www.infoglobe.sk » Grécko, ostrov Korfu – trek zeleným ostrovom

Grécko, ostrov Korfu – trek zeleným ostrovom

Publikované: 12.1.2021
Už začínate plánovať, kam vyrazíte na dovolenku, až to bude možné? A nechcete sa len povaľovať na pláži, ale preferujete aktívnu dovolenku? Vydajte sa na grécky ostrov Korfu, raj chodcov a milovníkov prírody. Čaká vás tu dvesto kilometrov dlhý chodník, ktorý vás zavedie do krajiny nedotknutej masovou turistikou, od vrcholku najvyššej hory Pantokrator na severe, v strednej časti ostrova skrz nekonečné terasovité kopce olivových hájov až po piesočné duny posiate borievkou a údoliami plnými dubov a gaštanov na juhu ostrova.

Chodník je primárne využívaný pre pešiu turistiku

Chodník bol založený v roku 2001 a každoročne ho navštívia tisíce nadšencov. Celá cesta meria okolo 220 kilometrov. Prejsť sa dá približne za 9 až 12 dní. Môžete si ho rozdeliť na etapy, ísť ho vcelku, naraz, od severu na juh aj opačne.

hora Pantokratoras

CT značky

Značený je na strategických miestach žltými značkami s písmenami CT a smerovou šípkou. Ak trasa križuje bočné cestičky a cesty, potom trasu medzi CT značkami potvrdzujú žlté značky, ktoré nájdete na stromoch, múrikoch alebo kameňoch. Pre lepšiu orientáciu odporúčam stiahnuť offline mapy.cz, kde je celá trasa skvele značená.

nedotknutá príroda

Najdramatickejšie scenérie a najväčšia koncentrácia vrcholov sa nachádza na severnej strane ostrova. Na zozname každého dobrodruha by tak nemal chýbať najvyšší bod ostrova, hora Pantokratoras 911 m n. m., obrovský vápencový masív smerujúci k albánskemu pobrežiu a dominujúci ohromujúcim úsekom pobrežia. Na západnom pobreží ostrova sú potom nádherné pláže so zlatým pieskom, mesto Paleokastritsa a jeho krásne zátoky, pevnosť Angelokastro, mys Cape Drastis a tzv. dvojitá pláž Porto Timoni. S výnimkou mesta Korfu a niektorých turistických letovísk zostávajú obrovské plochy ostrova takmer nedotknuté.

pevnosť Angelokastro výhľady z pevnosti Angelokastro

Chodník vhodný pre začiatočníkov aj skúsených chodcov

Najvhodnejšia doba k návšteve je od apríla do októbra. V letných mesiacoch môžu byť teploty príliš vysoké. S najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíte na oblohe ani jeden mráčik. Ideálne teploty k trekovaniu tu panujú na jeseň, avšak nezabudnite si do svojho batohu pribaliť pršiplášť. Na jar zase rozkvitajú divoké kvetiny, ktoré pokrývajú celú krajinu. Ak sa rozhodnete vycestovať na začiatku jari alebo na konci jesene, uistite sa, že sú hotely a penzióny otvorené. Miestni obyvatelia väčšinou na zimu opúšťajú svoje letné pôsobisko aj ostrov. Na svoje si prídu tiež batohári a dobrodružní cestovatelia. Spať sa dá na terasách olivových hájov, ktoré sa tiahnu pozdĺž kopcov najmä v severnej časti ostrova, alebo na plážach.

okolie pláže

uličky hlavného mesta

GPS: 39°36'32.5"N 19°54'40.3"E (letisko)

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Grécko, Kefalónia – krásne pláže a rajský pokoj
Publikované: 7.9.2020
Grécka Kefalónia je najväčší ostrov v Iónskom mori, nachádza sa medzi Lefkadou a Zakynthosom. Ľudia sem jazdia hlavne za krásnymi plážami a pokojom, nie je totiž ešte taká turistická. Hlavným mestom je Argostoli, ktoré rovnako stojí za návštevu. Ubytujeme sa v Lixouri a medzi Lixouri a Argostoli jazdí každých 30 minút trajekt. Jedna cesta stojí necelé 3 eurá a trvá 20 minút.

Grécko, Atény – po stopách antiky
Publikované: 19.8.2019
Pre milovníkov starovekého Grécka nie je asi návšteva žiadneho iného mesta takou „povinnosťou“. Veď sa jedná o najvýznamnejší grécky mestský štát a centrum helénskeho obchodu, umenia a politiky. Dnes je mesto rušnou metropolou, ktorá si však dokázala zachovať väčšinu svojho historického odkazu, a tak nám nič nebráni v prechádzke, na ktorej sa mieša nové so starým.

Grécko, Korfu – opustené miesta ostrova
Publikované: 12.8.2019
Korfu (grécky Kérkyra) je jedným z tých menších ostrovov v Stredozemnom mori. Väčšina turistov sem jazdí s jasným cieľom – relax na pláži, gyros a tzatziki, ouzo a možno jeden či dva výlety k najzaujímavejším pamiatkám. Tento 60 kilometrov dlhý ostrov s dlhou a zaujímavou históriou však toho môže ponúknuť omnoho viac.

Grécko, Lefkada – poklad v Iónskom mori s prenádhernými plážami
Publikované: 22.8.2020
O Lefkade sa hovorí, že je perlou v Iónskom mori a že má práve tie najkrajšie pláže z celého Grécka. Názov Lefkada pochádza už z čias antického Grécka a bol odvodený od žiarivo bielych útesov na najjužnejšom cípe ostrova. A my sa spolu dnes na tento klenot pozrieme zblízka.

Grécko, Lefkada: Ako zažiť nezabudnuteľnú dovolenku na najkrajšom gréckom ostrove
Publikované: 3.8.2017
Táto perla Iónskych ostrovov je známa medzi cestovateľmi nielen vďaka nádherným plážam, ale tiež vďaka kúzlu gréckeho vidieka, ktoré môžete nasávať vo vnútrozemí ostrova plnými dúškami. Lefkada sa nachádza južne od Korfu a severne od Kefalonie.

Grécko, Litochoro – mystické horské mestečko
Publikované: 30.8.2017
Cez dovolenkové obdobie sme sa rozhodli vyraziť za objavovaním gréckych miest a malebných zákutí. Jednou z našich prvých zastávok bolo „kamenné“ mestečko Litochoro, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti bájneho pohoria Olymp.

Grécko, Mykonos – za božskými plážami ostrova na štyroch kolesách
Publikované: 8.8.2020
Ostrov Mykonos nie je nijako veľký, má rozlohu len okolo 100 km². A tak ideálnym prostriedkom, ako celý ostrov prejsť, je požičať si skúter, motorku alebo štvorkolku. Mykonos sa okrem pestrého nočného života preslávil aj vďaka svojmu členitému pobrežiu s nádhernými plážami a veľmi príjemnej klíme. My sa dnes niektoré jeho najznámejšie pláže vypravíme preskúmať.

Grécko, ostrov Chrissi – ako v Karibiku
Publikované: 31.8.2020
Premýšľate, či nakoniec ešte nevyrazíte k moru? Chceli by ste letieť na Krétu? Tento ostrov je taký známy, že o ňom hovoriť teraz nebudeme. Keď už tu ale budete, vieme o skvelom jednodňovom výlete. Že nechcete chodiť po pamiatkach v príšerných horúčavách? Buďte v pokoji, tento výlet vás úplne uchváti. Vyrazíme na ostrov Chrissi.

Grécko, ostrov Thassos – Limenaria, Potos
Publikované: 11.8.2018
Ostrov s históriou siahajúcou do mladšej doby kamennej objavili turisti až v 70.–80. rokoch 20. storočia. Dnes je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou nielen pre Grékov z pevniny, Rumunov, Bulharov a obyvateľov štátov bývalej Juhoslávie, ktorí to sem majú takpovediac cez vodu, ale Thassos uviazol v hľadáčiku turistov až za hranicami Európy. K najobľúbenejším miestam patrí južná Limenaria a Potos.

Grécko, ostrov Thassos – smaragd v Egejskom mori
Publikované: 4.8.2018
Zelený ostrov Thassos územne spadá do východnej Makedónie. Zelený preto, že hornaté vrcholky pokrývajú píniové a olivové háje. Jeho skalnaté brehy omýva pokojné Egejské more. Nenájdete tu letisko ani priemyselné zóny. O to lepšie ovzdušie tu je. Vďaka mramorovému podložiu sa tu ťaží jeden z najlepších mramorov na svete.

Grécko, Panteleimonas – hory, pláže a pamiatky
Publikované: 6.9.2017
Po návšteve Litochora sme sa presunuli o pár kilometrov ďalej. Našou ďalšou zastávkou bola typická grécka dedinka, ktorá ponúkala nádhernú prírodu, zaujímavú architektúru a nevšedné výhľady.

Grécko, Paralia – letovisko plné života
Publikované: 13.9.2017
V slnečnom Grécku ostaneme aj tento týždeň. Navštívime azda najrušnejšie turistické stredisko na Olympskej riviére – Paraliu. Prímorské letovisko je vzdialené od hlavného mesta prefektúry Pieria necelých 8 kilometrov a je ideálnym miestom pre relax a zábavu.

Grécko, Santorini – perla súostrovia Kyklady
Publikované: 5.8.2019
Santorini (Santorin, Santorín alebo grécky Thira) je svojou rozlohou pomerne nepatrnou súčasťou súostrovia Kyklady, na šírku má len 6 km a na dĺžku niečo vyše 25 km. Jeho rozlohu však silno vyvažuje zemepisné a geologické umiestnenie ostrova a tiež jeho bohatá história. Thira sa nachádza 220 km od Atén a 110 km od Kréty, takže vždy bola dôležitou a mnohokrát dokonca nevyhnutnou zastávkou na trase medzi týmito významnými obchodnými centrami. Vďaka tomu sú na ostrove dochované stopy po najväčšom minojskom osídlení mimo Kréty.

Grécko, Santorini – predĺžený víkend
Publikované: 9.1.2021
Určite najmalebnejšie a najromantickejšie miesto, ktoré som v Európe videla, je grécky ostrov Santorini. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sme sa sem tento rok po deviatich rokoch vrátili. Nebudem klamať, keď prezradím, že ďalším dôležitým aspektom našej opätovnej návštevy boli veľmi lacné letenky, ktorých je v ponuke viac než dosť. Najlepšie počasie je tu samozrejme v sezóne, ale aj teraz je tu príjemných 18 stupňov.

Grécko, Solún – raj pre milovníkov architektúry
Publikované: 5.10.2020
Solún alebo tiež Thessaloniki je po Aténach 2. najväčšie grécke mesto. V roku 1988 bolo zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a dodnes tu môžete uvidieť a navštíviť mnoho stavieb z obdobia raného kresťanstva a Byzantskej ríše. Mesto malo v minulosti vďaka svojej polohe strategický význam a dodnes je turisticky veľmi obľúbené.

Grécko, Zakynthos – ostrov prírodných krás v Iónskom mori
Publikované: 25.7.2020
Krásna príroda, zelené olivové háje a množstvo preslávených pláži, to je Zakynthos. Je najjužnejším a tretím najväčším ostrovom v Iónskom mori. Symbolom tohto ostrova je pláž s vrakom pašeráckej lode. Historické pamiatky, ako na Rodose alebo Kréte, ale neočakávajte.

Grécko: Kontrast medzi rušným Mykonosom a posvätným Dilosom
Publikované: 15.8.2020
Kozmopolitný Mykonos je ostrov v gréckom súostroví Kyklady v Stredozemnom mori. Vo svete je známy ako ostrov celebrít, smotánky a nočného života. V poslednej dobe sa však dostáva do popredia popularity a začínajú ho vo svojich katalógoch ponúkať aj české cestovné kancelárie.


Súvisiaca fotogaléria

Grécko – ostrov Thasos
Vegetáciou porastený ostrov vzdialený 10 km od gréckej pevniny v Egejskom mori každý rok navštívi...

Grécko – Skiathos a letovisko Koukonaries
Grécko je rozmanitá krajina plná zážitkov. Jedným z mnohých čarokrásnych miest je ostrov Skiathos...

Grécko – návšteva prímorských letovísk
V našej dnešnej fotogalérií sa poobhliadneme za letom. Navštívime najrušnejšie turistické stredis...

Grécko, Litochoro – mestečko bohov
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do gréckeho horského mestečka Litochoro, ktoré je situo...

Grécko: kúzelný ostrov Korfu
Poďte sa s nami aspoň na pár okamžikov pozrieť na jeden z najkrajších ostrovov  v Iónskom mo...

Grécko: Mesto Rhodos
Rhodos - mesto na rovnomennom ostrove v Egejskom mori. Nech už ostrov vznikol podľa tej či onej l...

Grécko - malý výlet po gréckych ostrovčekoch
Grécko je známe svojou antickou históriou a tiež tým, že ho obklopuje mnoho ostrovov a ostrovčeko...

Grécko, Lefkada
Jeden z mnohých gréckych ostrovov. Svojou rozlohou nijak ohromujúci, obvod pobrežia meria okolo 1...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C