www.infoglobe.sk » SR, Kalameny – dedinka s prírodným a turistickým bohatstvom

SR, Kalameny – dedinka s prírodným a turistickým bohatstvom

Publikované: 4.10.2015
Región Liptov ponúka veľa atraktívnych miest k výletom. Pokiaľ ste turisti či lyžiari, čakajú na vás nádherné hory, milovníci vody sa môžu vyšantiť v akvaparkoch a tí ktorí obľubujú históriu môžu zájsť do miest ako Liptovský Mikuláš, Ružomberok a mnohých ďalších.

Keďže my radi objavujeme, za cieľ sme si vybrali maličkú obec Kalameny, ktorá síce nie je až tak turisticky známa, ale za to ponúka mnohé navštívenia hodné miesta. Dostať sa do dedinky nie je žiaden problém, nakoľko sa nachádza v tesnom susedstve s kúpeľnou obcou Lúčky, ktorá okrem liečivej vody ponúka aj pohľad na nevšedný prírodný výtvor – Lúčanský vodopád, ktorý je od roku 1974 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Tesne pred Lúčkami je odbočka na Kalameny. Pokiaľ sa ubytujete priamo v Lúčkach, susedná dedinka je prístupná cez les po turisticky značenom chodníku.

Lúčky - Lúčanský vodopád

Obec Kalameny je obklopená lesmi Chočských vrchov a spadá pod okres Ružomberok. Má približne 475 obyvateľov a rozprestiera sa v rovnomennej doline, ktorá vznikla pôsobením  potoka Kalamenianka. Prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 1264, keď ju vydedením získal zeman Kelemen, od ktorého mena bol jej názov odvodený. Vznik obce je spätý aj s Liptovským hradom (starhradom), ktorý sa nachádzal na vrchu Sestrč (v súčasnosti v katastri Liptovskej Sielnice) a bol najvyššie položený provinčný kráľovský stredoveký hrad na Slovensku (999,96 m n. m.). Vedie k nemu aj žlto značený turistický chodník. Archeologické výskumy preukázali, že sa jednalo o architektonický a technický unikát, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Žiaľ jeho presný vzhľad sa nedochoval, no predstavu si môžete spraviť pri pohľade na erb obce. V súčasnosti sú k videniu už len ruiny. Pod vrcholom Sestrč sa nachádza aj jaskyňa, ktorá bola osídlená už v eneolite, čiže v neskorej kamennej dobe.

KalamenyKalameny

KalamenyKalameny

My sme síce k zrúcanine hradu nevyšli, ale určite tak niekedy spravíme. Namiesto chodenia po horách sme zvolili prechádzku obcou. Okrem malebných rodinných domčekov sme sa pristavili pri rímskokatolíckom kostole s veľmi peknou vnútornou výzdobou.

Kalameny - pred kostolom

Kalameny - kostolKalameny - obecný úrad

Azda najnavštevovanejšou pamiatkou v Kalamenoch je termálne jazierko, ktoré sa nachádza tesne za obcou. Síce vzniklo po zásahu človeka, a to umelým vrtom v roku 2000, ale to nič nemení na fakte, že jeho liečivá voda blahodarne pôsobí na ľudský organizmus. Po príchode k jazierku, okrem stredovej vyvieračky nič nenaznačovalo, že sa jedná o výtvor človeka. Jazierko pôsobilo prírodným dojmom a po vstúpení doňho nás prekvapila jeho teplota. Príjemných približne 33 °C spolu s jemne sírnym zápachom dotváralo tú správnu kúpeľnú atmosféru, ktorú si okrem nás vychutnávala ďalšia desiatka ľudí. Tento „prírodný“ výtvor vyviera z hĺbky 500 metrov a je pre všetkých prístupný zadarmo a hlavne celoročne.

Kalameny - termálne jazierko

Kalameny nás uchvátili, keďže sa môžu pochváliť nielen krásnymi horami, ale aj liečivou vodou či zrúcaninou hradu. Dokonca sme v ich okolí narazili aj na Náučný chodník sv. Cyrila a Metoda, ktorý okrem informácií o týchto vierozvestcoch spája resp. prepája turisticky frekventované chodníky na Veľký Choč a Liptovský hrad, z ktorého vedie ďalší chodník k archeoskanzenu Havránok. Preto pokiaľ milujete zážitok a turistiku, vrelo vám túto dedinku odporúčame navštíviť.

Náučný chodník sv. Cyrila a MetodaNáučný chodník sv. Cyrila a MetodaNáučný chodník sv. Cyrila a Metoda

GPS (Kalameny - jazierko): 49°07'59.8"N 19°25'11.0"E

Text a foto: Oskár Mažgút     Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Turistická vychádzka z obce Kalameny na Liptovský hrad
Publikované: 21.7.2019
Všetkých nadšencov turistiky dnes zavedieme do malebnej obce Kalameny, ktorá sa nachádza v tesnom susedstve známych liečebných kúpeľov Lúčky. Odtiaľ si to zamierime na najvyššie položený hrad nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe – zrúcaninu Liptovského hradu.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo II.
Publikované: 21.10.2013
Činnosť miestneho múzea zasahuje aj do súčasnosti. Konajú sa tu rôzne tematické prednášky, edukačné i spomienkové programy i workshopy a rýchlokurzy tradičných historických ručných prác.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR: Lúčky, Bešeňová – travertínová krása
Publikované: 6.9.2012
Na severe Slovenska v oblasti Liptova sa nachádzajú majestátnymi horami obklopené dve malebné obce. Jedna známa hlavne aquaparkom s termálnou vodou a paradajkami pri priehrade Liptovská Mara a druhá pod horskými svahmi Chočských vrchov známa liečivou vodou z miestnych kúpeľov.

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchov
Publikované: 3.10.2013
V dnešnom cestovaní po Slovensku sa vydáme do malebnej obce Malatiná, ktorá sa rozprestiera na pomedzí Oravy a Liptova. Krásna príroda, tiché prostredie a majestátne vrchy robia z obce ideálne miesto pre turistov, cyklistov, ale aj pre tých, čo obľubujú oddych v náručí prírody.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Ružomberok – mesto pri Váhu
Druhé najvýznamnejšie mesto v regióne Liptov – Ružomberok, už dávno nie je len mestom spracovávan...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

SR: Pohorie Západné Tatry
Rozkladajú sa v severnej časti Slovenskej republiky a sú po Vysokých Tatrách druhým najvyšším poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 1. 2020
sviatok:Vincent
dnes:
utorok 21.1.
-2 °C
zajtra:
streda 22.1.
4 °C