www.infoglobe.sk » Grécko, ostrov Chrissi – ako v Karibiku

Grécko, ostrov Chrissi – ako v Karibiku

Publikované: 31.8.2020
Premýšľate, či nakoniec ešte nevyrazíte k moru? Chceli by ste letieť na Krétu? Tento ostrov je taký známy, že o ňom hovoriť teraz nebudeme. Keď už tu ale budete, vieme o skvelom jednodňovom výlete. Že nechcete chodiť po pamiatkach v príšerných horúčavách? Buďte v pokoji, tento výlet vás úplne uchváti. Vyrazíme na ostrov Chrissi.

Ostrov Chrissi leží na juhu Kréty. Je malý, na mape sveta úplne bezvýznamný. Napriek tomu je ale taký nádherný. Keď stúpite nohou z lode na pevninu, neuveríte tomu, že ste len niekoľko kilometrov od gréckej Kréty. Budete mať pocit, že ste v nádhernom Karibiku. Je to miesto stvorené pre romantiku alebo pre natáčanie filmov v štýle Pirátov z Karibiku.

ostrov Chrissi

Tento malý ostrov leží 15 kilometrov od gréckeho mesta Ierapetra v Líbyjskom mori. Čo sa jeho rozlohy týka, na mape je to malinká bodka. Od západu na východ má ostrov 5 kilometrov a od severu na juh len kilometer. Aby sme sa dostali aj k vyšším číslam, najvyšší bod ostrova leží vo výške 27 metrov nad morom a nazýva sa Kefala.

príroda na ostrove chodníček na pláž

Doprava na ostrov je jednoduchá, ľudská noha sa sem nedostane inak než na lodi. Ja osobne som išla z prístavu z mesta Ierapetra a cesta trvá necelých 50 minút. Na lodi je možnosť zakúpiť si občerstvenie, od rôznych bagiet, zmrzlín, piva, džúsu až po obed.

nádherne čisté more

Teraz ale to najdôležitejšie. Celý ostrov je neobývaný a pokrytý cédrovým lesom. Pláže a pobrežie sú prírodne vytvorené zo svetlého piesku, na severe sú posiate mušľami. More je čistejšie než voda vo vani až do vzdialenosti 10 kilometrov od pobrežia. Napriek tomu vám ale odporúčam topánky do vody, občas sú na dne ostré kamene. Na túto mušľami pokrytú pláž, známu ako Golden Beach, sa dostanete ani nie kilometrovou cestou z južného prístavu. Cesta je tvorená ukazovateľmi a miestami aj drevenými chodníčkami. Pri prístave narazíte na malý bar a občerstvenie, takže nemusíte mať strach, že budete celý deň umierať hladom.

pláž pokrytá mušľami

Nenechajte sa zmiasť, keď od nejakého obyvateľa Kréty budete počuť, že idete na „oslí ostrov“ či na „zlatý ostrov“, ostrov Chrissi je nazývaný rôzne. A na záver zaujímavosť, cesta lietadlom z ostrova Chrissi do Atén by trvala okolo 45 minút a do Afriky necelých 30 minút. Budete teda bližšie k Afrike než k pevninskému juhu Európy.

Výlet na tento ostrovček je nezabudnuteľný zážitok, ktorý vážne stojí za to.

 

GPS: 34°52'33.8"N 25°43'16.3"E

Text a foto: Hana Doubková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora I.
Publikované: 21.3.2016
Ako už aj názov napovedá, Kréta je ostrov poskytujúci hneď niekoľko turistických lákadiel. Na svoje si tu prídu milovníci kultúry, dávnej histórie, ale tiež prírody. Vyhľadávajú ju tiež plážoví turisti, ktorí si chcú dopriať len pasívny odpočinok. Keďže história Kréty je veľmi bohatá, bola by veľká škoda stráviť dovolenku len vylihovaním na pláži.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora II
Publikované: 28.3.2016
Po prílete na medzinárodné letisko v Heraklione na nás už čakal zástupca spoločnosti, v ktorej sme mali rezervované auto. Je vidieť, že konkurencia je tu naozaj veľká a tomu zodpovedá aj prístup, s akým jednajú s klientmi. Po vybavení všetkých dokumentov nasadáme do nášho auta a vyrážame smerom na západ. Na Kréte nie sú žiadne oficiálne diaľnice, a tak sa tu neplatí žiadne mýtne.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora III
Publikované: 4.4.2016
Po prebudení do krásneho slnečného dňa sme sa išli pozrieť na pláž, a pretože tu nikto nebol, dovolili sme si tu trochu leňošiť. Kemp Mithimna, kde sme bývali, môžem vrelo doporučiť. Pláž je naozaj hneď cez cestu a pán majiteľ bol veľmi milý a ochotný. Po krátkom rozhovore sme sa nakoniec rozlúčili a vyrazili smerom na najseverozápadnejšiu pláž Balos. Tá sa nachádza na samotnom cípe polostrova Gramvousa.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora IV
Publikované: 11.4.2016
Ďalším bodom nášho výletu bola najdlhšia európska tiesňava Samaria, ktorá sa nachádza v západnej časti Kréty uprostred Bielych hôr (v gréčtine Lefka Ori). Od roku 1962, kedy došlo k vysídleniu dediny Samaria, ktorá sa nachádzala približne uprostred tiesňavy (odtiaľ pochádza jej názov), je národným parkom a tiež svetovou biosférickou rezerváciou.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora V
Publikované: 18.4.2016
Tento deň sme mali v pláne urobiť si aspoň krátky výlet do hôr Lefka Ori, ale kvôli nepriaznivému počasiu sme boli nútení sa o túto krásnu časť výletu ochudobniť. Rozhodli sme sa teda, že nakoniec zamierime rovno do kláštora Moni Preveli, ktorý mal byť našou ďalšou zastávkou.

Grécko, Kréta - ostrov pamiatok, hôr a mora VI
Publikované: 25.4.2016
Z kempu v Agia Galini sme ďalší deň ráno vyrazili do neďalekého paláca Festos (Faistos), ktorý je považovaný za druhý najvýznamnejší minojský palác (hneď po paláci Knossos). Palác sa nachádza na vyvýšenom pahorku Kastri v strede Mesarskej nížiny a je z neho krásny výhľad na okolité pohorie Idi.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora VII
Publikované: 2.5.2016
Nasledujúce ráno sme vstávali ešte za tmy. Keďže sme prespali v chatke, bol celý proces balenia pomerne rýchly a okolo 6 hodiny ráno sme už vyrazili smerom na Kato Zakros, kde sa nachádza ďalší z významných minojských palácov. Počasie nám ale bohužiaľ neprialo a prakticky celý deň pršalo. To nás však neodradilo a už chvíľku po 8. hodine ráno sme boli na mieste. Podľa sprievodcu mal byť palác otvorený už o 8:00 hod. ráno, no na mieste sme zistili, že otvárajú až 10. hodine. Tým pádom sme mali ešte dve hodiny, ktoré sme využili na vychádzku v daždi pozdĺž pobrežia.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora VIII
Publikované: 9.5.2016
Náš posledný deň pred odletom z Kréty sme chceli venovať návšteve Heraklionu a predovšetkým najznámejšiemu minojskému palácu Knóssos. Z kempu v Sissi sme vyrazili okolo ôsmej ráno a zhruba za hodinu sme už boli pred našim hotelom. Auto sme len zaparkovali a hneď vyrazili smer Knóssos. Do najväčšej turistickej atrakcie Kréty, ktorá je od Heraklionu vzdialená asi 5 km južne, jazdí približne každých 20 minút autobus (3 eurá za osobu).

Grécko, Atény – po stopách antiky
Publikované: 19.8.2019
Pre milovníkov starovekého Grécka nie je asi návšteva žiadneho iného mesta takou „povinnosťou“. Veď sa jedná o najvýznamnejší grécky mestský štát a centrum helénskeho obchodu, umenia a politiky. Dnes je mesto rušnou metropolou, ktorá si však dokázala zachovať väčšinu svojho historického odkazu, a tak nám nič nebráni v prechádzke, na ktorej sa mieša nové so starým.


Súvisiaca fotogaléria

Grécko – Skiathos a letovisko Koukonaries
Grécko je rozmanitá krajina plná zážitkov. Jedným z mnohých čarokrásnych miest je ostrov Skiathos...

Grécko – návšteva prímorských letovísk
V našej dnešnej fotogalérií sa poobhliadneme za letom. Navštívime najrušnejšie turistické stredis...

Grécko - malý výlet po gréckych ostrovčekoch
Grécko je známe svojou antickou históriou a tiež tým, že ho obklopuje mnoho ostrovov a ostrovčeko...

Grécko, Lefkada
Jeden z mnohých gréckych ostrovov. Svojou rozlohou nijak ohromujúci, obvod pobrežia meria okolo 1...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C