www.infoglobe.sk » Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo

Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Ako sme už zmieňovali, okolo námestia je niekoľko budov, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti. Jednou z nich je bezpochyby Catedral Metropolitana de la Ciudad de México. Jedná sa o najväčšiu katedrálu na oboch amerických kontinentoch. Kombinuje v sebe tri architektonické štýly, a to renesanciu, barok a neoklasicizmus. Katedrála smeruje na juh, jej dĺžka je 110 metrov a na šírku meria 54 metrov. Skladá sa z dvoch veží, hlavného dómu, troch hlavných portálov a piatich lodí.

katedrala

Catedral Metropolitana sa považuje za dôležitú súčasť mexickej kultúrnej identity. Miesto, na ktorom stojí, nebolo vybrané náhodou, pretože v Tenochtitláne, ktorý Mexico City predchádzal, bola táto oblasť súčasťou náboženskej štvrte.

katedrala

Katedrála má dohromady až 25 zvonov, z toho osemnásť je vo východnej veži a sedem v západnej. Najväčší zvon váži 13 ton a volá sa Santa Maria de Guadalupe. Vo vnútri chrámu je šestnásť kaplniek, pričom každá z nich je zasvätená inému svätému (napr. kaplnka sv. Petra, sv. Jozefa alebo sv. Izidora). Ďalej tu narazíte na päť hlavných oltárov. Napríklad Oltár kráľov, ktorý bol navrhnutý Jeronimom Balbasom, je vytesaný z cédra. Na šírku dosahuje toto dielo 13 metrov a na výšku 25 metrov. Priamo pod oltárom sa nachádza krypta, ktorej vchod je strážený veľkými dverami.

palacio Nacional

Ďalšou historickou pamiatkou je Palacio Nacional. Podobne ako v prípade katedrály,Palacio Nacional ani túto budovu nemôžete prehliadnuť. Na dĺžku meria viac než 200 metrov. Ako materiál na výstavbu paláca bol použitý kameň z tzv. Montezumových nových domov, čo bol veľký komplex pozostávajúci z piatich prepojených palácov. Ich vnútrajšky boli zdobené napríklad mramorom a maľovanými omietkami. Spálne mali tapisérie z maľovanej vlny, peria a králičej srsti.

Posledná z troch budov, ktoré sme minule spomenuli, je Portal de Mercaderes. Názov označuje komerčné budovy, ktoré lemujú západnú stranu námestia Zócalo. Obchod totiž tejto oblasti dominuje už päť storočí. Dnes tu narazíte predovšetkým na obchody predávajúce šperky, alebo dva luxusné hotely. Jedným z nich je napríklad hotel Majestic, ktorý sídli v budove postavenej v 18. storočí. Tá však na začiatku 20. storočia prešla kompletnou renováciou. Hotel Majestic tu existuje od roku 1937. Keby ste boli ochotní zaplatiť vysokú cenu za jeho izby, mali by ste zaručený výhľad na celé námestie.

Mercaderes

Ako ste už asi sami vytušili, na námestí Zócalo a v jeho blízkom okolí sa dá stráviť príjemné dopoludnie, ktoré možno budete mať spestrené nejakou živou hudbou alebo umeleckým vystúpením.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TheImadatter, Diego Delso, Eric Menjivar, Tetraktys,

Luicheto

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva
Publikované: 31.7.2019
Bujaré fiesty, tradičné mariachi, pyramídy s tisícročnou históriou, nezlomná Frida Kahlo, nebezpečné drogové kartely, pôsobivá tradícia Diá de los Muertos, chutné tacos aj legendárna kukurica. Mexiko nesie v sebe mnoho podôb, ktoré sa spolu zlievajú do pestrofarebného cestovateľského sna.

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Monterrey: Moderné centrum Mexika
Publikované: 12.4.2013
Jedno z najvyspelejších mexických miest sa nachádza na severovýchode štátu Nuevo León, kde je suché a horúce podnebie (v lete dosahujú priemerné teploty až štyridsať stupňov Celzia). Avšak to nie je prekážkou pre sľubný rozvoj obchodu, Monterrey patrí v tomto ohľade k tým najlepším mestám Latinskej Ameriky.

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová križovatka
Publikované: 17.5.2013
Pokiaľ nie je Ciudad Juárez najnebezpečnejším mestom na svete, tak je rozhodne jedno z najnebezpečnejších. Je to mesto, kam turisti príliš nesmerujú, možno iba tí, ktorí si neuvedomujú všadeprítomnú hrozbu, ktorá dlhé roky sužuje miestnych obyvateľov. Kartely.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:Vendelín
dnes:
nedeľa 20.10.
19 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
19 °C