www.infoglobe.sk » SR, Hybe – obec nielen slávneho zbojníka

SR, Hybe – obec nielen slávneho zbojníka

Publikované: 16.2.2020
V sérií článkov o liptovských obciach budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz navštívime obec Hybe, ktorú preslávil film Martina Ťapáka z roku 1975 Pacho, hybský zbojník. V nasledujúcich riadkoch vám obec predstavíme z historického i turistického hľadiska.

V údolí riek Hybice a Bieleho Váhu sa rozprestiera malebná liptovská obec Hybe obklopená majestátnymi tatranskými štítmi. Jej dostupnosť je zabezpečená autobusovou dopravou, ako aj diaľnicou D1. Prvé zmienky o osídlení tunajšieho územia sa objavujú už koncom 12. storočia. Spočiatku poddanská osada pričlenená ku kráľovskému majetku (Belo IV.) sa rokmi rozvíjala, získala mestské privilégia, ako banícke mesto (1265), trhové právo (1396) a dokonca bola oslobodená od platenia mýta. V 13. storočí tu nachádzajú svoj domov nemecký Sasi.

Hybe, okolitá prírodaČo sa týka banskej minulosti, Hybskí baníci sa pokúšali dolovať zlato na úpätí Kriváňa, no ťažba nebola rentabilná. Keďže práce vo vysokohorskom teréne boli veľmi náročné, zakrátko boli ukončené a baníci sa presunuli do dostupnejšej Bocianskej doliny.

Pamätný dom Dobroslava Chrobáka (Hybe)

V roku 1390 sa stáva vtedajšia osada poddanským mestečkom panstva v Liptovskom Hrádku, v priebehu 14. a 15. storočia dochádza k poslovenčovaniu (ústup nemecky hovoriaceho obyvateľstva) a mení sa aj charakter obce z baníckeho na poľnohospodársko-remeselný. Napriek poddanským pomerom sa stáva z Hybe významné hospodárske i kultúrne centrum, rozvíja sa tu vyše 20 druhov remesiel, z ktorých vyniká hlavne murárstvo. Aj tunajší murári sa preslávili ako odborníci pri výstavbe Budapešti.

Rímskokatolíckeho kostola Všetkých svätých (Hybe)Pokiaľ túto jeden a pol tisícovú dedinu navštívite, tak určite nevynechajte prehliadku jednoloďového  ranogotického Rímskokatolíckeho kostola Všetkých svätých s predstavanou vežou z roku cca 1300. Nachádza sa v centre obce za murovaným opevnením. K samotnej fortifikácií došlo v 17. storočí. Pod touto sakrálnou stavbou sa nachádza rodinná hrobka s pozostatkami renesančného uhorského básnika Valentína Balaša, ktorý je považovaný za zakladateľa modernej maďarskej lyrickej poézie, a je tiež prvým autorom maďarskej erotickej poézie.

Evanjelický kostol (Hybe)O kúsok ďalej sa nachádza aj Evanjelický kostol. Jedná sa o jednoloďovú klasicistickú stavbu s vežou z roku cca 1826, ktorá stojí na mieste bývalého dreveného artikulárneho kostola. Po požiari v roku 1906 prešiel neobarokovou obnovou. Interiér ponúka pohľad na pôvodné barokové vybavenie i klasicistickú sochu Krista.

Evanjelický kostol, interiér (Hybe)Pamätná tabuľa (Hybe)Hybe sa môže popýšiť aj súborom meštianskych i ľudových domov najmä z prelomu 19. a 20. storočia. Nájdete tu aj viaceré pamätné domy velikánov literatúry – Dobroslava Chrobáka (okrem pamätnej izby sa tu nachádza aj expozícia o kultúre a histórií Hýb, hrnčiarska dielňa, dielňa na pečenie medovníkov a informačné centrum), Jakuba Grajchmana, uhorského sochárstva – Alojza Štróbla či zakladateľa esperantského hnutia na Slovensku – Alberta Škarvana. Za obzretie určite stojí aj bývalá evanjelická ľudová škola či pamätné tabule na evanjelického kňaza a protifašistického bojovníka Jána Bakossa, národovedca Jána Šimkovica či spisovateľa, slávneho ovocinára a včelára Ľudevíta Orphanidesa. Nedá nám ešte nespomenúť rodákov Jána Svetlíka, ktorý je architektonickým tvorcom bratislavského pamätníka sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny – Slavínu či televízneho scenáristu Petra Jaroša, ktorý je tvorcom príbehov napríklad o hybskom zbojníkovi, Jánošíkovi (1993) či Tisícročnej včele. 

Hybická tiesňavaZ prírodného bohatstva obce odporúčame vidieť chránené lipy, miestny parčík a nepochybne i  Hybickú tiesňavu s osobitými povrchovými skalnatými útvarmi. V samotnom katastri sa nachádzajú aj minerálne pramene s obsahom sírovodíka. V obci by ste dokonca našli aj lyžiarsky vlek ideálny pre začiatočníkov, pamätník obetiam na obe svetové vojny, certifikované bežkárske trate a samozrejme nemôže chýbať ani socha Hybského zbojníka Pacha na hlavnej ceste číslo 18.

sírny prameň (Hybe)Najbližšie sa vydáme do mestečka Liptovský Hrádok.

 

GPS: 49°02'42.4"N 19°49'46.3"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovský Hrádok – menej známe turistické miesta
Publikované: 1.3.2020
Po dlhšom čase sa vraciame do malého, ale zato nádherného mestečka Liptovský Hrádok. Okrem prírodných krás v podobe sútoku riek Váh a Belá, vyhliadkového prírodného brala Skalka či výnimočného arboréta, ponúka aj viacero technických, stredovekých či historických pamiatok a zaujímavostí.

SR, Liptovská Anna – turistická vychádzka na Čerenovú skalu
Publikované: 31.7.2019
Keďže máme radi turistiku, tak aj dnes vás zavedieme na jedno krásne miesto. Naším východiskovým bodom bude malebná obec Liptovská Anna (okres Liptovský Mikuláš), ktorej počiatky siahajú až do roku 1396.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikované: 10.11.2019
Pomaly, ale isto končí cyklistická sezóna, preto sme posledné dni Babieho leta využili na krásnu cyklotúru v obklopení hôr. Naším východiskovým bodom bola jedna z najkrajších, historicky, turistiky i architektonicky najvýznamnejších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Mikuláš – festival Infofest priniesol to najlepšie zo sveta
Publikované: 24.7.2019
Počas júla zavítal do mesta Liptovský Mikuláš v poradí už druhý ročník medzinárodného cestovateľského festivalu Infofest 2019, ktorý priniesol nielen fantastické prednášky z celého sveta či špičkové hudobné vystúpenia, ale aj množstvo zaujímavých sprievodných podujatí.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Mikuláš – prechádzka po pamiatkach
Publikované: 22.11.2017
V srdci Liptova sme naposledy spoznávali krásy námestia Žiadostí slovenského národa. Už vtedy sme si všimli zrekonštruovanú budovu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorej návštevu sme mali v pláne.

SR, Liptovský Peter a Jamník – tradičné liptovské obce
Publikované: 12.1.2020
Dnes navštívime okres Liptovský Mikuláš, presnejšie dve malebné liptovské obce, ktoré sú situované kúsok od diaľnice D1 (zjazd Liptovský Hrádok).

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR, Výlet po liptovských obciach
Publikované: 17.1.2018
Svojrázny región Liptova ponúka mnoho nádherných miest. My dnes navštívime postupne obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám predstavíme zaujímavé turistické atrakcie a povieme si aj čo-to o ich histórií.

SR: Liptovská Kokava – prírodná rezervácia Machy
Publikované: 24.1.2018
Liptovská Kokava je malebná obec rozprestierajúca sa pod majestátnymi vrcholmi Západných Tatier. My dnes vstúpime do jej katastra, aby sme navštívili vzácnu lokalitu rašelinných spoločenstiev nazývanú Machy.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR: Turistická vychádzka z obce Kalameny na Liptovský hrad
Publikované: 21.7.2019
Všetkých nadšencov turistiky dnes zavedieme do malebnej obce Kalameny, ktorá sa nachádza v tesnom susedstve známych liečebných kúpeľov Lúčky. Odtiaľ si to zamierime na najvyššie položený hrad nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe – zrúcaninu Liptovského hradu.

SR, Važec – rázovitá obec v lone prírody
Publikované: 2.2.2020
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka mnoho krásnych miest. Nasledujúce týždne sa vydáme po stopách rázovitých liptovských obcí, ktoré dodnes žijú tradíciami a ponúkajú k videniu viacero pozoruhodností. Naše putovanie začíname vo Važci.

SR, Východná – folklórne srdce Slovenska
Publikované: 9.2.2020
Po minulotýždňovej návšteve Važca sa dnes posunieme o kúsok ďalej, do susednej obce Východná. Táto liptovská dedinka je desaťročia spájaná s najväčším slovenským folklórnym festivalom, ktorý sa tu každoročne koná už od roku 1953. My sa však zameriame skôr na jej históriu a predstavíme aj niekoľko miestnych pamätihodnosti.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
12 °C
zajtra:
sobota 4.4.
8 °C