www.infoglobe.sk » SR, Važec – rázovitá obec v lone prírody

SR, Važec – rázovitá obec v lone prírody

Publikované: 2.2.2020
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka mnoho krásnych miest. Nasledujúce týždne sa vydáme po stopách rázovitých liptovských obcí, ktoré dodnes žijú tradíciami a ponúkajú k videniu viacero pozoruhodností. Naše putovanie začíname vo Važci.

Obec Važec nachádzajúca sa v najvýchodnejšej časti Liptovskej kotliny je „usadená“ v doline Bieleho Váhu. Zo severu na ňu dozerajú majestátne Tatry, zatiaľ čo z juhu hôľnejšie Kozie chrbty (za nimi Nízke Tatry). Dopravná dostupnosť je tu zabezpečená autobusmi, vlakmi (obcou prechádza železničná trať Žilina-Košice) a v dostupnej vzdialenosti je aj diaľnica D1.

Važec - Evanjelický kostolČo sa týka histórie, tak osídlenie tejto oblasti sa datuje už do doby kamennej, avšak v rámci novodobých dejín sa začína Važec spomínať okolo roku 1222. Postupne si spočiatku osada, neskôr obec prešla vpádom Mongolov, neskôr Husitov, ktorí tu zanechali výraznú stopu reformátorstva. Zatiaľ čo sa dedina rozvíjala a podporovala vzdelanosť, v jej okolí sa zakladali salaše, ktoré boli útočiskom pre zbojníkov. Tí sa búrili proti vtedajšiemu poddanstvu. Údajne boli medzi nimi aj Jánošík či známy važecký zbojník Šablik.

Važec - Nemecký vojenský cintorín, (c) Radovan Bahna, wikipedia.org

Z pohľadu turistiky bol zaujímavý rok 1773, kedy sa vykonal prvý zdokumentovaný výstup na tatranský Kriváň. O čosi neskôr sa už štúrovcami organizovali pravidelné národné výstupy na tento prírodný symbol Slovenska. Ďalší výrazný rozvoj obce nastal po vybudovaní tzv. Košicko-bohumínskej železnice. V roku 1922 bola objavená Važecká jaskyňa, ktorú o necelých šesť rokov sprístupnili verejnosti. Azda najsmutnejším dňom v histórií Važca sa stal 17. júl 1931, kedy takmer celá obec zhorela. Tragédia sa pričinila aj o značné vysťahovanie obyvateľstva.

Po postupnej obnove dedinky sa miestni húževnatí obyvatelia aktívne zapájali aj do partizánskeho odboja a podporovali Slovenské národné povstanie. V roku 1947 stratila obec 1/3 chotára bez súhlasu jej obyvateľov, a to z dôvodu vyhlásenia Tatranského národného parku. V súčasnosti ponúka Važec prechádzku po pamiatkach i prírodných zaujímavostiach.

Važec - Múzeum ľudových tradícií pána Jána KováčaAzda prvou zastávkou v obci by malo byť miestne Múzeum ľudových tradícií pána Jána Kováča. Tu nájdete prierez histórie, tradícií a života ľudí žijúcich v obci. Naskytne sa vám pohľad na kroje s kožušinami, bytové zariadenia i náradie. Dozviete sa čo-to o važeckom ľudovom staviteľstve, ktoré je charakteristické „horskými“ prvkami a taktiež o miestnom pôsobení osobností Jana Hálu či Karola Plicku, ktorí dostali obec do národného povedomia.

Važec - Evanjelický kostolĎalej sa vydajte do centra, kde nájdete malebné námestie s upraveným parkom. V jeho blízkosti sa nachádza trojloďový neorománsky Evanjelický kostol s vežou, ktorej autorom je slávny slovenský architekt Milan Michal Harminc. Interiér kostola je tvorený maľbami Jana Hálu, dekoratívnymi opornými piliermi či nádhernými oltárnymi obrazmi. Nájdete tu aj vyobrazenia Jána Husa či Martina Luthera.

Važec - Rímskokatolícky kostol Klaňania sa troch kráľovO niečo ďalej sa nachádza jednoloďový pôvodne ranogotický Rímskokatolícky kostol Klaňania sa troch kráľov s prestavanou vežou z druhej polovice 13. storočia. Vo vnútri kostola nájdete barokové oltáre či rokokovú krstiteľnicu a kazateľnicu. Veža je dekorovaná zuborezom, ukončená ihlanovou helmicou a v jej vnútri sa nachádza zvon z 15. storočia.

Važec - dom Jana Antonína HáluPočas prechádzy po obci si všímajte aj viaceré ľudové domy postavené z dreva či muriva so sedlovou strechou, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou. Nevynechajte ani návštevu domu českého maliara a dokumentaristu Jana Antonína Hálu, v ktorom je zriadená expozícia. V pamätnom areáli nájdete dva objekty – dom s dielami umelca a drevenicu s etnografickou expozíciou. Pozoruhodný je aj tunajší Nemecký vojensky cintorín.  

Važec - dom Jana Antonína HáluNajvyhľadávanejšou turistickou atrakciou obce je dozaista Važecká jaskyňa na jej juhozápadnom okraji. Návštevníkom ponúka pestrofarebnú sintrovú výplň, podzemné jazierka, úžasné kvaple i kostené pozostatky medveďa jaskynného.

Važec - Važecká jaskyňaVažec sa môže pochváliť aj významnými rodákmi či osobnosťami, ktoré tu pôsobili, medzi inými napríklad spisovatelia Janko Silan, Štefan Rysuľa, zberateľ ľudových piesní Janko Ilavský-Podkrivánsky či fyzik Michal Ferianc.

Važec - Važecká jaskyňa (okolie)Zaujímavosťou je, že obec má svoje zastúpenie aj vo vesmíre, a to v podobe planétky (347028) nesúcej jej pomenovanie či na južnej strane Vysokých Tatier, kde je situovaná 2 a pol kilometra dlhá Važecká dolina. Okrem okolitých hôr odporúčame navštíviť ruiny stredovekej osady Šoldov nachádzajúce sa na starej ceste z Važca do Štrby, ktoré vás prenesú do 13. storočia. Na odbočke do Archeoskanzenu uvidíte i kamenený monolit nazývaný Janošíková stupaj, kde údajne slávny zbojník zanechal odtlačok nohy v kameni.


(pokračovanie nabudúce...)

 

GPS: 49°03'34.1"N 19°58'42.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z., (c) Radovan Bahna, wikipedia.org (cintorín)  



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovská Anna – turistická vychádzka na Čerenovú skalu
Publikované: 31.7.2019
Keďže máme radi turistiku, tak aj dnes vás zavedieme na jedno krásne miesto. Naším východiskovým bodom bude malebná obec Liptovská Anna (okres Liptovský Mikuláš), ktorej počiatky siahajú až do roku 1396.

SR, Hybe – obec nielen slávneho zbojníka
Publikované: 16.2.2020
V sérií článkov o liptovských obciach budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz navštívime obec Hybe, ktorú preslávil film Martina Ťapáka z roku 1975 Pacho, hybský zbojník. V nasledujúcich riadkoch vám obec predstavíme z historického i turistického hľadiska.

SR, Bešeňová – liptovská dedinka spätá s vodou
Publikované: 27.10.2019
Tentoraz vás zavedieme do známej liptovskej dedinky Bešeňová, ktorá je vyhľadávaná hlavne vďaka celoročnému vodnému parku a geotermálnym prameňom dosahujúcim teplotu až takmer 70 stupňov Celzia. My vás však prevedieme nielen touto úžasnou atrakciou, ale navštívime aj ďalšie pozoruhodnosti obce.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Liptovský Hrádok – menej známe turistické miesta
Publikované: 1.3.2020
Po dlhšom čase sa vraciame do malého, ale zato nádherného mestečka Liptovský Hrádok. Okrem prírodných krás v podobe sútoku riek Váh a Belá, vyhliadkového prírodného brala Skalka či výnimočného arboréta, ponúka aj viacero technických, stredovekých či historických pamiatok a zaujímavostí.

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianskej doliny
Publikované: 3.2.2021
Dnes vás pozveme na prechádzku horným Liptovom, kde sa na styku Ďumbierskej a Kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier rozprestierajú dve rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikované: 10.11.2019
Pomaly, ale isto končí cyklistická sezóna, preto sme posledné dni Babieho leta využili na krásnu cyklotúru v obklopení hôr. Naším východiskovým bodom bola jedna z najkrajších, historicky, turistiky i architektonicky najvýznamnejších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Mikuláš – námestie Žiadostí slovenského národa
Publikované: 15.11.2017
Dnes navštívime síce trošku skryté, ale zato veľmi významné námestie Žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši. Na tomto malom kúsku zeme, v tesnej blízkosti historického centra sa odohrali dôležité dejinné udalosti v obklopení nevšedných stavieb.

SR, Liptovský Mikuláš – prechádzka po pamiatkach
Publikované: 22.11.2017
V srdci Liptova sme naposledy spoznávali krásy námestia Žiadostí slovenského národa. Už vtedy sme si všimli zrekonštruovanú budovu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorej návštevu sme mali v pláne.

SR, Liptovský Peter a Jamník – tradičné liptovské obce
Publikované: 12.1.2020
Dnes navštívime okres Liptovský Mikuláš, presnejšie dve malebné liptovské obce, ktoré sú situované kúsok od diaľnice D1 (zjazd Liptovský Hrádok).

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, Liptov – Archeoskanzen Havránok a osamotená veža
Publikované: 29.11.2017
Nasledujúce týždne strávime na Liptove, kde budeme objavovať malebné zákutia tohto rázovitého regiónu. Dnes sa vydáme k brehu Liptovskej Mary, kde navštívime archeologické múzeum v prírode – Havránok, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou.

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy – VIDEO
Publikované: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zarezaná hlboko medzi masívy Čiernej hory a vrchu Ostrý v Chočských vrchoch bezpochyby patrí medzi najkrajšie slovenské doliny. V jej hornej časti navyše nájdete 2 unikátne vodné mlyny Oblazy.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.


Súvisiaca fotogaléria

Važec: Nemecký vojenský cintorín
Medzi obcami Tatranská Štrba a Važec sa vedľa cesty číslo 18 rozprestiera nemecký vojenský cintor...

SR: Liptov  - prechádzka po rázovitých obciach
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka k videniu mnoho pekných miest a z...

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...


Súvisiace video

SR, Infofest 2019 – ďakujeme Liptov
Počas júla zavítal do mesta Liptovský Mikuláš v poradí už druhý ročník medzinárodného cestovateľs...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
6 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X