www.infoglobe.sk » ČR, Krabčice – hora Říp

ČR, Krabčice – hora Říp

Publikované: 16.7.2020
Pár kilometrov od Roudnice nad Labem stojí hora, ktorá sa nezmazateľne zapísala do dejín českého národa. Vystúpiť na ňu môžete z Rovného, z časti obce Krabčice v Ústeckom kraji, kde aj dobre zaparkujete.

Říp, lipová aleja

Jedným zo symbolov českého národa je hora Říp, v ktorej okolí sa podľa povesti usadili prví Slovania. Cieľom ich putovania vedeného praotcom Čechom bolo nájsť pre seba novú vlasť. Tak aj my sa vydávame po stopách prapredka a stromovou alejou mierne stúpame asfaltovou cestou, ktorá vedie až na úpätie. Nie je náhoda, že stromoradie tvoria lipy, ďalší symbol českej štátnosti.

Říp, Mělnická vyhliadka Říp, cesta

V zalesnenej časti sa pohodlný terén aj stúpanie menia, a preto budete radi, keď si odpočiniete na lavičke pri Mělnickej vyhliadke. Výhľad vám poskytne na kráľovské mesto Mělník, ktoré dalo vyhliadke meno, a siluetu zámku s priliehajúcou vežou kostola sv. Petra a Pavla. Naľavo je Vrátenská hora s rozhľadňou, hrad Bezděz a v pozadí Vrátenské hory.

Říp, Mělnická vyhliadka

Stúpanie pokračuje lesnou kamenitou cestou až k vrcholu (455 m n. m.). Špicatý vrchol ale nečakajte, už z diaľky hora Říp pripomína tvar klobúka, na ktorého rovinatom vrchole sú rozmiestnené stavby. Jednou z nich je najstaršia dochovaná stavba v Čechách – románska rotunda zasvätená svätému Jurajovi a Vojtechovi. K nej sa tiež koná každoročná púť vždy v nedeľu pred sviatkom sv. Juraja. Mimo bohoslužby je rotunda v čase otvorenia návštevníkom prístupná za 60 Kč. Románska stavba bola vybudovaná na najvyššom mieste hory Říp v roku 1126 (na mieste pôvodného dreveného kostola) ako pamiatka víťaznej bitky kniežaťa Soběslava I. nad nemeckým kráľom v bitke pri Chlumci.

Říp, románska rotunda sv. Juraja a Vojtecha

Druhou stavbou na vrchole je turistická chata Říp, kde si okrem nákupu suvenírov dáte jedlo a pitie z lokálnych surovín. Prevádzkovatelia považujú Říp za dôležité miesto, a tak sa snažia udržovať stavby, kopec aj okolie v dôstojnom stave, za čo im patrí veľká vďaka.

chata Říp Říp

Po prehliadke rotundy sa nezabudnite vydať po modrej značke na Pražskú vyhliadku. Za dobrej viditeľnosti uvidíte dominanty Prahy, napríklad chrám sv. Víta, vpravo od nej Brdy a lesy Křivoklátska. Tesne pod Řípom je starobylá obec Vražkov, kde je vlaková zastávka a začiatok žltej turistickej značky vedúcej k vrcholu z opačnej strany. Výhľad uzatvára staročeská obec Ctiněves, kde sa podľa kroniky nachádza hrob praotca Čecha. Ten nebol ale archeológmi nikdy objavený.

Říp, Pražská vyhliadka Říp, Pražská vyhliadka

Říp, Pražská vyhliadka

Hora Říp, ktorá bola pôvodne holou a nezalesnenou vyvretou horou z doby treťohôr, sa postupom času stala pamätným miestom pre púte, táborom ľudu, inšpiráciou pre maliarov aj básnikov, domovom miestnej fauny a teplomilnej flóry – štátnou prírodnou rezerváciou, miestom, odkiaľ pochádza základný kameň budovy Národného divadla v Prahe.

obec Krabčice hora Říp

GPS: 50°23'13.4"N 14°17'24.1"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikované: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponujú všetkým potrebným, aby sa mohli rozvinúť na turisticky atraktívne miesto. Mestu v Ústeckom kraji ale zatiaľ stále čosi chýba.

Litoměřice: mesto?..nie, to je záhradka - VIDEO
Publikované: 25.1.2011
Litoměřice - ďalšie z miest, ktoré si podobne ako Slaný hovorí kráľovské. Bez urážky slánskych si ale Litoměřice tento prívlastok zaslúžia viac než Slaný. Možno tiež preto, že patria k jednému z najstarších českých miest.

ČR, Mělník: pamiatky historického jadra
Publikované: 27.3.2016
Centrum Mělníka predstavuje námestie Mieru, odkiaľ máte pamiatky rozmiestnené pekne dokola, len pár krokov od seba. V turistickom informačnom stredisku za rohom vám so všetkým ochotne poradia sedem dní v týždni po celý rok. Taktiež tu je vstup do podzemných priestorov, kde sa chodbou dostanete k najširšej studni v Českej republike.

ČR, Opárenské údolie: romantika v Českom stredohorí - VIDEO
Publikované: 3.6.2014
Vitajte v raji! Hlavne vy, ktorí milujete pokojnú prírodu a jej romantické zákutia. Vitajte v Opárenskom údolí, ktoré sa zarezalo do krajiny Českého stredohoria, aby svojim návštevníkom prinášalo radosť.

Mělník: miesto patriotov - VIDEO
Publikované: 1.2.2011
Mělník. Kto by nepoznal mesto, aspoň podľa názvu, preslávené vinárstvom a sútokom dvoch najdôležitejších riek – Labe a Vltava.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nič a všetko - VIDEO
Publikované: 12.6.2012
Čadičový kopec podivného tvaru, ktorý spolu s ostatnými „velikánmi“ dáva Českému stredohoriu jeho, u mnohých zatiaľ neobjavený, pôvab – Radobýl. A Kamýk, hradná zrúcanina, ktorá ponúka dokonalý výhľad po kraji.

ČR, Mšeno: vstupná brána do Kokořínska – VIDEO
Publikované: 27.8.2013
Na prvý pohľad sa toto malomesto, kde žije asi 1500 stálych obyvateľov, ukazuje ako veľmi príjemné. Horúco z rozpáleného asfaltu a dlažby chodníkov na hlavnom priestranstve hasia miestni zmrzlinou v cukrárni, pivom v hostinci u Zlatého leva alebo v blízkosti mestskej fontány.

ČR: Liběchov - v polozbúraninách ukryté bohatstvo - VIDEO
Publikované: 20.3.2012
Dlho sa nám nepodarilo naraziť na tak kompletne rozborené mesto ako je Liběchov, stojací na ľavom labskom brehu neďaleko Mělníka.

ČR: Budyně nad Ohří - späť do rozprávky – VIDEO
Publikované: 28.2.2012
Teplomer ukazuje šesť stupňov a vo vzduchu je cítiť jar. Na podrážky sa lepí všadeprítomné bahno. Lenže blato spojené s koncom zimy ľudia prijímajú omnoho lepšie, než blato, ktoré ako symbol jesene.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 9. 8. 2020
sviatok:Ľubomíra
dnes:
nedeľa 9.8.
31 °C
zajtra:
pondelok 10.8.
29 °C