www.infoglobe.sk » SR: Turistická vychádzka z obce Kalameny na Liptovský hrad

SR: Turistická vychádzka z obce Kalameny na Liptovský hrad

Publikované: 21.7.2019
Všetkých nadšencov turistiky dnes zavedieme do malebnej obce Kalameny, ktorá sa nachádza v tesnom susedstve známych liečebných kúpeľov Lúčky. Odtiaľ si to zamierime na najvyššie položený hrad nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe – zrúcaninu Liptovského hradu.

V severozápadnej časti Liptovskej kotliny sa v tôni Chočských vrchov rozprestiera dedinka Kalameny. Jej história bola až do 13. storočia úzko spätá s neďalekou obcou Liptovská Teplá, avšak v roku 1264 uhorský kráľ Belo IV. daroval časť územia zemanovi Klementovi. Od tých čias nieslo územie pomenovanie Klementova zem. V druhej polovici 14. storočia potomkovia tohto zemana postupne pozmeňovali názov, až napokon vzniká zemianska osada Kalameny. K vzniku obce dozaista prispela aj neďaleká lokalita nazývaná Majere, kde bolo objavené archeologické nálezisko stredovekého hradného majera – Liptovského hradu.

Kalameny - kostol

Kalameny boli do 16. storočia vo vlastníctve tamojších zemanov žijúcich v drevených kúriách. Popri nich tu bývali aj takzvaní želiari (chudobní poddaní obyvatelia). Miestni ľudia sa zaoberali prevažne chovom oviec a poľnohospodárstvom. V súčasnosti sú Kalameny turistami vyhľadávané hlavne vďaka prírodnej atrakcii v podobe termálneho prameňa Medokýš. Ten sa nachádza necelý kilometer severne od obce. V jeho okolí je vybudované umelé jazierko, v ktorom teplota vody dosahuje príjemných 33 stupňov Celzia. Kúpanie je bezplatné a poskytuje výborný relax napríklad po turistickej vychádzke. Za návštevu určite stojí aj Rímskokatolícky kostol s nádhernou vnútornou výmaľbou.

Kalameny - jazierko, prameň Medokyš

Avšak vráťme sa späť k našej túre. Z obce Kalameny, presnejšie od prameňa Medokyš vedú dva značkované chodníky k pozoruhodnej stredovej zrúcanine. Modrá značka prechádza údolím riečky Kalamenianka a následne stúpa k sedlu Poľana, odkiaľ po skalnatom hrebeni vedie k hradu, alebo máte možnosť vystúpiť i po žltej značke, pomerne prudkým stúpaním do sedla Kráľová, odkiaľ sa napojíte na červeno značený turistický chodník vedúci k pozostatkom hradu. Určitými úsekmi budete kopírovať aj trasu náučného chodníka.

Liptovský hrad - smerovníkyLiptovský hrad - altánok

Po dosiahnutí cieľa sa ocitnete na vrchole Sestrč (999,9 m n. m.), kde sú rozmiestnené základy stredovekej pevnosti. Uvidíte aj pozostatky okna, pamätnú tabuľu Václava Hanuliaka, ktorý sa roky venoval archeologickému výskumu tejto bývalej dominanty okolia, ako aj premostenie či vizualizáciu pôvodného hradu i ukážky nálezov keramiky. V areáli natrafíte aj na altánok, či viaceré lavičky. Naskytne sa vám vskutku úchvatný výhľad na región Liptova, okolité horstvá, obec Malatinú či neprehliadnuteľnú Liptovskú Maru.

Liptovský hrad

Liptovský hrad Liptovský hrad - pamätná tabuľa

Liptovský hrad nazývaný tiež Sielnický či Liptovský Starý hrad bol vybudovaný okolo roku 1262 na príkaz kráľa Bela IV. Stojí na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred Kristom a jeho úlohou bolo strážiť obchodné cesty. Viac ráz bol zničený, okupovaný, istý čas bol sídlom Liptovskej župy až napokon ho kráľ Matej Korvín nechal úplne zničiť. V priebehu časov tu prebiehali výskumy, zdokumentovali sa nálezy a zakonzervovali kamenné pozostatky.

Liptovský hrad - výhľad na okolie

Liptovský hrad - širšie okolieLiptovský hrad - v pozadí Malatiná

V súčasnosti je verejne prístupný a napriek trošku náročnejšiemu stúpaniu ho vyhľadávajú i rodiny s deťmi. V blízkom okolí hradu sa nachádzajú aj viaceré jaskynky. Turistická vychádzka vám zaberie bezmála 6 hodín a prekonáte pritom stúpanie cca 500 výškových metrov.   

Liptovský hrad  - premostenie

GPS: 49°08'52.1"N 19°25'48.3"E (Liptovský hrad)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovská Anna – turistická vychádzka na Čerenovú skalu
Publikované: 31.7.2019
Keďže máme radi turistiku, tak aj dnes vás zavedieme na jedno krásne miesto. Naším východiskovým bodom bude malebná obec Liptovská Anna (okres Liptovský Mikuláš), ktorej počiatky siahajú až do roku 1396.

SR, Kalameny – dedinka s prírodným a turistickým bohatstvom
Publikované: 4.10.2015
Región Liptov ponúka veľa atraktívnych miest k výletom. Pokiaľ ste turisti či lyžiari, čakajú na vás nádherné hory, milovníci vody sa môžu vyšantiť v akvaparkoch a tí ktorí obľubujú históriu môžu zájsť do miest ako Liptovský Mikuláš, Ružomberok a mnohých ďalších.

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchov
Publikované: 3.10.2013
V dnešnom cestovaní po Slovensku sa vydáme do malebnej obce Malatiná, ktorá sa rozprestiera na pomedzí Oravy a Liptova. Krásna príroda, tiché prostredie a majestátne vrchy robia z obce ideálne miesto pre turistov, cyklistov, ale aj pre tých, čo obľubujú oddych v náručí prírody.

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesám
Publikované: 10.3.2016
Pomaly sa nám blíži jar a s ňou aj turistická sezóna. Preto prijmite pozvanie na absolvovanie síce trochu náročnej, ale za to prekrásnej vychádzky na jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, na Veľký Choč.

SR, Liptovský Mikuláš – námestie Žiadostí slovenského národa
Publikované: 15.11.2017
Dnes navštívime síce trošku skryté, ale zato veľmi významné námestie Žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši. Na tomto malom kúsku zeme, v tesnej blízkosti historického centra sa odohrali dôležité dejinné udalosti v obklopení nevšedných stavieb.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR, Výlet po liptovských obciach
Publikované: 17.1.2018
Svojrázny región Liptova ponúka mnoho nádherných miest. My dnes navštívime postupne obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám predstavíme zaujímavé turistické atrakcie a povieme si aj čo-to o ich histórií.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR: Liptovská Kokava – prírodná rezervácia Machy
Publikované: 24.1.2018
Liptovská Kokava je malebná obec rozprestierajúca sa pod majestátnymi vrcholmi Západných Tatier. My dnes vstúpime do jej katastra, aby sme navštívili vzácnu lokalitu rašelinných spoločenstiev nazývanú Machy.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C