ďalšie sochárske prvky. Za El Palacio sa nachádzajú ďalšie pamiatky – Templo del Sol, ktorý sa vyznačuje najlepšie zachovaným hrebeňom dosahujúcim výšku 4 metre, Templo de la Cruz, z ktorého je asi najkrajší výhľad na El Palacio, a Templo de la Cruz Foliada. V severnej časti ďalej od El Palacia sa nachádza Grupo Norte, ktoré sa skladá z piatich zarovnaných budov na rovnakej základni.

Templo del Sol   Templo del Sol

El Palacio

A to sú len hlavné pamiatky, v Palenque sa dá stráviť more času, než si človek prejde a prehliadne celý komplex. Čím skôr tu budete, tým väčší pokoj si užijete.

GPS: 17°29'05.5"N 92°02'44.9"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva
Publikované: 31.7.2019
Bujaré fiesty, tradičné mariachi, pyramídy s tisícročnou históriou, nezlomná Frida Kahlo, nebezpečné drogové kartely, pôsobivá tradícia Diá de los Muertos, chutné tacos aj legendárna kukurica. Mexiko nesie v sebe mnoho podôb, ktoré sa spolu zlievajú do pestrofarebného cestovateľského sna.

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula
Publikované: 24.6.2019
El Cañón del Sumidero, ako ho poznáme dnes, sa začal vytvárať asi pred 70 miliónmi rokov pôsobením tektonických pohybov známych ako Horts-Graben. Skaly vznikli približne pred 136 miliónmi rokov a boli vytvorené na základe sedimentov a minerálov vápnika. Dnes je kaňon vďaka veľkému ekologickému bohatstvu národným parkom. Rozsiahlu faunu tu tvoria napr. jaguáre, krokodíly, pelikány, volavky, opice a dravce.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
4.12.2019
Múzeum slovenskej dediny v Martine vás pozýva na posledné tohtoročné podujatie s atmosférou Vianoc, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. decembra 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 6. 12. 2019
sviatok:Mikuláš
dnes:
piatok 6.12.
-1 °C
zajtra:
sobota 7.12.
6 °C