www.infoglobe.sk » Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero

Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Teraz sa nachádzame v meste Felipe Carrillo Puerto. Silný dážď vyhnal ľudí z ulíc a nás tiež. Rýchly dážď však príjemne osvieži vyprahnutý vzduch v uliciach a pokropí nahriaty asfalt. Tento čas využijeme na návštevu mexického rýchleho občerstvenia a dávame si miestne empanady, ktoré sú snáď najlepšie, aké som počas cesty po Mexiku mal. Prejdeme cez malé námestie pri autobusovej stanici a do Bacalaru dôjdeme už autobusom.

Bacalar

História Bacalaru siaha až do predkolumbovskej éry. Mesto Bacalar založili Mayovia pri Laguna de los Siete Colores, ale pre Španielov nebolo ťažké vtedajší Bakhalal dobyť. Útoky pirátov v osemnástom storočí viedli k rozhodnutiu opevniť mesto, a tak bola v roku 1733 vybudovaná pevnosť San Felipe de Bacalar.

pevnosť   pevnosť

Opevnené mesto prosperovalo a v roku 1848 malo okolo päť tisíc obyvateľov, než prišla vojna kást. Mayovia sa búrili proti mexickej vláde a ich prvým cieľom bol Bacalar. Populácia bola napadnutá a zničená a ľudia utiekli do britských kolónií v Hondurase. Obrat nastal v roku 1902, kedy sa podarilo primäť mayských indiánov, aby uznali vládu republiky a populácia v Bacalare tak opäť začala rásť. V roku 2007 bol Bacalar dokonca oficiálne vymenovaný za magické mesto.

miestne domy

Nájsť v Bacalare nejaký hotel alebo kemp nám dáva zabrať. Je to tu dosť drahé a rozľahlé, takže než niečo nájdeme, sme dosť nachodení. Nakoniec skončíme pri jednom hosteli, kde si môžeme rozložiť stan. Hostel je priamo pri jazere, čo oceňujeme najmä pri krásnych západoch slnka. Na druhej strane je tu večer hrozne veľa komárov.

západ slnka pri jazere   Bacalar jazero

hostel pri jazere

Výhodou kempu je, že si môžeme zdarma požičať kajak a povoziť sa po jazere. A jediné mínus bolo, že sme si so sebou nevzali foťák ani kameru, pretože previezť sa na kajaku po jazere Siedmich farieb je naozaj úžasný zážitok. Ako už samotný názov napovedá, lagúna má sedem rôznych odtieňov modrej. To má na svedomí kontrast pôdy na dne jazera, meniaca sa hĺbka a intenzita, s ktorou absorbuje slnečné lúče. Do toho všetkého kontrastuje svieža vegetácia a spev vtákov.

jazero

Bacalar je pokojné mesto, takže sa ideme aj navečer prejsť, najeme sa v reštaurácii, prehliadneme si pevnosť San Felipe a za tmy sa vraciame späť.

A prebdieme takmer celú noc, pretože v hosteli je vonkajšia párty a hudba hraje nahlas snáď až do štvrtej do rána. Trochu nám to skazilo dojem tohoto krásneho a pokojného miesta, ale tak už to v Mexiku (a nielen v Mexiku) býva. Ľudia sa tu radi bavia, či už miestni, alebo práve cudzinci v hosteloch. Nás čakajú ďalšie mayské ruiny, tak hor sa za nimi.

GPS: 18°40'39.0"N 88°23'16.9"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok:Blanka