www.infoglobe.sk » Grécko: Kontrast medzi rušným Mykonosom a posvätným Dilosom

Grécko: Kontrast medzi rušným Mykonosom a posvätným Dilosom

Publikované: 15.8.2020
Kozmopolitný Mykonos je ostrov v gréckom súostroví Kyklady v Stredozemnom mori. Vo svete je známy ako ostrov celebrít, smotánky a nočného života. V poslednej dobe sa však dostáva do popredia popularity a začínajú ho vo svojich katalógoch ponúkať aj české cestovné kancelárie.

pohľad na Choru

Akonáhle sem priletíme, fascinuje nás vyprahnutá krajina a všadeprítomné biele domčeky. Je to úplne iný pohľad, než aký z gréckych ostrovov doposiaľ poznám. Asi ako väčšina turistov sa vydávame k hlavnému mestečku Chora. Prepletáme sa v jeho romantických, kameňmi dláždených uličkách s luxusnými obchodíkmi, barmi a kaviarničkami, až dorazíme k štvrti známej ako Malé Benátky. Pestré okenné rámy robia každú budovu jedinečnou a vytvárajú tak unikátny pohľad na celý areál. Z druhej strany sa na kopci týči niekoľko zachovalých veterných mlynov. Tie môžete vidieť rozosiate po celom ostrove. V dnešnej dobe sa už ku svojmu účelu ale nevyužívajú. Odporúčam večer zasadnúť do jednej z miestnych taverien a vychutnať si tak nezabudnuteľnú atmosféru tohto kúzelného miesta.

pohľad na Choru dláždené ulice Chory

Malé Benátky

Iba z ostrova Mykonos je lodné spojenie na vedľajší Dilos. Cesta nám zaberie zhruba 25 minút a majte so sebou v horúcich letných mesiacoch dostatok vody, keďže sa tu pred slniečkom neukryjete.

Délos

Teraz tu žije asi 14 ľudí, ale ostrov je preslávený predovšetkým svojou bohatou históriou. Nachádza sa tu obrovský archeologický areál s významnými nálezmi, kde medzi najobdivovanejšie a najznámejšie patrí Levia terasa, nádherné mozaiky a Apolónova svätyňa. Na ostrovčeku o rozlohe 3,6 km² nájdete okrem archeologického areálu už len múzeum s malou predajňou spomienkových predmetov. V staroveku bol významným náboženským centrom, bol zasvätený bohovi Apolónovi. Dôležitý obchodný prístav na ostrove Dilos sa stal v druhej polovici 3. stor. p. n. l. najväčším trhom s obilím, ktoré sa dovážalo z Hersonissu a z Numídie. Ostrov si tak v roku 314 p. n. l. vydobyl na Aténach nezávislosť a udržal ju až do príchodu Rimanov v roku 166 p. n. l. Keď Rimania zničili Kartágo a dobyli Malú Áziu, stal sa najvýznamnejším centrom trhu s otrokmi. V polovici 1. stor. p. n. l. sa ale ostrov Dilos v dôsledku pirátskych nájazdov vyľudnil.

archeologické nálezisko pozostatky chrámu

Levia terasa Déloské ruiny

Dovolenka na Mykonose je jednoducho in a je pre všetkých. Nezabudnuteľná je aj nočná atmosféra, kombinácia príjemne šumiaceho mora z jednej strany a neutíchajúceho nočného života zo strany druhej.

 

GPS: 37°23'51.1"N 25°16'04.5"E (Délos)

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Grécko, Kefalónia – krásne pláže a rajský pokoj
Publikované: 7.9.2020
Grécka Kefalónia je najväčší ostrov v Iónskom mori, nachádza sa medzi Lefkadou a Zakynthosom. Ľudia sem jazdia hlavne za krásnymi plážami a pokojom, nie je totiž ešte taká turistická. Hlavným mestom je Argostoli, ktoré rovnako stojí za návštevu. Ubytujeme sa v Lixouri a medzi Lixouri a Argostoli jazdí každých 30 minút trajekt. Jedna cesta stojí necelé 3 eurá a trvá 20 minút.

Grécko, Lefkada – poklad v Iónskom mori s prenádhernými plážami
Publikované: 22.8.2020
O Lefkade sa hovorí, že je perlou v Iónskom mori a že má práve tie najkrajšie pláže z celého Grécka. Názov Lefkada pochádza už z čias antického Grécka a bol odvodený od žiarivo bielych útesov na najjužnejšom cípe ostrova. A my sa spolu dnes na tento klenot pozrieme zblízka.

Grécko, Mykonos – za božskými plážami ostrova na štyroch kolesách
Publikované: 8.8.2020
Ostrov Mykonos nie je nijako veľký, má rozlohu len okolo 100 km². A tak ideálnym prostriedkom, ako celý ostrov prejsť, je požičať si skúter, motorku alebo štvorkolku. Mykonos sa okrem pestrého nočného života preslávil aj vďaka svojmu členitému pobrežiu s nádhernými plážami a veľmi príjemnej klíme. My sa dnes niektoré jeho najznámejšie pláže vypravíme preskúmať.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora I.
Publikované: 21.3.2016
Ako už aj názov napovedá, Kréta je ostrov poskytujúci hneď niekoľko turistických lákadiel. Na svoje si tu prídu milovníci kultúry, dávnej histórie, ale tiež prírody. Vyhľadávajú ju tiež plážoví turisti, ktorí si chcú dopriať len pasívny odpočinok. Keďže história Kréty je veľmi bohatá, bola by veľká škoda stráviť dovolenku len vylihovaním na pláži.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora II
Publikované: 28.3.2016
Po prílete na medzinárodné letisko v Heraklione na nás už čakal zástupca spoločnosti, v ktorej sme mali rezervované auto. Je vidieť, že konkurencia je tu naozaj veľká a tomu zodpovedá aj prístup, s akým jednajú s klientmi. Po vybavení všetkých dokumentov nasadáme do nášho auta a vyrážame smerom na západ. Na Kréte nie sú žiadne oficiálne diaľnice, a tak sa tu neplatí žiadne mýtne.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora III
Publikované: 4.4.2016
Po prebudení do krásneho slnečného dňa sme sa išli pozrieť na pláž, a pretože tu nikto nebol, dovolili sme si tu trochu leňošiť. Kemp Mithimna, kde sme bývali, môžem vrelo doporučiť. Pláž je naozaj hneď cez cestu a pán majiteľ bol veľmi milý a ochotný. Po krátkom rozhovore sme sa nakoniec rozlúčili a vyrazili smerom na najseverozápadnejšiu pláž Balos. Tá sa nachádza na samotnom cípe polostrova Gramvousa.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora IV
Publikované: 11.4.2016
Ďalším bodom nášho výletu bola najdlhšia európska tiesňava Samaria, ktorá sa nachádza v západnej časti Kréty uprostred Bielych hôr (v gréčtine Lefka Ori). Od roku 1962, kedy došlo k vysídleniu dediny Samaria, ktorá sa nachádzala približne uprostred tiesňavy (odtiaľ pochádza jej názov), je národným parkom a tiež svetovou biosférickou rezerváciou.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora V
Publikované: 18.4.2016
Tento deň sme mali v pláne urobiť si aspoň krátky výlet do hôr Lefka Ori, ale kvôli nepriaznivému počasiu sme boli nútení sa o túto krásnu časť výletu ochudobniť. Rozhodli sme sa teda, že nakoniec zamierime rovno do kláštora Moni Preveli, ktorý mal byť našou ďalšou zastávkou.

Grécko, Kréta - ostrov pamiatok, hôr a mora VI
Publikované: 25.4.2016
Z kempu v Agia Galini sme ďalší deň ráno vyrazili do neďalekého paláca Festos (Faistos), ktorý je považovaný za druhý najvýznamnejší minojský palác (hneď po paláci Knossos). Palác sa nachádza na vyvýšenom pahorku Kastri v strede Mesarskej nížiny a je z neho krásny výhľad na okolité pohorie Idi.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora VII
Publikované: 2.5.2016
Nasledujúce ráno sme vstávali ešte za tmy. Keďže sme prespali v chatke, bol celý proces balenia pomerne rýchly a okolo 6 hodiny ráno sme už vyrazili smerom na Kato Zakros, kde sa nachádza ďalší z významných minojských palácov. Počasie nám ale bohužiaľ neprialo a prakticky celý deň pršalo. To nás však neodradilo a už chvíľku po 8. hodine ráno sme boli na mieste. Podľa sprievodcu mal byť palác otvorený už o 8:00 hod. ráno, no na mieste sme zistili, že otvárajú až 10. hodine. Tým pádom sme mali ešte dve hodiny, ktoré sme využili na vychádzku v daždi pozdĺž pobrežia.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora VIII
Publikované: 9.5.2016
Náš posledný deň pred odletom z Kréty sme chceli venovať návšteve Heraklionu a predovšetkým najznámejšiemu minojskému palácu Knóssos. Z kempu v Sissi sme vyrazili okolo ôsmej ráno a zhruba za hodinu sme už boli pred našim hotelom. Auto sme len zaparkovali a hneď vyrazili smer Knóssos. Do najväčšej turistickej atrakcie Kréty, ktorá je od Heraklionu vzdialená asi 5 km južne, jazdí približne každých 20 minút autobus (3 eurá za osobu).

Grécko, Atény – po stopách antiky
Publikované: 19.8.2019
Pre milovníkov starovekého Grécka nie je asi návšteva žiadneho iného mesta takou „povinnosťou“. Veď sa jedná o najvýznamnejší grécky mestský štát a centrum helénskeho obchodu, umenia a politiky. Dnes je mesto rušnou metropolou, ktorá si však dokázala zachovať väčšinu svojho historického odkazu, a tak nám nič nebráni v prechádzke, na ktorej sa mieša nové so starým.

Grécko, ostrov Rhodos: Lindos – chrám bohyne Atény
Publikované: 9.5.2014
Jedným z najpríťažlivejších miest východného pobrežia ostrova Rhodos je do skaly zasadené mesto Lindos s antickou akropolou a chrámom bohyne Atény Lindskej. Dominantu na najvyššej plošine skaly tu zanechali Johaniti – označovaní tiež ako rhodskí rytieri.


Súvisiaca fotogaléria

Grécko: Mesto Rhodos
Rhodos - mesto na rovnomennom ostrove v Egejskom mori. Nech už ostrov vznikol podľa tej či onej l...

Grécko - malý výlet po gréckych ostrovčekoch
Grécko je známe svojou antickou históriou a tiež tým, že ho obklopuje mnoho ostrovov a ostrovčeko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

26.10.2020
Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho sa po prvýkrát od svojho vzniku namiesto posledného septembrového piatku festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 10. 2020
sviatok:Demeter
dnes:
pondelok 26.10.
16 °C
zajtra:
utorok 27.10.
9 °C