www.infoglobe.sk » SR, Kúpele – Slovensko, krajina živej vody

SR, Kúpele – Slovensko, krajina živej vody

Publikované: 23.9.2020
Vydajte sa prostredníctvom nového knižného sprievodcu po súčasných kúpeľných miestach Slovenska. Zoznámite sa nielen so samotnými kúpeľmi, liečbou či rehabilitačnými programami, ale spoznáte kúpele aj z pohľadu zaujímavých turistických destinácií zdravotného cestovného ruchu.

Keďže Slovensko je krajinou, kde je živá voda, nemala by v každej knižnici chýbať nová pútavá knižka z rodinného vydavateľstva Dajama: Kúpele – Slovensko, krajina živej vody, ktorá ponúka unikátny pohľad na prírodné bohatstvo v podobe minerálnych liečivých vôd.

Kúpele – Slovensko, krajina živej vody

Kedysi, keď ľudia nenosili rúška a nebolo to až tak dávno, ste mohli na Slovensku zájsť do kúpeľov, užiť si tam niekoľko príjemných dní a vyskúšať, čo to vlastne je zdravotná dovolenka. A v prípade, že vás postihla nejaká nehoda alebo nepríjemné ochorenie, mohli ste kúpele navštíviť ako pacient a doliečovať sa. Lenže koronavírus všetky naše kúpele do veľkej mieri obmedzil, hlavne z hľadiska návštevnosti, a preto je vhodné vyjsť si na potulku po kúpeľoch virtuálne.

Kúpele – Slovensko, krajina živej vody

Slovensko patrí svojou kúpeľnou zdravotníckou starostlivosťou k tým najlepším miestam v Európe. Máme k dispozícii prírodné bohatstvo v podobe liečivých vôd a vybudovanú zdravotnícku infraštruktúru, ktorá ich využitie umožňuje. Publikácia Kúpele s podtitulom Slovensko, krajina živej vody nie je len čisto turistický sprievodca, ani rýdzo zdravotnícky prehľad. Pozerá sa totiž na kúpele aj kultúrno-historickým pohľadom, ako na miesto, kde sa stretávali panovníci Európy, navštevovali ich významní umelci, nositelia Nobelových cien či športovci.

Kúpele – Slovensko, krajina živej vody

Spomínaný kultúrno-historický prehľad o slovenských kúpeľoch autorsky pripravil Martin Kasarda, ktorý svoje texty konzultoval aj s Asociáciou slovenských kúpeľov ako cestopisného a kultúrneho sprievodcu slovenskými kúpeľnými miestami.

Kúpele – Slovensko, krajina živej vody

Kniha samotná predstavuje aj dejiny kúpeľníctva a starostlivosti o zdravie ako spoločenský fenomén. Aj postoj nás k samotnej hygiene a zdraviu odrážal vzťah spoločnosti. Kedysi boli kúpele miestom prírodného liečiteľstva, neskôr sa viaceré kúpeľné miesta stali centrom „lepšej spoločnosti“, postupne s modernizáciou prešli do systému plánovaného zdravotníctva, aby sa zmenili na dnešné miesta kombinujúce modernú wellness turistiku s cielenou kúpeľnou starostlivosťou.

Kúpele – Slovensko, krajina živej vodyKniha nás sprevádza aj jednotlivými kúpeľmi tak, ako ich dnes (teda pred koronavírusovou krízou) definovala slovenská legislatíva, teda nie kúpaliská s teplou vodou, ale skutočne medicínske a turistické centrá od Bardejovských kúpeľov po Smrdáky. Jednotlivé kúpele nedefinuje len ich zdravotnícky význam, ale aj možnosti využitia turistických a kultúrno-poznávacích aktivít.

Výsledkom je aktuálny prehľad nášho kúpeľného prostredia, ktoré nepochybne po ukončení pandémie sa opäť otvorí ľuďom hľadajúcim nielen oddych, ale aj zdravie. Novú publikáciu nájdete v každom dobrom kníhkupectve, prípadne v eshope alebo ju môžete vyhrať, pokiaľ nám napíšete aspoň 3 názvy slovenských kúpeľov na 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx. Meno výhercu vyžrebujeme 1.10. 2020 a zverejníme na našich sociálnych sieťach.

 

GPS: 48°43'16.2"N 17°18'11.5"E (Smrdáky)

Zdroj a foto: PR, vydavateľstvo Dajama

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bardejovské kúpele – desať dôvodov pre návštevu
Publikované: 21.5.2017
Pri rozhodovaní sa, kde si má človek dať do poriadku zdravie alebo kvalitne stráviť voľný čas, má dnes neobmedzený výber. Ako si teda vybrať to najlepšie z najlepšieho? Prinášame vám 10 dôvodov, prečo by ste mali zvoliť práve unikátne a neopakovateľné Bardejovské kúpele.

Slovensko: Kúpele Vyšné Ružbachy
Publikované: 15.9.2011
Na Slovensku existujú dve desiatky kúpeľov, z ktorých väčšina je založená na liečivých prameňoch. Mnohé tieto žriedla a ich liečivé účinky poznali ľudia už v dávnej histórii a patria k nim aj Kúpele Vyšné Ružbachy.

SR, Nimnica – kúpele, voda a turistika v jednom - VIDEO
Publikované: 31.5.2016
V rámci potuliek po Slovensku dnes zavítame do malej obce v okrese Púchov, kde sa nachádzajú najmladšie slovenské kúpele, vodná nádrž, lesopark a samozrejme nechýba ani malebná príroda. Ak tipujete, že sa jedná o obec Nimnica, tipujete správne.

SR: Červený kláštor – kúpele pod krídlami legendárneho mnícha Cypriána
Publikované: 9.1.2019
Dnes vás zavedieme do pokojného prostredia Zamaguria, ktoré sa rozprestiera na severovýchode Slovenska. Navštívime Kúpele Červený kláštor Smerdžonka, kde vyviera z hlbín zeme od nepamäti zdravá minerálna voda. Chýry o tejto liečivej vode pod Troma Korunami (982 m n. m.) sa začali šíriť už na začiatku 14. storočia, keď ju vo svojej liečiteľskej praxi využívali kartuziánski a neskôr kamaldulskí mnísi z neďalekého kláštora.

SR: Kúpele ako ich nepoznáme
Publikované: 6.2.2014
Koncom minulého roka sa na pulty našich kníhkupectiev dostala veľmi zaujímavá knižná publikácia, ktorá mapuje slovenské kúpele na starých pohľadniciach. Prostredníctvom týchto jedinečných pohľadníc približuje špecifickú oblasť prírodného a kultúrneho bohatstva Slovenska širokej verejnosti.

SR: Rajecké Teplice alebo ako chutia slovenské kúpele - VIDEO
Publikované: 10.5.2011
Kto si v Čechách zvykol na veľkoleposť a pohostinnosť kúpeľných miest, ten by mal na Slovensku zo svojich nárokov trochu zľaviť. Jedným z príkladov rozdielnosti česko – slovenského kúpeľníctva môžu byť aj Rajecké Teplice, ležiace neďaleko od Žiliny.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody II.
Publikované: 14.8.2014
Po týždňovej prestávke sa opäť vraciame do Turčianskych Teplíc. Potom, čo našu prechádzku prerušila silná prietrž mračien, sme si za útočisko vybrali miestne kino. O chvíľu nebolo po daždi ani chýru a my sme mohli ďalej pokračovať v objavovaní krás mesta.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mestečko
V hornej časti Turca sa rozprestiera okresné mestečko Turčianske Teplice, ktorého dlhoročná kúpeľ...

SR: Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele sú známe hlavne vďaka liečivým prírodným minerálnym prameňom, ktorých je doved...


Súvisiace video

SR, Nimnica – obec spätá s vodou
V regióne Horného Považia sa rozprestiera neveľká obec Nimnica, ktorá je známa liečivou vodou. Na...

 
SR: Rajecké Teplice – kúpele zo 14. storočia
Poďte s nami na krátku prechádzku po miestnych kúpeľoch, kde sú procedury založené na liečivom te...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 10. 2020
sviatok:Aurel
dnes:
nedeľa 25.10.
13 °C
zajtra:
pondelok 26.10.
16 °C