www.infoglobe.sk » SR, Liptovský Mikuláš – úchvatný vrch Háj

SR, Liptovský Mikuláš – úchvatný vrch Háj

Publikované: 8.11.2020
V nasledujúcich riadkoch vás zavedieme na jedno z najkrajších miest regiónu Liptova, ktoré oplýva históriou, neopakovateľnými výhľadmi, ako aj športovými možnosťami. Tým miestom je Lesopark Háj – Nicovô nachádzajúci sa na severnom okraji Liptovského Mikuláša.

vyhliadka Háj

Dostupnosť lesoparku je viac než výborná. Vedie totiž k nemu Cesta generála P. Kunu pomenovaná po významnom účastníkovi Slovenského národného povstania, ktorý viedol oslobodzovacie boje na Liptove. Neoficiálne sa trasa nazýva aj Cesta hrdinov.

Cesta generála P. Kunu

Asfaltová cesta, po ktorej sa dostanete autom, peši i na bicykli až k samotnému vrcholu je ukončená dvoma veľkokapacitnými parkoviskami. Upozorňujeme však, že v zimnom období nie je udržiavaná. Turisticky atraktívnejšia je ale nespevnená hôľna trasa, ktorá jemne kopíruje tú asfaltovú od železničného priecestia. Navyše táto trasa ponúka spoločnosť v podobe dvoch náučných chodníkov.

železničné priecestie

Náučný chodník Príroda a krajina (1,3 km) vedúci po zelenej značke od železničného priecestia po vyhliadku Háj vás prevedie popri storočnom topoli, hmyzom domčeku, kvetnej lúke, detskom ihrisku i schodoch času zachytávajúcich stavbu geologického podložia Liptovskej kotliny. Razom sa tak vrátite v čase o 460 miliónov rokov.

Náučný chodník Príroda a krajinaschody času

V nadväznosti od vyhliadky Háj sa po červenej značke môžete vydať Náučným chodníkom Vojenská história (0,47 km), ktorý vás prevedie druhými najťažšími bojmi druhej svetovej vojny na území Slovenska, keď sa o Liptovský Mikuláš bojovalo dlhých 62 dní. Dozviete sa o bojujúcich vojskách, používaných zbraniach, ako aj o obnove spustošeného Liptova. Vyústenie chodníka je pri Pietnom areáli.

Náučný chodník Vojenská história

Monumentálny Pietny areál sprístupnený v roku 1961 a vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku  ohromí nielen pamätníkom s 15 metrov vysokým pylónom, ku ktorému vedie viac etapové schodisko so súsoším, ale aj najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov v bývalom Československu. Svoje posledné miesto odpočinku tu našlo 1369 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, vojakov povstaleckej armády a partizánov. V spodnej časti areálu v roku 2018 pribudol novodobý pomník na pamiatku vojnovým veteránom a profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení úloh v zahraničných misiách a operáciách.      

Pietny areál

pamätníkpomník na pamiatku vojnovým veteránom a profesionálnych vojakov

Súbežne s náučnými chodníkmi vedú aj bežecké trasy mikulášskych olympionikov. Od už spomínaného železničného priecestia začína bežecká (žltá) trasa zjazdovej lyžiarky Petry Vlhovej s dĺžkou 3,3 km a prevýšením 140 metrov a od vyhliadky Háj bežecká (modrá) trasa vodného slalomára Michala Martikána s dĺžkou 5,3 km a prevýšením 175 metrov.

Pietny areál s cintorínom

pohľad z Pietneho areáluparkovisko pri vyhliadke Háj

Nesmieme zabudnúť ani na cykloturistov, ktorí si na ceste z Liptovského Mikuláša do Žiarskej doliny môžu spestriť cyklotúru o odbočku na vrchol Hája. Samozrejme naskytajú sa tu aj ďalšie, trošku dobrodružnejšie možnosti horskej cyklistiky. Pokiaľ započujete výstrely, tak sa nezľaknite, nakoľko neďaleko tohto malebného miesta sa nachádza prvá ekologická slovenská broková strelnica. Ani lyžiari neprídu skrátka, keďže na východnom svahu vrchu Háj (za pamätníkom) sa nachádza lyžiarske stredisko Podbreziny s prevýšením 115 metrov a okrem iného disponuje jedným vlekom, umelým osvetlením a 2 km udržiavaných bežeckých tratí. 

lyžiarske stredisko Podbreziny

Z historického centra Liptovského Mikuláša je začiatok lesoparku (pri železničnom priecestí) vzdialený len 1 a pol kilometra, čo je necelých 20 minút chôdze. Za ďalších približne 45 minút sa dostanete k samotnému vrcholu Háj (748 m n. m.). Najskôr vás upúta panoramatická vyhliadka na severovýchodné Vysoké Tatry, Západné Tatry a rozľahlé Chočské vrchy. Pozorovať budete môcť aj Nízke Tatry a časť Veľkofatranského pohoria. Chýbať nebudú ani ďalekosiahle pohľady do Podtatranskej kotliny zastavanej nielen okresným mestom, ale aj malebnými dedinkami a mestečkami. Dozaista dominantou bude vodná hladina Liptovskej Mary. Súčasťou vyhliadky je aj prístrešok. O kúsok ďalej sa zas ponoríte do trpkých spomienok minulosti, na ktoré by sa nemalo zabúdať, pretože ich opakovanie by malo fatálne dôsledky.

odbočka na Háj

Každopádne na Slovensku nie je veľa takýchto miest, kde po chvíľke kráčania uvidíte úžasné horské scenérie, zaspomínate si na hrdinov padlých v boji, nasýtite oči veľkolepou architektúrou a vychutnáte si športové aktivity v pokojnom prírodnom prostredí.

vyhliadka Háj s prístreškom

GPS: 49°05'06.2"N 19°37'43.5"E (železničné priecestie); 49°05'21.5"N 19°38'22.4"E (parkovisko pri Pietnom areály)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovský Mikuláš - prichádza cestovateľský festival infofest 2020
Publikované: 16.8.2020
Portál Infoglobe v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš organizuje v poradí tretí ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa uskutoční v piatok 4. a v sobotu 5. septembra 2020 na Námestí osloboditeľov a v Dome kultúry Liptovský Mikuláš.

SR, Liptovský Mikuláš – fascinujúci svet optických ilúzií
Publikované: 25.10.2020
V posledných rokoch na Slovensku pribúdajú novodobé turistické atrakcie, v podobe galérií optických klamov, ako po daždi. Našli by ste ich už v každom väčšom meste. Medzi tie najznámejšie dozaista patria tie v Bratislave (Tripland), Starom Smokovci (Tricklandia) či v Bojniciach (Dom ilúzií).

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov II.
Publikované: 22.10.2015
Minulý týždeň sme začali prechádzku po historickom centre mesta Liptovský Mikuláš, ktorý je považovaný za vstupnú bránu do regiónu Liptov. Napriek nepriazni počasia sme navštívili mnohé pamiatky a spoznali viaceré zaujímavé miesta, o ktorých vám dnes porozprávame.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov III.
Publikované: 29.10.2015
Po tom čo sme sa poprechádzali po historickom centre Liptovského Mikuláša sme sa vrátili späť k nášmu autu. Ešte kým sme vyrazili ďalej za našimi výletným cieľmi, nazreli sme do mapy, kde sme našli ešte dve zaujímavé miesta, ktoré by sa oplatilo navštíviť.

SR, Liptovský Mikuláš – námestie Žiadostí slovenského národa
Publikované: 15.11.2017
Dnes navštívime síce trošku skryté, ale zato veľmi významné námestie Žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši. Na tomto malom kúsku zeme, v tesnej blízkosti historického centra sa odohrali dôležité dejinné udalosti v obklopení nevšedných stavieb.

SR, Liptovský Mikuláš – oddych v turistami najvyhľadávanejšom regióne
Publikované: 20.9.2020
Liptov sa radí medzi najkrajšie a turistami najvyhľadávanejšie regióny cestovného ruchu na Slovensku. Ak tu chcete stráviť príjemné chvíle, užiť si prírodu, ale aj kultúru, odporúčame si zvoliť azda to najkomfortnejšie ubytovanie v celom regióne, ktoré je navyše cenovo dostupné!

SR, Liptovský Mikuláš – prechádzka po pamiatkach
Publikované: 22.11.2017
V srdci Liptova sme naposledy spoznávali krásy námestia Žiadostí slovenského národa. Už vtedy sme si všimli zrekonštruovanú budovu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorej návštevu sme mali v pláne.

SR, Výlet po liptovských obciach
Publikované: 17.1.2018
Svojrázny región Liptova ponúka mnoho nádherných miest. My dnes navštívime postupne obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám predstavíme zaujímavé turistické atrakcie a povieme si aj čo-to o ich histórií.

SR: Turistická vychádzka z obce Kalameny na Liptovský hrad
Publikované: 21.7.2019
Všetkých nadšencov turistiky dnes zavedieme do malebnej obce Kalameny, ktorá sa nachádza v tesnom susedstve známych liečebných kúpeľov Lúčky. Odtiaľ si to zamierime na najvyššie položený hrad nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe – zrúcaninu Liptovského hradu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptovský Mikuláš: Lesopark Háj - Nicovô
Prostredníctvom našej fotogalérie vás tentoraz zavedieme na jedno z najkrajších vyhliadkových mie...

SR: Liptov  - prechádzka po rázovitých obciach
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka k videniu mnoho pekných miest a z...

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C