www.infoglobe.sk » SR, Pieniny – turistická vychádzka na Vysoké Skalky

SR, Pieniny – turistická vychádzka na Vysoké Skalky

Publikované: 18.10.2020
Túlavé topánky nás dnes zavedú do Pieninského národného parku, ktorý je síce najmenším národným parkom na Slovensku, no svojou krásou a jedinečnosťou patrí k tým najkrajším. Cieľom našej turistickej vychádzky bude najvyšší vrch tunajšieho pohoria nazývaný Vysoké Skalky.

Za východiskový bod pre výstup na najvyšší vrch bradlových Pienin, ktoré sú z geomorfologického hľadiska radené do oblasti Východných Beskýd, sme si vybrali obec Stráňany. Tá je situovaná približne 15 kilometrov od okresného mesta Stará Ľubovňa alebo 12 kilometrov od Červeného Kláštora.

Stráňany; (c) Wikipedia.org - Jerzy Opioła

Samotná dedinka Stráňany (Polyvark, Foľvark) s približne 200 obyvateľmi bola založená v roku 1343. Miestny ľud sa venoval hlavne poľnohospodárstvu, drotárstvu či práci v lesoch. Z pamiatok je tu možné navštíviť gréckokatolícky klasicistický kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky z roku 1857, no dedinka je skôr návštevníkmi vyhľadávaná vďaka prírodným sírnym prameňom a hlavne turistickému chodníku vedúcemu do Pienin. Dostupnosť obce je zabezpečená autobusovou dopravou po ceste  II. triedy 543.

prístupový bod k zelenej turistickej značke

biely kamenný kríž; (c) Wikipedia.org - Jerzy Opiołaturistický chodník

K Vysokým Skalkám (1 049,8 m n. m.) vypínajúcim sa nad obcou je možné sa dostať po zelenej turistickej značke. Tá sa nachádza približne kilometer východne od Stráňan pri hlavnej ceste. Orientačným bodom je biely kamenný kríž, kde sa nachádza aj turistický smerovník. Relatívne náročný výstup k vrcholu vám zaberie približne 1 a pol hodinky. Čaká vás miestami dosť prudké stúpanie až k štátnej hranici - k sedlu pod Vysokými Skalkami. Približne v druhej tretine cesty vám  odporúčame sa zastaviť na vyhliadke pri vrchu Kýčera. Po dosiahnutí sedla sa napojíte na modrý turistický chodník smerujúci priamo na vrchol, kde vás bude čakať zábradlím zabezpečená vyhliadková plošina.  

Pieniny - výhľady do okolia

zabezpečená vyhliadkaPieniny - výhľady do okolia

Odmenou za vynaloženú námahu budú neopísateľné pohľady na krásne lúky, okolité prihraničné vrchy (Šľachovky, Vysoká, Tri Koruny...) , ako aj tie vzdialenejšie (Belianske, Vysoké i Západné Tatry, Babia hora, Levočské vrchy...). Vaše oko potešia aj výhľady na malé dedinky či väčšie mestá (napr. Stará Ľubovňa – Ľubovniansky hrad).

Pieniny - výhľady do okolia (Stará Ľubovňa)

K prihraničným Vysokým Skalkám nachádzajúcim sa na rozmedzí Prešovského kraja a Malopoľského vojvodstva v časti zvanej Malé Pieniny sa samozrejme dostanete aj inými turistickými chodníkmi. Napríklad z Litmanovej po žltej a modrej turistickej značke alebo z Veľkého Lipníka po červenej, žltej a následne modrej turistickej značke. Avšak výstup od obce Stráňany je jednoznačne najkratší.

Pieniny - výhľady do okolia (Tatry)

Jesenné obdobie je ideálnym časom na turistiku a pokiaľ sa rozhodnete navštíviť Pieniny, tak určite si naplánujte výstup na Vysoké Skalky, ktoré vás dozaista prekvapia svojou malebnosťou.

Pieniny - výhľady do okoliaPieniny - výhľady do okolia

GPS: 49°21'45.3"N 20°33'49.7"E („biely kríž“ pri obci Stráňany)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella, Wikipedia.org - Jerzy Opioła (2x)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikované: 18.7.2013
Rafting je adrenalínový vodný šport na divokej vode, kde sa dvoj- až šesť-členná posádka plaví na gumových nafukovacích člnoch. Aj na Slovensku si tento šport získal množstvo priaznivcov a každým rokom sa k ním pridávajú ďalší.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

SR: Červený kláštor – kúpele pod krídlami legendárneho mnícha Cypriána
Publikované: 9.1.2019
Dnes vás zavedieme do pokojného prostredia Zamaguria, ktoré sa rozprestiera na severovýchode Slovenska. Navštívime Kúpele Červený kláštor Smerdžonka, kde vyviera z hlbín zeme od nepamäti zdravá minerálna voda. Chýry o tejto liečivej vode pod Troma Korunami (982 m n. m.) sa začali šíriť už na začiatku 14. storočia, keď ju vo svojej liečiteľskej praxi využívali kartuziánski a neskôr kamaldulskí mnísi z neďalekého kláštora.

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry – VIDEO
Publikované: 2.10.2018
V severovýchodnej časti Slovenska v Prešovskom kraji nájdete nenápadné mesto Stará Ľubovňa, nad ktorým sa týči majestátny rovnomenný hrad. Poďme ho teraz spoločne navštíviť a zastaviť sa aj v priľahlej expozícii Múzea ľudovej architektúry.

Slovensko: Kúpele Vyšné Ružbachy
Publikované: 15.9.2011
Na Slovensku existujú dve desiatky kúpeľov, z ktorých väčšina je založená na liečivých prameňoch. Mnohé tieto žriedla a ich liečivé účinky poznali ľudia už v dávnej histórii a patria k nim aj Kúpele Vyšné Ružbachy.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Pieniny – prechádzka Vysokými Skalkami
Vydajte sa spolu s nami na turistickú vychádzku najvyšším vrchom pohoria Pieniny. Sú nimi Vysoké ...

SR: Jesenné splavovanie Dunajca
Pokiaľ plánujete na jesenné obdobie rodinné výlety, určite navštívte aj oblasť Pienin, presnejšie...


Súvisiace video

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry
Dnes sa spolu s nami pozriete do nenápadného mestečka, nad ktorým sa týči majestátny hrad. Stará ...

SR, Dunajec - najkrajší pohľad na okolitú krajinu
Pre všetkých, čo majú radi krásy Slovenska, sme pripravili malú ochutnávku splavu Prielomu Dunajc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálne zívajú prázdnotou a dostať sa do nich je vplyvom aktuálnych opatrení viac menej nemožné. Avšak vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality tam môžete ísť aj hneď.
28.10.2020
Jubilejný 15. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty sa uskutoční 5. až 7. novembra 2020 prostredníctvom internetu. Okrem skvelých outdoorových filmov uvidíte aj tzv. dokrútky, v ktorých sa vám prihovoria tvorcovia a protagonisti niektorých premietnutých filmov.
26.10.2020
Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho sa po prvýkrát od svojho vzniku namiesto posledného septembrového piatku festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 10. 2020
sviatok:Aurélia
dnes:
sobota 31.10.
10 °C
zajtra:
nedeľa 1.11.
12 °C