www.infoglobe.sk » Grécko, Solún – raj pre milovníkov architektúry

Grécko, Solún – raj pre milovníkov architektúry

Publikované: 5.10.2020
Solún alebo tiež Thessaloniki je po Aténach 2. najväčšie grécke mesto. V roku 1988 bolo zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a dodnes tu môžete uvidieť a navštíviť mnoho stavieb z obdobia raného kresťanstva a Byzantskej ríše. Mesto malo v minulosti vďaka svojej polohe strategický význam a dodnes je turisticky veľmi obľúbené.

Do Solúna sa z Prahy dostanete letecky s prestupom, a to väčšinou v Aténach. Čo je ideálne napríklad na popoludňajšiu prechádzku po Aténach a potom presun do Solúna. „Batohári“ a ľudia milujúci dobrodružstvo môžu využiť autobusy z Prahy do Sofie a potom zo Sofie do Solúna. Cesta vám síce zaberie cca deň a pol, ale verte, že o dobrodružstvo a zážitky budete mať postarané. Samotné centrum Solúna je celkom prehľadné, nápisy sú poväčšine v angličtine, takže s tým nie je problém.

turecké kúpele

Antické pamiatky sú tu skoro na každom kroku! A to doslova. Centrom starovekého Solúna bolo dnešné námestie Dikastirion s kostolom Panagia Chalkeon a turecké kúpele (Bey Hamam). Galerián zvolil Solún ako miesto svojej vlády, preto je tu po ňom pomenovaných mnoho stavieb – Galeriánov víťazný oblúk pri hlavnej triede Egnatias, rotunda a palácový komplex.

Galeriánov víťazný oblúk

A pokiaľ nenarazíte na stavbu z antiky, narazíte na stavbu z Byzancie. Najstarším kresťanským chrámom je bazilika sv. Demetria (patrón mesta) z 5. storočia. Kostolík Hosios David je ukrytý v spleti malých uličiek v hornej časti mesta. V dolnej časti mesta zase narazíme na chrám Božej Múdrosti (Hagia Sofia), ktorý má rovnaký názov ako dnešná mešita v neďalekom Istanbule.

kostol byzantského pôvodu kostolík sv. Panagia Chalkeona

interiér pravoslavného kostola Agia Ekaterini

V letných mesiacoch tiež odporúčam plavbu loďou okolo Solúna s výhľadom na Bielu vežu. Väčšina lodí funguje ako reštaurácie alebo kaviarne, teda vy si objednáte a plavbu máte zdarma. Verte, že pri západe slnka je to nádhera!

Pokiaľ budete v Solúne len pár dní a chcete si prejsť tie najväčšie pamiatky mesta, pripojte sa na tzv. Free Walking Tour. Miestni sprievodca vás v angličtine prevedie po centre za dobrovoľné vstupné.

výhľad z Bielej veže na časť mesta a more

Úprimne si myslím, že pokiaľ ste milovníci histórie, architektúry alebo galérií a múzeí, v Solúne môžete pokojne stráviť aj týždeň a stále tu bude čo objavovať a skúmať. A pokiaľ vás náhodou mesto prestane baviť, nasadnite na autobus k moru a choďte sa vykúpať!

 

GPS: 40°37'37.4"N 22°56'53.8"E

Text: Martina Koşar

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Martina Koşar, Wikimedia Commons: Jean Housen, FingaloDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Grécko, ostrov Korfu – trek zeleným ostrovom
Publikované: 12.1.2021
Už začínate plánovať, kam vyrazíte na dovolenku, až to bude možné? A nechcete sa len povaľovať na pláži, ale preferujete aktívnu dovolenku? Vydajte sa na grécky ostrov Korfu, raj chodcov a milovníkov prírody. Čaká vás tu dvesto kilometrov dlhý chodník, ktorý vás zavedie do krajiny nedotknutej masovou turistikou, od vrcholku najvyššej hory Pantokrator na severe, v strednej časti ostrova skrz nekonečné terasovité kopce olivových hájov až po piesočné duny posiate borievkou a údoliami plnými dubov a gaštanov na juhu ostrova.

Grécko, Lefkada – poklad v Iónskom mori s prenádhernými plážami
Publikované: 22.8.2020
O Lefkade sa hovorí, že je perlou v Iónskom mori a že má práve tie najkrajšie pláže z celého Grécka. Názov Lefkada pochádza už z čias antického Grécka a bol odvodený od žiarivo bielych útesov na najjužnejšom cípe ostrova. A my sa spolu dnes na tento klenot pozrieme zblízka.

Grécko, Lefkada: Ako zažiť nezabudnuteľnú dovolenku na najkrajšom gréckom ostrove
Publikované: 3.8.2017
Táto perla Iónskych ostrovov je známa medzi cestovateľmi nielen vďaka nádherným plážam, ale tiež vďaka kúzlu gréckeho vidieka, ktoré môžete nasávať vo vnútrozemí ostrova plnými dúškami. Lefkada sa nachádza južne od Korfu a severne od Kefalonie.

Grécko, Litochoro – mystické horské mestečko
Publikované: 30.8.2017
Cez dovolenkové obdobie sme sa rozhodli vyraziť za objavovaním gréckych miest a malebných zákutí. Jednou z našich prvých zastávok bolo „kamenné“ mestečko Litochoro, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti bájneho pohoria Olymp.

Grécko, Mykonos – za božskými plážami ostrova na štyroch kolesách
Publikované: 8.8.2020
Ostrov Mykonos nie je nijako veľký, má rozlohu len okolo 100 km². A tak ideálnym prostriedkom, ako celý ostrov prejsť, je požičať si skúter, motorku alebo štvorkolku. Mykonos sa okrem pestrého nočného života preslávil aj vďaka svojmu členitému pobrežiu s nádhernými plážami a veľmi príjemnej klíme. My sa dnes niektoré jeho najznámejšie pláže vypravíme preskúmať.

Grécko, ostrov Chrissi – ako v Karibiku
Publikované: 31.8.2020
Premýšľate, či nakoniec ešte nevyrazíte k moru? Chceli by ste letieť na Krétu? Tento ostrov je taký známy, že o ňom hovoriť teraz nebudeme. Keď už tu ale budete, vieme o skvelom jednodňovom výlete. Že nechcete chodiť po pamiatkach v príšerných horúčavách? Buďte v pokoji, tento výlet vás úplne uchváti. Vyrazíme na ostrov Chrissi.

Grécko, Skiathos – ostrov nádherných pláži
Publikované: 20.9.2017
Naše putovanie po Grécku zavŕšime návštevou ostrova Skiathos, ktorý leží v Egejskom mori a spolu s ostrovmi Skopelos a Alonissoses tvorí súostrovie nazývané Sporady. Pokiaľ milujete muzikál Mama Mia, tak jeho návšteva bude pre vás povinnou jazdou.

Grécko, Santorini – perla súostrovia Kyklady
Publikované: 5.8.2019
Santorini (Santorin, Santorín alebo grécky Thira) je svojou rozlohou pomerne nepatrnou súčasťou súostrovia Kyklady, na šírku má len 6 km a na dĺžku niečo vyše 25 km. Jeho rozlohu však silno vyvažuje zemepisné a geologické umiestnenie ostrova a tiež jeho bohatá história. Thira sa nachádza 220 km od Atén a 110 km od Kréty, takže vždy bola dôležitou a mnohokrát dokonca nevyhnutnou zastávkou na trase medzi týmito významnými obchodnými centrami. Vďaka tomu sú na ostrove dochované stopy po najväčšom minojskom osídlení mimo Kréty.

Grécko, Panteleimonas – hory, pláže a pamiatky
Publikované: 6.9.2017
Po návšteve Litochora sme sa presunuli o pár kilometrov ďalej. Našou ďalšou zastávkou bola typická grécka dedinka, ktorá ponúkala nádhernú prírodu, zaujímavú architektúru a nevšedné výhľady.

Grécko, Paralia – letovisko plné života
Publikované: 13.9.2017
V slnečnom Grécku ostaneme aj tento týždeň. Navštívime azda najrušnejšie turistické stredisko na Olympskej riviére – Paraliu. Prímorské letovisko je vzdialené od hlavného mesta prefektúry Pieria necelých 8 kilometrov a je ideálnym miestom pre relax a zábavu.

Grécko, ostrov Thassos – smaragd v Egejskom mori
Publikované: 4.8.2018
Zelený ostrov Thassos územne spadá do východnej Makedónie. Zelený preto, že hornaté vrcholky pokrývajú píniové a olivové háje. Jeho skalnaté brehy omýva pokojné Egejské more. Nenájdete tu letisko ani priemyselné zóny. O to lepšie ovzdušie tu je. Vďaka mramorovému podložiu sa tu ťaží jeden z najlepších mramorov na svete.

Grécko: Samos – rodisko matematika Pythagora
Publikované: 11.5.2015
K najobľúbenejším dovolenkovým destináciám Európy v posledných rokoch patrí ostrov Samos, rodisko slávneho matematika Pythagora. Z akého dôvodu sem najmä od júna do polovice septembra mieri stále viac turistov? Je ich hneď niekoľko!

Grécko, Atény – po stopách antiky
Publikované: 19.8.2019
Pre milovníkov starovekého Grécka nie je asi návšteva žiadneho iného mesta takou „povinnosťou“. Veď sa jedná o najvýznamnejší grécky mestský štát a centrum helénskeho obchodu, umenia a politiky. Dnes je mesto rušnou metropolou, ktorá si však dokázala zachovať väčšinu svojho historického odkazu, a tak nám nič nebráni v prechádzke, na ktorej sa mieša nové so starým.


Súvisiaca fotogaléria

Grécko – ostrov Thasos
Vegetáciou porastený ostrov vzdialený 10 km od gréckej pevniny v Egejskom mori každý rok navštívi...

Grécko – Skiathos a letovisko Koukonaries
Grécko je rozmanitá krajina plná zážitkov. Jedným z mnohých čarokrásnych miest je ostrov Skiathos...

Grécko – návšteva prímorských letovísk
V našej dnešnej fotogalérií sa poobhliadneme za letom. Navštívime najrušnejšie turistické stredis...

Grécko, Litochoro – mestečko bohov
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do gréckeho horského mestečka Litochoro, ktoré je situo...

Grécko: kúzelný ostrov Korfu
Poďte sa s nami aspoň na pár okamžikov pozrieť na jeden z najkrajších ostrovov  v Iónskom mo...

Grécko: Mesto Rhodos
Rhodos - mesto na rovnomennom ostrove v Egejskom mori. Nech už ostrov vznikol podľa tej či onej l...

Grécko - malý výlet po gréckych ostrovčekoch
Grécko je známe svojou antickou históriou a tiež tým, že ho obklopuje mnoho ostrovov a ostrovčeko...

Grécko, Lefkada
Jeden z mnohých gréckych ostrovov. Svojou rozlohou nijak ohromujúci, obvod pobrežia meria okolo 1...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 1. 2021
sviatok:Dalibor
dnes:
streda 20.1.
3 °C
zajtra:
štvrtok 21.1.
6 °C