www.infoglobe.sk » SR: Červený kláštor – kúpele pod krídlami legendárneho mnícha Cypriána

SR: Červený kláštor – kúpele pod krídlami legendárneho mnícha Cypriána

Publikované: 9.1.2019
Dnes vás zavedieme do pokojného prostredia Zamaguria, ktoré sa rozprestiera na severovýchode Slovenska. Navštívime Kúpele Červený kláštor Smerdžonka, kde vyviera z hlbín zeme od nepamäti zdravá minerálna voda. Chýry o tejto liečivej vode pod Troma Korunami (982 m n. m.) sa začali šíriť už na začiatku 14. storočia, keď ju vo svojej liečiteľskej praxi využívali kartuziánski a neskôr kamaldulskí mnísi z neďalekého kláštora.

Najznámejším z nich bol “lietajúci“ mních Cyprián, ktorý okrem iného spravoval kláštornú lekáreň a vďaka jeho poznatkom o medicíne či farmácii sa stala miestna minerálna voda známou v širokom okolí. Jeho celoživotným dielom bol Herbár pozostávajúci z 283 exemplárov rastlín.

ubytovanie Domčeky

Po zrušení kláštora začal počiatkom 19. storočia poskytovať miestny mlynár vo svojej stodole teplé vaňové kúpele práve zo Smerdžonky. Vodu najprv ohrieval v kotloch, aby ju následne mohol vliať do drevených kadí. Aj takto spríjemnil návštevu a skrátil čakanie ľuďom, ktorí si k nemu prišli zomlieť svoju úrodu na múku. Miestny mlynár sa stal teda malým priekopníkom a kúpele zo Smerdžonky nevyužíval primárne na liečenie, ale aj ako formu uvoľnenia a relaxu. O pár rokov neskôr okolo roku 1820 sa datuje vznik kúpeľnej osady a pôvodných Kúpeľov pod Troma Korunami. Počas desaťročí prežili kúpele niekoľko vzostupov a pádov, pričom po druhej svetovej vojne zanikli. Čas overil blahodarné účinky jedinečnej vody, čistého vzduchu i pozitívny vplyv samotného prostredia čarokrásnych Pienin na ľudský organizmus. V tradícii a odkaze našich predkov sa našťastie od roku 2012 pokračuje v obnovených Kúpeľoch Červený kláštor Smerdžonka.

Kúpeľný Dom zdravia pod panorámou Troch Korún

V kúpeľoch sa liečia kožné choroby, ochorenia dýchacích ciest, duševné a onkologické choroby, pooperačné stavy štítnej žľazy a choroby z povolania.

procedúra (elektroliečba)

Či už potrebujete zlepšiť svoj zdravotný stav alebo si len oddýchnuť a načerpať čerstvé sily, kúpele sa vďaka komplexnej vybavenosti stávajú výborným miestom na pobyt alebo aspoň krátkodobú návštevu. Taktiež sú vďaka modernej kongresovej sále, štýlovej reštaurácii alebo vonkajšiemu zastrešenému sedeniu obľúbeným miestom stretnutí ako aj rôznych firemných i rodinných akcií.

liečebné procedúry

Kneipp terapia a voľnočasové aktivity

Jedným z unikátov v širokom okolí je vonkajšia Kneipp terapia s balančným chodníkom. Vodoliečebná otužovacia procedúra a chodenie na boso po rôznych druhoch povrchu je príjemným zážitkom pre vás a vaše nohy.

Kneipp terapia

Niekoľko ďalších oddychových a športových zón s voľnočasovými aktivitami si priamo v areáli kúpeľov  užijú návštevníci v každom veku. Tí menší sa vybláznia na detskom ihrisku s trampolínou alebo na veľkej lanovej pyramíde. Ak máte radi kolektívne športy, tak k dispozícii je volejbalové i minifutbalové ihrisko. Svoju šikovnosť, obratnosť, vytrvalosť či um preveríte taktiež na bedmintonovom ihrisku, pri hre petangu, ruských kuželkách a veľkom šachu. Kondíciu preveria vonkajšie fitness stroje a osvieženie zaiste poskytne vonkajší bazén s protiprúdom. Celkový zážitok z krásneho prostredia dotvára kúpeľný park s bylinkovou a kvetinovou záhradkou či načerpanie pokoja a duchovnej sily pri kaplnke Matky Ustavičnej Pomoci.

Balančný chodník

Dokonalý oddych je zabezpečený aj prostredníctvom bohatej ponuky procedúr poskytovaných odborným zdravotníckym personálom. Stačí si vybrať a užívať vaňové kúpele, rôzne masáže, sauny obohatené o soľnú terapiu, oxygenoterapiu či ďalšie liečebné a relaxačné procedúry. Ako jediné kúpele z okolia tu aplikujú špeciálne bezbolestné kozmetické procedúry.

kúpeľný areál - Bylinková záhrada

Nezabudnuteľné zážitky si odnesiete aj z rôznych tradičných, folklórnych, duchovných i moderných podujatí a akcií či koncertov, ktoré sa tu konajú v priebehu roka.

reštaurácia

Vďaka romantickým kúpeľným domčekom či väčším ubytovacím zariadeniam v atraktívnom prostredí Pieninského národného parku sa tu budete cítiť vskutku kráľovsky. Obkolesení čistou prírodou, nádhernou architektúrou v podobe prvej murovanej kúpeľnej budovy z roku 1884 či vďaka výborným reštauráciám s kulinárskymi špecialitami a bezproblémovému parkovaniu si to tu budete doslova užívať. Určite odporúčame spojiť pobyt v čarokrásnych kúpeľoch s návštevou okolitých obcí či turistických chodníkov, ktoré vám prinesú ešte viac nezabudnuteľných zážitkov.

 

GPS: 49°23'20.3"N 20°25'17.5"E

Zdroj a foto: (OOCR) SEVERNÝ SPIŠ PIENINY

Textová úprava: redakcia  

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Kúpele ako ich nepoznáme
Publikované: 6.2.2014
Koncom minulého roka sa na pulty našich kníhkupectiev dostala veľmi zaujímavá knižná publikácia, ktorá mapuje slovenské kúpele na starých pohľadniciach. Prostredníctvom týchto jedinečných pohľadníc približuje špecifickú oblasť prírodného a kultúrneho bohatstva Slovenska širokej verejnosti.

SR, Bardejovské kúpele – desať dôvodov pre návštevu
Publikované: 21.5.2017
Pri rozhodovaní sa, kde si má človek dať do poriadku zdravie alebo kvalitne stráviť voľný čas, má dnes neobmedzený výber. Ako si teda vybrať to najlepšie z najlepšieho? Prinášame vám 10 dôvodov, prečo by ste mali zvoliť práve unikátne a neopakovateľné Bardejovské kúpele.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikované: 18.7.2013
Rafting je adrenalínový vodný šport na divokej vode, kde sa dvoj- až šesť-členná posádka plaví na gumových nafukovacích člnoch. Aj na Slovensku si tento šport získal množstvo priaznivcov a každým rokom sa k ním pridávajú ďalší.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

Slovensko: Kúpele Vyšné Ružbachy
Publikované: 15.9.2011
Na Slovensku existujú dve desiatky kúpeľov, z ktorých väčšina je založená na liečivých prameňoch. Mnohé tieto žriedla a ich liečivé účinky poznali ľudia už v dávnej histórii a patria k nim aj Kúpele Vyšné Ružbachy.

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry – VIDEO
Publikované: 2.10.2018
V severovýchodnej časti Slovenska v Prešovskom kraji nájdete nenápadné mesto Stará Ľubovňa, nad ktorým sa týči majestátny rovnomenný hrad. Poďme ho teraz spoločne navštíviť a zastaviť sa aj v priľahlej expozícii Múzea ľudovej architektúry.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny
Publikované: 28.2.2018
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Jesenné splavovanie Dunajca
Pokiaľ plánujete na jesenné obdobie rodinné výlety, určite navštívte aj oblasť Pienin, presnejšie...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele sú známe hlavne vďaka liečivým prírodným minerálnym prameňom, ktorých je doved...

SR: Región Šariš - Šarišský hrad
Severozápadne od mestečka Veľký Šariš, len na skok od okresného mesta Sabinov, sa na zalesnenom s...

SR: Bardejov - Múzeum ľudovej architektúry
Expozícia ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch, ktorá je súčasťou Šarišského múzea, bola...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C