www.infoglobe.sk » SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské múzeum

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské múzeum

Publikované: 22.10.2017
Tento raz sa vydáme na juh Slovenska, presnejšie do mesta Rimavská Sobota, kde navštívime piate najstaršie múzeum u nás: Gemersko-malohontské múzeum. Prezrieme si jeho stále expozície, ktoré nás zavedú do fascinujúceho sveta histórie.

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote vzniklo 3. septembra 1882, a ako sme už v úvode spomenuli, je piatym najstarším múzeom na Slovensku. Od roku 1910 sídli v budove bývalých delostreleckých kasární z roku 1850 a slúži ako kultúrne zariadenie Banskobystrického samosprávneho kraja, ktoré dokumentuje prírodné a kultúrne dedičstvo regiónu Gemer a Malohont. Navyše od roku 1996 sa orientuje aj na dokumentáciu hmotného a nehmotného dedičstva Rómov na Slovensku

veduta Rimavskej Soboty

Hlavným poslaním múzea je chrániť, obohacovať a prezentovať rozsiahly zbierkový fond tvorený zbierkovými predmetmi, ktorých je tu uložených dovedna viac než stotisíc. Ako jedno z mála múzeí na Slovensku spravuje rozsiahly historický knižný fond,  ktorého najstaršie tlače pochádzajú zo 16. storočia.       

múmia egyptskej ženy        

Čo sa týka jeho stálej vlastivednej expozície, tak tá prezentuje zbierkové predmety z vedných odborov paleontológia, zoológia, archeológia, história, literatúra, etnológia a výtvarné umenie. Zaujímavé sú nálezy kostí mastodonta, tapíra či nosorožca z paleontologickej lokality Kostná dolina pri obci Hajnáčka, pestrá kolekcia dermoplastických preparátov živočíchov, vzácne archeologické nálezy z doby bronzovej zo Včeliniec, Hodejova, Tornale i samotnej Rimavskej Soboty.

ukážka expozície paleontologickej lokality Kostná dolina pri Hajnáčke 

Nájdete tu aj zbierky dokumentujúce obdobie tureckých vpádov a stavovských povstaní, ukážky cechovej a kameninovej výroby a historického nábytku, ukážky ľudového bývania, odievania, roľníctva či salašníctva, výrobky remeselníkov (hrnčiarov, brdárov, rezbárov...) a umelecké diela zachytávajúce významné osobnosti Uhorska a regiónu Gemer a Malohont. 

ukážka expozície z ľudovej kultúry regiónu

Samostatne je koncipovaná expozícia venovaná protifašistickému odboju a Slovenskému národnému povstaniu v regióne. Nechýbajú tu ani trochu „exotickejšie“ vzácnosti v podobe múmie egyptskej ženy z obdobia 1087 – 664 pred Kristom, vajce najväčšieho nelietajúceho vtáka žijúceho na Madagaskare - Vurona obrieho, ktorý vyhynul pravdepodobne v 17. storočí a ojedinelá veduta (historický grafický záznam) Rimavskej Soboty, ktorá zachytáva podobu mesta akú si zachovalo zo stredoveku a zároveň historickú udalosť – náboženské nepokoje z roku 1769.

ukážka expozície z ľudovej kultúry regiónu 

Múzeum návštevníkom ponúka, okrem stálych expozícií,  aj množstvo tematicky pestrých výstav a zaujímavých podujatí. Najnavštevovanejším a verejnosťou obľúbeným podujatím je májová Noc múzeí a galérií. Mimoriadnu pozornosť venuje múzeum aj školským skupinám, ktorým ponúka prednášky, vyučovacie hodiny a špecializované lektorské výklady. Od roku 2005 pravidelne vydáva vedecko-odborný Zborník Gemer-Malohont. 

budova Gemersko-malohontského múzea

Gemersko-malohontské múzeum svojou činnosťou a programovou ponukou prispieva k propagácii a zviditeľneniu regiónu a mesta, v ktorom pôsobí a v neposlednom rade svojimi aktivitami prispieva k posilňovaniu regionálnej identity. Jeho prehliadka bola pre nás cestou atraktívneho poznania nesmierne kultúrne bohatého regiónu, ktorý je obklopený úžasnými prírodnými scenériami, a preto vám jeho návštevu môžeme len a len  odporučiť!

expozícia historického nábytku 

Na záver dávame do pozornosti momentálne prebiehajúcu výstavu - Naj...zo zbierok Gemersko-malohontského múzea, ktorá vznikla pri príležitosti 135. výročia jeho založenia a prezentuje nielen históriu múzea, ale návštevníkom prináša aj pohľad na zbierkové predmety, ktoré majú nadregionálny význam, resp. sú svojou múzejnou hodnotou výnimočné a raritné do takej miery, že je ich možné označiť prívlastkom „naj“. Keďže spomínaná výstava trvá len do 30. novembra 2017, mali by ste sa poponáhľať.

 

GPS: 48°23'03.7"N 20°01'18.6"E

Zdroj a foto: Gemersko-malohontské múzeum

Textová úprava: redakcia

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rimavská Sobota: výstava Havrany a ich príbuzní
Publikované: 8.9.2019
V utorok 10. septembra 2019 sa o 15.00 hodine v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy „Havrany a ich príbuzní“, ktorá predstaví krkavcovité vtáky žijúce na území Slovenska, ich život, inteligenciu, miesto v prírode, vzťah s človekom a mýty i legendy, ktoré ich obklopujú.

GMM ziskalo ocenenie
Publikované: 31.8.2017
7. septembra 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2016 v kategórii Akvizícia za akvizíciu rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej. Cenu prevzala PhDr. Oľga Bodorová, riaditeľka múzea spolu s Petrom Ferdinandym.

SR, región Novohrad: Fiľakovo mesto na slovensko-maďarskom pomedzí
Publikované: 20.4.2014
Dnes sa spoločne vyberieme do regiónu Novohrad. Navštívime najzaujímavejšie zákutia neveľkého mesta Fiľakovo, no a samozrejme neobídeme ani krásnu zrúcaninu stredovekého Fiľakovského hradu.

SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec
Publikované: 11.12.2016
V malebnej oblasti Štiavnických vrchov len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, spájaná už od nepamäti s poľovníctvom. My ju dnes navštívime a poodhalíme čo-to z jej histórie a zaujímavých miest.

SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO
Publikované: 15.9.2015
V údolí rieky Slatina, približne 14 kilometrov od Zvolena sa rozprestiera dedinka Vígľaš, nad ktorou sa hrdo týči vígľašský zámok. A práve ten sme sa rozhodli pri našich potulkách Slovenskom navštíviť.

SR, Bzovík – ideálny tip na výlet
Publikované: 12.6.2014
V malebnom okrese Krupina sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme si tento raz za cieľ nášho výletu stanovili obec Bzovík. Táto neveľká obec je známa predovšetkým bývalým kláštorom cisterciánskeho opátstva, no tým naše putovanie zďaleka končiť nebude.

SR: Bzovík – kláštorná pevnosť
Publikované: 23.6.2011
Bzovík – opevnený kláštor či protiturecká pevnosť? Kde leží, ako sa sem dostať, ale tiež kedy a prečo vznikol sa dočítate v dnešnom článku.

SR: Hrušov, Hontianska paráda - Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry
Publikované: 15.8.2013
Patríte k milovníkom ľudovej hudby, obdivujete zručnosť ľudových remeselníkov, alebo sa zaujímate o takmer zabudnuté starodávne roľnícke práce a radi by ste si ich aj sami vyskúšali? Či len rozmýšľate, do ktorého kúta Slovenska sa vybrať na výlet? Tak už neváhajte a navštívte spolu s nami malebnú obec Hrušov, v ktorej sa už zajtra začína 18. ročník folklórneho festivalu Hontianska paráda.

SR: Malachov - ideálne miesto na relax v lone prírody
Publikované: 24.11.2011
Na prvý pohľad by ste mohli stredoslovenskú obec Malachov považovať za jednu z miestnych častí Banskej Bystrice. Zdanie však v tomto prípade klame.

SR: Ľubietová – starodávne banské mesto
Publikované: 22.12.2011
Malebnú stredoslovenskú obec s írečitým názvom nájdete v strede medzi okresnými mestami Banskou Bystricou a Breznom.

Slovensko: Motyčky - miesto na aktívny relax
Publikované: 12.1.2012
Obec so zhruba 120 obyvateľmi ste určite minuli, ak ste niekedy prechádzali horským prechodom cez Donovaly medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou.

SR: Vlkanová – Malebná obec v srdci Slovenska
Publikované: 17.11.2011
Stredoslovenská obec Vlkanová sa nachádza južne od Banskej Bystrice, na ľavom brehu rieky Hron.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR, Bzovík – kláštorná pevnosť
V malebnej Krupinskej planine leží obec Bzovík a pri nej rovnomenná protiturecká pevnosť či býval...

SR, obec Hrušov – Hontianska paráda
Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry, aj tak by sa dal opísať jedinečný folklórny festiv...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:Leopold
dnes:
piatok 15.11.
11 °C
zajtra:
sobota 16.11.
11 °C