www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Budyně nad Ohří - späť do rozprávky – VIDEO

ČR: Budyně nad Ohří - späť do rozprávky – VIDEO

Publikované: 28.2.2012
Teplomer ukazuje šesť stupňov a vo vzduchu je cítiť jar. Na podrážky sa lepí všadeprítomné bahno. Lenže blato spojené s koncom zimy ľudia prijímajú omnoho lepšie, než blato, ktoré ako symbol jesene.

Budyně nad Ohří zostala skoro rozprávkovým miestom. Okolo vysokej veže kostola svätého Václava lietajú holuby. Na chvíľku vykuklo slniečko a tieňohra ich letu sa tak odráža v kamennej dlažbe. Keby mestom nejazdili autá, človek by mal pocit, že dýcha o storočie mladší vzduch.  

Nostalgia s titulom

Snaha miestnych zachovať historický ráz mesta sa podarila na sto percent. Budyně nad Ohří sa roku 1997 stala mestom roku, a aj dnes, po pätnástich rokoch, by nikto nepochyboval, že vydavateľstvo Economia, ktoré súťaž vyhlásilo, zverilo titul do pravých rúk.

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Ľudia majú svoje mesto radi a vyzerá to tak, že sa oň aj s láskou starajú. Dokazujú to napríklad dve ženy starostlivo zametajúce pred svojou malou, ale pritom zaplnenou cukrárňou. Staršia dáma pomaly, ale s patričnou hrdosťou, zachádza do domu, na ktorom sa píše, že v ňom roku 1778 pobýval cisár Jozef II. V prízemí tak vysokom, že sa dá pohodlne nahliadnuť dovnútra, zostalo otvorené okno. Deky a staré vankúše utesnené za oknami ešte pred niekoľkými dňami chránili obyvateľov tohto domu pred krutými mrazmi.

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Kúzlo dávnych dní dokazuje nielen kamenná dlažba, staručké cedule značiace ulice alebo námestie, ale tiež archaické dopravné značky, uzučké kľukaté uličky lemované domčekmi a cesty, len spevnené – žiadny asfalt. Tiež drevené futbalové brány na maličkom športovom ihrisku pred základnou školou navodzujú príjemné nostalgické pocity.

Príbeh Vodného hradu

Len trochu mätúca je ceduľa s nápisom „Vodný hrad“. Ukazuje vľavo, aj keď hrad stojí vpravo od nej, priamo naproti potom Zámocká, nie Hradná, reštaurácia. Ale kto sa nenechá popliesť na niekoľkých metroch, pochopí, že šípka nasmeruje vodičov na parkovisko. Brána Vodného hradu nie je nijak veľkolepá, ale v meste, ktoré prejdete krížom krážom za pol hodiny, ju určite neprehliadnete.

Budyně nad Ohří

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Nádvorie zostává otvorené aj v zimnej sezóne. Dovnútra do hradu sa ale dostanete najskôr o mesiac. Keby ste sa predsa len nemohli dočkať, môžete tam zavolať a objednať si prehliadku. Musí vás ale byť minimálne desať.

Nakoniec, nie je dôležité, kedy sa do Budyně nad Ohří vypravíte. Najhonosnejšie panstvo konca 16. storočia dokáže okúzliť v každej ročnej dobe. Vodný hrad je v skutočnosti renesančným zámkom, čo zároveň vysvetľuje aj pomenovanie miestnej Zámockej reštaurácie, ktoré snáď niekoho mohlo sprvoti zmiasť. 

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Do súčasnej podoby prestaval sídlo gróf Herberstein (1900 – 1913). Pôvodný štvorcový pôdorys, vojnovým obliehaním nepriateľov značne poničený, nahradili dve krídla budovy. Vodná priekopa „chráni“ hrad v jeho zadnej časti. Dnes je ale tak plytká, že by nepriateľa skôr rozosmiala. Kedysi priekopa obklopovala celý hrad, takže sa v krajine okolo Peruce, tak bohatej na lovnú zver, mohli nerušene konať hostiny.

Vodný hrad, ktorý spravuje mesto, zostáva aj miestom neodmysliteľne spájaným s alchýmiou. Za vlády Rudolfa II. vďaka tomuto modernému vednému oboru ale mnohé panstvá prišli o všetko. Aj rod Zajícov z Hazmurka, ktorý obýval panstvo do roku 1613, sa nechal oslepiť zdanlivou jednoduchosťou tejto mágie a skončil v úpadku. Do tajov alchymistickej dielne Vodného hradu necháva návštevníkov nahliadnuť Jandovo múzeum.

Budyně nad Ohří

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Opárenské údolie: romantika v Českom stredohorí - VIDEO
Publikované: 3.6.2014
Vitajte v raji! Hlavne vy, ktorí milujete pokojnú prírodu a jej romantické zákutia. Vitajte v Opárenskom údolí, ktoré sa zarezalo do krajiny Českého stredohoria, aby svojim návštevníkom prinášalo radosť.

Louny: milé prekvapenie českého stredohoria-VIDEO
Publikované: 19.10.2010
Nič vyhlásené ako iné slávne české mestá Louny nie sú. Zrejme nikdy nepredbehnú slávu chýrnych západočeských Domažlíc alebo Slavoníc. Človek, ktorý nevie, ako Louny vyzerajú, teda nečaká žiadne zázraky. Možno len ďalšie tuctové mesto, akých sú v Česku tisíce. Ten, kto ale Louny pozná, sa tam vracia rád. A dobre vie prečo.

ČR: Hrad Točník - komfort a bezpečie Václava IV. - VIDEO
Publikované: 3.4.2012
Minule sme vás zaviedli na zrúcaninu hradu Žebrák, dnes sa posunieme o pár sto metrov ďalej - na hrad Točník, podstatne atraktívnejšiu časť najzachovalejšieho súhradia v Česku.

ČR, Mšeno: vstupná brána do Kokořínska – VIDEO
Publikované: 27.8.2013
Na prvý pohľad sa toto malomesto, kde žije asi 1500 stálych obyvateľov, ukazuje ako veľmi príjemné. Horúco z rozpáleného asfaltu a dlažby chodníkov na hlavnom priestranstve hasia miestni zmrzlinou v cukrárni, pivom v hostinci u Zlatého leva alebo v blízkosti mestskej fontány.

ČR, Hazmburk: České stredohorie ako na dlani - VIDEO
Publikované: 7.8.2012
Kto z vás niekedy na zrúcanine hradu Hazmburk, isto zatúžil vrátiť sa tam. Aj my sme sa na rovnaké miesto, ktoré sme navštívili v zime, vypravili ešte raz – tentoraz počas horúceho leta, v pravej turistickej sezóne, a navyše s kamerou.

ČR: hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov - VIDEO
Publikované: 27.3.2012
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov v Česku – zrúcanina Žebrák. Na rovnakom hrebeni len o kúsok vyššie sa slní hrad Točník, mladší z dvoch neoddeliteľných spojencov.

ČR: Liběchov - v polozbúraninách ukryté bohatstvo - VIDEO
Publikované: 20.3.2012
Dlho sa nám nepodarilo naraziť na tak kompletne rozborené mesto ako je Liběchov, stojací na ľavom labskom brehu neďaleko Mělníka.

ČR: Libochovice - dôležitá súčasť rozprávkového stredohoria - VIDEO
Publikované: 13.3.2012
Libochovice potvrdzujú pravidlo o výnimočnosti a pôvabe miest a dediniek na rieke Ohře. Na prvý pohľad pôsobia trochu neurovnane, keď sa ale človek trošku viac rozhliadne okolo, rozhodne má čo obdivovať - malebné zákutia, stáročia staré odkazy na fasádach, miestnu faru, romantickú Ohře alebo priamosť miestnych ľudí.

Litoměřice: mesto?..nie, to je záhradka - VIDEO
Publikované: 25.1.2011
Litoměřice - ďalšie z miest, ktoré si podobne ako Slaný hovorí kráľovské. Bez urážky slánskych si ale Litoměřice tento prívlastok zaslúžia viac než Slaný. Možno tiež preto, že patria k jednému z najstarších českých miest.

Postoloprty: malomesto s krvavou históriou - VIDEO
Publikované: 2.11.2010
V učebnici Technika administratívy, alebo ak chcete tak písania na stroji, bývali Postoloprty veľmi často používaným slovom. Dosť dlhým a krkolomným na to, aby sa na klávesnici preklepla aj zdatná pisárka. Podobne ako má toto malomesto podivný názov, tak podivnú má aj minulosť a súčasnosť.

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikované: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponujú všetkým potrebným, aby sa mohli rozvinúť na turisticky atraktívne miesto. Mestu v Ústeckom kraji ale zatiaľ stále čosi chýba.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Louny - spomienka na koniec leta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová
Súvisiace video

ČR,Opárenské údolie: romantika v Českom stredohorí
Opárenské údolie je druhým najnavštevovanejším údolím Českého stredohoria. Je kúzelné v každom ro...

ČR: Budyně nad ohří - naspäť do rozprávky
Rozprávkové mesto ležiace neďaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckom kraji a litoměřicko...

ČR: Klášterec nad Ohří - perla Krušných hôr
Klášterec nad Ohří je mesto, ktoré leží len neďaleko od nemeckých hraníc. Jeho meno všade po svet...

ČR: Žatec - štýl v chmeľovom opojení
Typicky pivárske západočeské mesto leží na rieke Ohře. V Žatci, najväčšom meste lounského okresu,...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
4.12.2019
Múzeum slovenskej dediny v Martine vás pozýva na posledné tohtoročné podujatie s atmosférou Vianoc, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. decembra 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 6. 12. 2019
sviatok:Mikuláš
dnes:
piatok 6.12.
-1 °C
zajtra:
sobota 7.12.
6 °C