www.infoglobe.sk » SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí

Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

Výlet sme si naplánovali na celý deň. Zbalili sme potrebné veci a od informačného centra v strede Kremnice sme sa vydali po modro-žltej turistickej značke. Postupne sme míňali okraj prírodnej rezervácie Bujačia lúka, ktorá je okrem iného vzácnou lokalitou výskytu „Heuffelovho“ šafranu. Na rázcestí, kde sa rozdeľovali turistické trasy, sme pokračovali už len modrou značkou a zakrátko sme prekonali železničnú trať. Za necelú hodinku a pol sme zdolali orientačné body Tri studne a Trojicu a pomaly sa blížili k prvému oddychovému miestu, a to k chate Hostinec.

chata Hostinec

Jedná sa o jedinú turistickú chatu v Kremnických vrchoch, ktorá ponúka turistom občerstvenie spojené s oddychom. Chata Hostinec má pomerne dlhú históriu, keďže leží na bývalej furmanskej ceste spájajúcej banské mestá. V súčasnosti ju spravuje Klub slovenských turistov, ktorý ju z pôvodne furmanskej krčmy zmenil na turistickú chatu. V roku 2005 prešla generálnou opravou a nateraz slúži verejnosti. Ponúka ubytovanie, ktoré si samozrejme treba vopred zarezervovať, bufet, sušiareň a príjemné posedenie. To môžete nájsť aj pred chatou spolu s o kúsok vzdialeným pitným zdrojom, tzv. prameňom raneného bojovníka. Chata je bez pripojenia na elektrický zdroj, preto ponúka pohľad na časy dávno minulé. Zaujímavosťou je, že každoročne popri nej prebiehajú medzinárodné preteky v bežeckom lyžovaní – Biela stopa, takže sa nedivte, že je vyťažená nielen v lete, ale aj v zime. Chata je sústredným bodom piatich turistických trás, takže ju dozaista neminiete.

Tri kríže

Tri krížePo strávení chvíľky oddychu sa vydávame ďalej smerom k sedlu Tri kríže (1 180 m n. m.). To leží na hlavnom hrebeni Kremnických vrchov a je významnou križovatkou turistických chodníkov. Pokiaľ by ste tu hľadali symbol pomenovania sedla – Tri kríže, tak uvidíte len jeden, no za to trojkríž, od ktorého sa vám naskytnú veľmi pekné scenérie. Vydávame sa ďalej smerom cez Velestúr a Zlatú studňu po červeno značenom turistickom chodníku. Prechádzame lesným porastom a po výraznejšom klesaní opäť stúpame, a to ku Králickému sedlu, odkiaľ je len pár metrov vzdialený Mýtný vrch (1221 m n. m.) a následne pokračujeme na Bystrické sedlo, kde prechádzame na modro značený chodník. Zdolávame posledných pár desiatok metrov a dostávame sa na Skalku, siedmy najvyšší vrch Kremnických vrchov. O geografickej správnosti našej polohy nás uisťuje prítomnosť 312 metrov vysokého vysielača Suchá hora, ktorý je druhou najvyššou stavbou na Slovensku (vyšší je už len vysielač Dubník – 318 m).  

výhľad zo Skalky

výhľad zo Skalkytúra zo Skalky

Zo Skalky pozorujeme výhľady na obe strany Kremnických vrchov. Vidíme obec Králiky či vzdialenejšiu Banskú Bystricu, ako aj rekreačné stredisko Skalka nachádzajúce sa pod nami, kde má svoje sídlo aj Horská služba. Zaujímavosťou strediska je, že v minulosti bola táto lokalita označovaná ako slovenský Semmering, nakoľko sa tu v roku 1914 konali celouhorské preteky v lyžovaní a taktiež  tu vznikol prvý slovenský lyžiarsky oddiel. Vedie tadiaľto aj Cesta hrdinov SNP.

túra zo Skalky

Zo Skalky sa nám naskytajú viaceré možnosti návratu do Kremnice. Môžeme si zvoliť jednoduchšiu trasu cez Partizánsku dolinu, ktorej prislúcha žlté označenie alebo ísť červenou smerom k obci Krahule. Čo myslíte, ktorú sme si vybrali? Predsa po hrebeni k horskej obci.

Krahule

Krahulerozhľadňa na Krahuľskom vrchu

Krahule nás prekvapili z viacerých hľadísk. Nielenže sme videli významné športové a lyžiarske strediská, ale ocitli sme sa aj v geografickom strede Európy. Nevynechali sme ani návštevu relatívne novovybudovanej drevenej vyhliadkovej veže. Táto trojpodlažná rozhľadňa na Krahuľskom vrchu (959 m n. m.) je vysoká 13,5 metra a ponúka výhľady na Kremnické vrchy, Turčiansku kotlinu, Štiavnické vrchy, Vtáčnik i Žiar.

výhľad na Kremnicu

Rozhľadňa bola zároveň naším posledným bodom výletu. Unavení po celodennej túre sme sa lesným chodníčkom prinavrátili do Kremnice, kde sme zašli do miestneho pohostinstva a nejakú tú hodinku si rozprávali zážitky z vydareného turistického dňa, ktorého absolvovanie vám vrelo odporúčame.

 

GPS: 48°44'18.9"N 18°59'27.7"E (Skalka)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Michaela KondákorováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec
Publikované: 11.12.2016
V malebnej oblasti Štiavnických vrchov len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, spájaná už od nepamäti s poľovníctvom. My ju dnes navštívime a poodhalíme čo-to z jej histórie a zaujímavých miest.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

SR: Cesta od striebra po šperk
Publikované: 28.6.2012
Slovensko je krajina bohatá nie len na prírodné krásy, ale aj na nerastné bohatstvo ukryté v útrobách nejednej malebnej dedinky či mesta. Medzi tie najznámejšie dozaista patria banské mestá Kremnica, Banská Štiavnica či obce Špania Dolina a Hodruša - Hámre.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR, Štiavnické vrchy – zimná rozprávka
Štiavnické vrchy sú známe najmä svojou bohatou baníckou históriou a tradíciou ťažby nerastných su...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 11. 2019
sviatok:Elvíra
dnes:
štvrtok 21.11.
10 °C
zajtra:
piatok 22.11.
10 °C