www.infoglobe.sk » SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec

SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec

Publikované: 11.12.2016
V malebnej oblasti Štiavnických vrchov len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, spájaná už od nepamäti s poľovníctvom. My ju dnes navštívime a poodhalíme čo-to z jej histórie a zaujímavých miest.

Dejiny obce sa začali písať v roku 1266. Pomenovanie má po svätom Antonovi Pustovníkovi, ktorému tu bol zasvätený pôvodný kostol. Časom sa síce názov menil alebo skôr modifikoval, ale od roku 1996 sa obec prinavrátila k pôvodnému názvu, t. j. Svätý Anton. Mestečko od svojho vzniku patrilo medzi tie bohatšie, čo dokumentuje prítomnosť tehelne, hutníckych zariadení, či viacerých mlynov. Žiaľ, do súčasnosti sa z týchto stavieb zachovalo len málo alebo skôr by sme mohli povedať, že zmenili účel pôvodného využitia. Obec spadala pod panstvo hradu Čabraď, neskôr Sitno, až napokon sa o jej rozvoj postarala rodina Koháriovcov. Vďaka spomínanej rodine bola vybudovaná azda najväčšia turistická atrakcia mestečka, a to kaštieľ. Písal sa rok 1744. Zakrátko na to sa stal Svätý Anton zemepanské mestečko. Poslednými urodzenými vlastníkmi boli Coburgovci prítomní až do roku 1944.

Svätý Anton - kaštieľ

Tamojšie obyvateľstvo sa živilo prácou v baniach, lesoch, ale aj vyrezávaním a maľovaním betlehemov. A mohli by sme pokračovať ešte viacerými faktami z minulosti, ale nateraz sa radšej vydajme za pamiatkami. Ešte kým navštívite samotný kaštieľ, pozrite si tiež jeho súčasti, ako napr. kaplnku Nanebovzatia Panny Márie z roku 1722 s krásnymi nástennými maľbami či rozsiahly barokový a anglický park, kde natrafíte na jazierka, vodopády, mostíky a v neposlednom rade na nevšedné prírodné zákutia. Za návštevu, resp. prehliadku určite stojí aj rímskokatolícky neskorobarokový kostol sv. Antona, obranná bašta proti Turkom, morový stĺp i historická sýpka. Zaujímavá je aj Jurajova štôlňa so vzácnym výskytom živočíšstva.

Svätý Anton - park

Svätý Anton - kaštieľSvätý Anton - kaštieľ

Ale vráťme sa späť ku kaštieľu. Jedná sa o barokovo-klasicistickú stavbu, ktorá je právom zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Jej vznik je na mieste staršieho hradu. Postupnými prístavbami vznikla budova štvorkrídlového pôdorysu s ústredným nádvorím. Prvky talianskeho a rakúskeho umenia či prítomnosť honosných izieb dodávajú kaštieľu reprezentatívnosť .

Svätý Anton - park

Od roku 1954 sa kaštieľ stal sídlom Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea, ktoré disponuje pozoruhodnými zbierkami, ktoré nemajú na Slovensku obdobu. V rámci expozícií uvidíte poľovnícke  zbrane, trofeje, nástroje, dobový nábytok a mnoho ďalších unikátnych vecí. Skutočným skvostom je tzv. Zlatý salón, kde je umiestnený nábytok, ktorý venovala Mária Terézia, ako súčasť svadobného daru svojej dcére Márii Antoinette.

Svätý Anton - kaštieľ (múzeum)Svätý Anton - kaštieľ (múzeum)

Celoročne verejnosti otvorený kaštieľ ponúka údajne aj symboliku na kalendárny rok, nakoľko má štyri brány, dvanásť komínov, päťdesiatdva izieb a tristošesťdesiatpäť okien, avšak zrátať sme to nestihli, a zároveň počas viacerých prestavieb došlo i k redukcii vybraných stavebných prvkov. 

Svätý Anton - kaštieľ (múzeum)

Azda najviac si čaro obce i samotného kaštieľa vychutnáte počas konania poľovníckych slávností tzv. Dni svätého Huberta, kedy sa lámu rekordy v tých najbizarnejších disciplínach. Súťaží sa v hádzaní flinty do žita, o najdlhšiu i najkrajšiu bradu, o poľovnícky šperk roka či nôž atď. Vyvrcholením podujatia je veľkolepý sprievod.

Svätý Anton - okolieSvätý Anton - okolie

Svätý Anton patrí medzi vskutku dynamické obce, ktoré ponúkajú nielen množstvo pamiatok, ale aj spoločenské, kultúrne a športové vyžitie. Preto pokiaľ budete mať cestu do jednej z turisticky najvyhľadávanejších oblastí Slovenska, tak určite návštevu tohto mestečka nevynechajte.

 

GPS: 48°25'17.4"N 18°56'33.8"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman TvarožkaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské múzeum
Publikované: 22.10.2017
Tento raz sa vydáme na juh Slovenska, presnejšie do mesta Rimavská Sobota, kde navštívime piate najstaršie múzeum u nás: Gemersko-malohontské múzeum. Prezrieme si jeho stále expozície, ktoré nás zavedú do fascinujúceho sveta histórie.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Štiavnické vrchy – zimná rozprávka
Štiavnické vrchy sú známe najmä svojou bohatou baníckou históriou a tradíciou ťažby nerastných su...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C