www.infoglobe.sk » Grécko, Lefkada – poklad v Iónskom mori s prenádhernými plážami

Grécko, Lefkada – poklad v Iónskom mori s prenádhernými plážami

Publikované: 13.7.2021
O Lefkade sa hovorí, že je perlou v Iónskom mori a že má práve tie najkrajšie pláže z celého Grécka. Názov Lefkada pochádza už z čias antického Grécka a bol odvodený od žiarivo bielych útesov na najjužnejšom cípe ostrova. A my sa spolu dnes na tento klenot pozrieme zblízka.

Ubytovať sa môžete na juhu ostrova v mestečku Vassiliki, napríklad priamo na kopci s fascinujúcim výhľadom na celú zátoku. Dosť tu fúka, takže je toto miesto ideálne pre milovníkov windsurfingu. Vstup do mora je vhodný pre deti, pretože musíte prejsť niekoľko metrov, aby ste si mohli zaplávať. Do mestečka je to po promenáde asi 10 minúť.

prístav vo Vassiliki

Naše prvé kroky smerujú do taverny na ochutnávku miestnych skvelých pokrmov. Ako v celom Grécku, tak aj tu môžete nájsť vynikajúci gyros, musaku, souvlaki, olivy, pita chlieb alebo krevety, jednoducho všetko, čo je pre túto krajinu typické.

pohľad na zátoku vo Vassiliki

Asi 20 km od Vassiliki sa nachádza mestečko Nidri, to je už trochu živšie. Na promenáde je celý rad kaviarní a taverien. Má úplne inú atmosféru než pokojné Vassiliki. My sme sa do Nidri vypravili navštíviť vodopády, ku ktorým sa dá dôjsť pešky (4 km po dobre značenej trase). Väčšina cesty je bohužiaľ na priamom slnku, ale na konci trasy nás čaká nielen úžasný pohľad na vodopád, ale tiež vychladené frappé v malinkej kaviarničke pod vodopádmi, kde všetci turisti odpočívajú.

lesík pri mestečku Nidri vodopád pri mestečku Nidri

Pri miestnych si môžete kúpiť lodný výlet na najkrajšie pláže tunajšieho ostrova. Cena sa pohybuje okolo 20 eur na osobu. Ako prvé priplávame k pláži Egremni, tu zakotvíme a trávime tu 2,5 hodiny kúpaním a opaľovaním. Sme uchvátení neskutočným modrým odtieňom vody, bielymi okruhliakmi a pokojom. V roku 2015 bolo na ostrove zemetrasenie a túto pláž mierne poničilo, avšak nevyzerá to, že by to malo negatívny vplyv na jej krásu. Podľa všetkého sa sem dá teraz dostať len loďou, a to je dôvod, prečo je tu iba pár turistov. Potom odplávame na ďalšiu nádhernú pláž Porto Katziki. Vápencové útesy vystupujúce z mora vás ohromia. Tu už nevládne taký pokoj, keďže sa sem môžete vypraviť aj autom. Pláž je preplnená ľuďmi, ale to jej na kráse tiež neuberie.

odtiene modrej na Egremni pláž Egremni

pohľad na Porto Katziki pláž Porto Katziki

V hlavnej sezóne lieta priamy spoj z Prahy do mesta Preveza. Odtiaľ potom môžete vyraziť do niektorého z letovísk. Už samotná cesta je pre niektorých veľký zážitok, keďže musíte z pevniny prejsť cez zdvíhací most. Tento zelený ostrovček určíte stojí za návštevu.

 

GPS: 38°43'35.2"N 20°41'07.9"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Grécko: Top 5 najkrajších pláží krajiny
Publikované: 9.9.2021
O tom, že má Grécko hneď niekoľko úplne úchvatných pláží, nie je pochýb. Láka na ne turistov zo všetkých kútov sveta. Poďme sa spolu vypraviť do miest, kde vlny obmývajú grécke brehy v pravidelnom intervale.

Grécko, ostrov Korfu – trek zeleným ostrovom
Publikované: 12.1.2021
Už začínate plánovať, kam vyrazíte na dovolenku, až to bude možné? A nechcete sa len povaľovať na pláži, ale preferujete aktívnu dovolenku? Vydajte sa na grécky ostrov Korfu, raj chodcov a milovníkov prírody. Čaká vás tu dvesto kilometrov dlhý chodník, ktorý vás zavedie do krajiny nedotknutej masovou turistikou, od vrcholku najvyššej hory Pantokrator na severe, v strednej časti ostrova skrz nekonečné terasovité kopce olivových hájov až po piesočné duny posiate borievkou a údoliami plnými dubov a gaštanov na juhu ostrova.

Grécko, Santorini – predĺžený víkend
Publikované: 9.1.2021
Určite najmalebnejšie a najromantickejšie miesto, ktoré som v Európe videla, je grécky ostrov Santorini. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sme sa sem tento rok po deviatich rokoch vrátili. Nebudem klamať, keď prezradím, že ďalším dôležitým aspektom našej opätovnej návštevy boli veľmi lacné letenky, ktorých je v ponuke viac než dosť. Najlepšie počasie je tu samozrejme v sezóne, ale aj teraz je tu príjemných 18 stupňov.

Grécko, Solún – raj pre milovníkov architektúry
Publikované: 5.10.2020
Solún alebo tiež Thessaloniki je po Aténach 2. najväčšie grécke mesto. V roku 1988 bolo zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a dodnes tu môžete uvidieť a navštíviť mnoho stavieb z obdobia raného kresťanstva a Byzantskej ríše. Mesto malo v minulosti vďaka svojej polohe strategický význam a dodnes je turisticky veľmi obľúbené.

Grécko, Kefalónia – krásne pláže a rajský pokoj
Publikované: 7.9.2020
Grécka Kefalónia je najväčší ostrov v Iónskom mori, nachádza sa medzi Lefkadou a Zakynthosom. Ľudia sem jazdia hlavne za krásnymi plážami a pokojom, nie je totiž ešte taká turistická. Hlavným mestom je Argostoli, ktoré rovnako stojí za návštevu. Ubytujeme sa v Lixouri a medzi Lixouri a Argostoli jazdí každých 30 minút trajekt. Jedna cesta stojí necelé 3 eurá a trvá 20 minút.

Grécko: Kontrast medzi rušným Mykonosom a posvätným Dilosom
Publikované: 15.8.2020
Kozmopolitný Mykonos je ostrov v gréckom súostroví Kyklady v Stredozemnom mori. Vo svete je známy ako ostrov celebrít, smotánky a nočného života. V poslednej dobe sa však dostáva do popredia popularity a začínajú ho vo svojich katalógoch ponúkať aj české cestovné kancelárie.

Grécko, Zakynthos – ostrov prírodných krás v Iónskom mori
Publikované: 22.6.2021
Krásna príroda, zelené olivové háje a množstvo preslávených pláži, to je Zakynthos. Je najjužnejším a tretím najväčším ostrovom v Iónskom mori. Symbolom tohto ostrova je pláž s vrakom pašeráckej lode. Historické pamiatky, ako na Rodose alebo Kréte, ale neočakávajte.

Grécko, Mykonos – za božskými plážami ostrova na štyroch kolesách
Publikované: 8.8.2020
Ostrov Mykonos nie je nijako veľký, má rozlohu len okolo 100 km². A tak ideálnym prostriedkom, ako celý ostrov prejsť, je požičať si skúter, motorku alebo štvorkolku. Mykonos sa okrem pestrého nočného života preslávil aj vďaka svojmu členitému pobrežiu s nádhernými plážami a veľmi príjemnej klíme. My sa dnes niektoré jeho najznámejšie pláže vypravíme preskúmať.

Grécko, Korfu – opustené miesta ostrova
Publikované: 12.8.2019
Korfu (grécky Kérkyra) je jedným z tých menších ostrovov v Stredozemnom mori. Väčšina turistov sem jazdí s jasným cieľom – relax na pláži, gyros a tzatziki, ouzo a možno jeden či dva výlety k najzaujímavejším pamiatkám. Tento 60 kilometrov dlhý ostrov s dlhou a zaujímavou históriou však toho môže ponúknuť omnoho viac.

Grécko, Atény – po stopách antiky
Publikované: 19.8.2019
Pre milovníkov starovekého Grécka nie je asi návšteva žiadneho iného mesta takou „povinnosťou“. Veď sa jedná o najvýznamnejší grécky mestský štát a centrum helénskeho obchodu, umenia a politiky. Dnes je mesto rušnou metropolou, ktorá si však dokázala zachovať väčšinu svojho historického odkazu, a tak nám nič nebráni v prechádzke, na ktorej sa mieša nové so starým.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora I.
Publikované: 21.3.2016
Ako už aj názov napovedá, Kréta je ostrov poskytujúci hneď niekoľko turistických lákadiel. Na svoje si tu prídu milovníci kultúry, dávnej histórie, ale tiež prírody. Vyhľadávajú ju tiež plážoví turisti, ktorí si chcú dopriať len pasívny odpočinok. Keďže história Kréty je veľmi bohatá, bola by veľká škoda stráviť dovolenku len vylihovaním na pláži.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora II
Publikované: 28.3.2016
Po prílete na medzinárodné letisko v Heraklione na nás už čakal zástupca spoločnosti, v ktorej sme mali rezervované auto. Je vidieť, že konkurencia je tu naozaj veľká a tomu zodpovedá aj prístup, s akým jednajú s klientmi. Po vybavení všetkých dokumentov nasadáme do nášho auta a vyrážame smerom na západ. Na Kréte nie sú žiadne oficiálne diaľnice, a tak sa tu neplatí žiadne mýtne.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora III
Publikované: 4.4.2016
Po prebudení do krásneho slnečného dňa sme sa išli pozrieť na pláž, a pretože tu nikto nebol, dovolili sme si tu trochu leňošiť. Kemp Mithimna, kde sme bývali, môžem vrelo doporučiť. Pláž je naozaj hneď cez cestu a pán majiteľ bol veľmi milý a ochotný. Po krátkom rozhovore sme sa nakoniec rozlúčili a vyrazili smerom na najseverozápadnejšiu pláž Balos. Tá sa nachádza na samotnom cípe polostrova Gramvousa.

Grécko, Lefkada: Ako zažiť nezabudnuteľnú dovolenku na najkrajšom gréckom ostrove
Publikované: 3.8.2017
Táto perla Iónskych ostrovov je známa medzi cestovateľmi nielen vďaka nádherným plážam, ale tiež vďaka kúzlu gréckeho vidieka, ktoré môžete nasávať vo vnútrozemí ostrova plnými dúškami. Lefkada sa nachádza južne od Korfu a severne od Kefalonie.

Grécko, ostrov Thassos – Limenaria, Potos
Publikované: 11.8.2018
Ostrov s históriou siahajúcou do mladšej doby kamennej objavili turisti až v 70.–80. rokoch 20. storočia. Dnes je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou nielen pre Grékov z pevniny, Rumunov, Bulharov a obyvateľov štátov bývalej Juhoslávie, ktorí to sem majú takpovediac cez vodu, ale Thassos uviazol v hľadáčiku turistov až za hranicami Európy. K najobľúbenejším miestam patrí južná Limenaria a Potos.

Grécko, ostrov Thassos – smaragd v Egejskom mori
Publikované: 4.8.2018
Zelený ostrov Thassos územne spadá do východnej Makedónie. Zelený preto, že hornaté vrcholky pokrývajú píniové a olivové háje. Jeho skalnaté brehy omýva pokojné Egejské more. Nenájdete tu letisko ani priemyselné zóny. O to lepšie ovzdušie tu je. Vďaka mramorovému podložiu sa tu ťaží jeden z najlepších mramorov na svete.

Grécko, Panteleimonas – hory, pláže a pamiatky
Publikované: 6.9.2017
Po návšteve Litochora sme sa presunuli o pár kilometrov ďalej. Našou ďalšou zastávkou bola typická grécka dedinka, ktorá ponúkala nádhernú prírodu, zaujímavú architektúru a nevšedné výhľady.

Grécko, Paralia – letovisko plné života
Publikované: 13.9.2017
V slnečnom Grécku ostaneme aj tento týždeň. Navštívime azda najrušnejšie turistické stredisko na Olympskej riviére – Paraliu. Prímorské letovisko je vzdialené od hlavného mesta prefektúry Pieria necelých 8 kilometrov a je ideálnym miestom pre relax a zábavu.

Grécko, Santorini – perla súostrovia Kyklady
Publikované: 5.8.2019
Santorini (Santorin, Santorín alebo grécky Thira) je svojou rozlohou pomerne nepatrnou súčasťou súostrovia Kyklady, na šírku má len 6 km a na dĺžku niečo vyše 25 km. Jeho rozlohu však silno vyvažuje zemepisné a geologické umiestnenie ostrova a tiež jeho bohatá história. Thira sa nachádza 220 km od Atén a 110 km od Kréty, takže vždy bola dôležitou a mnohokrát dokonca nevyhnutnou zastávkou na trase medzi týmito významnými obchodnými centrami. Vďaka tomu sú na ostrove dochované stopy po najväčšom minojskom osídlení mimo Kréty.


Súvisiaca fotogaléria

Grécko – antická krajina slnka a oddychu
Vydajte sa spolu s nami do Grécka. Objavte krásne ostrovy v Iónskom, Egejskom i Stredozemnom mori...

Grécko – ostrov Thasos
Vegetáciou porastený ostrov vzdialený 10 km od gréckej pevniny v Egejskom mori každý rok navštívi...

Grécko – návšteva prímorských letovísk
V našej dnešnej fotogalérií sa poobhliadneme za letom. Navštívime najrušnejšie turistické stredis...

Grécko, Litochoro – mestečko bohov
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do gréckeho horského mestečka Litochoro, ktoré je situo...

Grécko - malý výlet po gréckych ostrovčekoch
Grécko je známe svojou antickou históriou a tiež tým, že ho obklopuje mnoho ostrovov a ostrovčeko...

Grécko, Lefkada
Jeden z mnohých gréckych ostrovov. Svojou rozlohou nijak ohromujúci, obvod pobrežia meria okolo 1...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X