www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Slovensko: Kúpele Vyšné Ružbachy

Slovensko: Kúpele Vyšné Ružbachy

Publikované: 15.9.2011
Na Slovensku existujú dve desiatky kúpeľov, z ktorých väčšina je založená na liečivých prameňoch. Mnohé tieto žriedla a ich liečivé účinky poznali ľudia už v dávnej histórii a patria k nim aj Kúpele Vyšné Ružbachy.

Kúpele Vyšné RužbachyNa úpätí Spišskej Magury odpradávna vyvierali teplé pramene s vysokým obsahom vápenca, ktorý sa postupne usadzoval okolo prameňa a vytváral akýsi kamenný kruh. V areáli kúpeľov Vyšné Ružbachy možno doteraz nájsť niekoľko menších podobných úkazov okolo už vyschnutých prameňov, na niektoré si však treba dávať pozor. Príkladom je tzv. smrtná jama – kráter bez vody, kde zo zeme uniká kysličník uhličitý, ktorý sa drží pri zemi a zabíja všetko živé, čo sa do kráteru dostane.

Príroda proti stresu

Nechceme však hneď na začiatku strašiť, naopak príjemných prekvapení je tam neúrekom a vychutnať si treba napríklad najväčšie – s priemerom asi dvadsať metrov – prírodné jazierko s príznačným názvom Kráter. V hĺbke asi troch metrov do neho vyviera prameň vody, ktorý si po celý rok udržuje teplotu okolo 20 °C, takže jazierko nezamŕza ani v zime, podobne ako potok, do ktorého voda z prameňov odteká. Jazierko Kráter je vyhlásené za chránený prírodný výtvor, preto na kúpanie treba využiť neďaleké termálne kúpalisko.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Najvýdatnejší z približne desiatky tunajších prameňov nesie meno Izabela. Jeho liečivé – a antidepresívne – účinky ovplyvňuje priaznivý obsah vápnika, horčíka, a tiež líthia. Preto sa využíva najmä pri liečení psychických problémov, vysokého tlaku a chorôb s ním spojených, ako je ateroskleróza, mozgové príhody a podobne. Liečivé účinky vody doplňujú ďalšie progresívne procedúry, okrem toho sú dnes kúpele využívané v značnej miere na relaxačné a oddychové pobyty v spojení s wellness a klimatickými účinkami nádherného prostredia v lone hôr a lesov, na rozhraní dvoch národných parkov – Tatranského a Pieninského.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Kráľovská tradícia

Archeologické nálezy potvrdili, že okolo prameňa žili ľudia už v praveku. Výstavba najstaršej kúpeľnej budovy je doložená zo 16. storočia, kedy sa tam už schádzala poľská a neskôr aj uhorská šľachta. Samotný názov Ružbachy údajne pochádza od saských kolonistov, ktorí do týchto Tatármi vyplienených končín v stredoveku prichádzali na pozvanie uhorských panovníkov, a znamená „hučiaci potok“ (z nemeckých slov „rauschen“ a „bach“). Obec totiž leží na sútoku dvoch potokov, smerujúcich do rieky Poprad a ďalej do Baltského mora.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Nové oživenie kúpeľov nastalo v 19. storočí a v prvej polovici 20. storočia patrili Vyšné Ružbachy medzi najmodernejšie kúpeľné strediská na území Slovenska. Zaujímavosťou je, že vtedajší majiteľ bol vďaka svojej manželke spriaznený s kráľovským rodom Bourbonovcov, ku ktorému patril aj španielsky kráľ Alfonz XIII., ktorý tieto kúpele navštívil krátko pred druhou svetovou vojnou.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Obdobie najväčšieho rozkvetu kúpeľov pripomínajú niektoré stavby, najmä monumentálny kamenný Biely dom, vybudovaný v štýle biedermeier na skalnom útese nad parkom a údajne inšpirovaný jedným z palácov v Monte Carlo. Pozornosť dodnes vyvolávajú aj tzv. Švajčiarske domčeky v štýle tradičnej alpskej architektúry. Veľké hotely v kúpeľoch začali pribúdať od 70. rokov 20. storočia a dnes postupne prechádzajú rozsiahlou modernizáciou, aby spĺňali súčasné požiadavky z hľadiska vnútorného zariadenia a komfortu hostí. Príkladom je luxusný štvorhviezdičkový Grand Hotel Strand s vlastným krytým termálnym bazénom. Z ďalších spomeňme napríklad vzájomne spojené liečebné domy Travertín I a II, ktoré poskytujú vyše 60 dvojlôžkových izieb v príjemnom a pokojnom prostredí kúpeľného parku pod lesom.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Potešenie pre telo aj ducha

Prostredie kúpeľného parku skrášľujú sochy a plastiky ako nemí svedkovia dlhoročnej tradície umeleckých sympózií, kedy v susednom travertínovom lome vznikla pod rukami výtvarníkov z celého sveta približne stovka zaujímavých diel. Po ukončení ťažby dnes už chráneného travertínu sochárov vystriedali drevorezbári, ktorí pokračujú v tejto tradícii.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy núkajú atraktívne pobyty aj počas zimy, a to nielen vďaka termálnej vode alebo blízkosti Vysokých Tatier. Aj priamo v susedstve kúpeľného areálu sa nachádza skipark s upravenými svahmi vrátane umelého zasnežovania a večerného osvetlenia. Okolie kúpeľov poskytuje nepreberné množstvo zaujímavých výletných cieľov, či už ide o prírodné, historické alebo kultúrne pamätihodnosti – mestská pamiatková rezervácia Podolínec, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Červený Kláštor, Pieninský národný park, Slovenský raj...

Kúpele Vyšné Ružbachy

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Kúpele Vyšné Ružbachy



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Prešov
Publikované: 4.3.2009
Prešov alebo tiež rusínsky Prjašev, nemecky Preschau či maďarsky Eperjes, sa nachádza na východnom Slovensku a je hlavným mestom Prešovského samosprávneho kraja.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

SR: Červený kláštor – kúpele pod krídlami legendárneho mnícha Cypriána
Publikované: 9.1.2019
Dnes vás zavedieme do pokojného prostredia Zamaguria, ktoré sa rozprestiera na severovýchode Slovenska. Navštívime Kúpele Červený kláštor Smerdžonka, kde vyviera z hlbín zeme od nepamäti zdravá minerálna voda. Chýry o tejto liečivej vode pod Troma Korunami (982 m n. m.) sa začali šíriť už na začiatku 14. storočia, keď ju vo svojej liečiteľskej praxi využívali kartuziánski a neskôr kamaldulskí mnísi z neďalekého kláštora.

Prešov: Výstava relikvií tibetských majstrov
Publikované: 16.3.2016
V dňoch 19. a 20. marca 2016 sa v PKO Čierny orol v Prešove uskutoční nevšedná výstava relikvií budhov, ako pripomienka na veľkých východných majstroch, ktorí svoje životy zasvätili pomoci iným.

SR: Slovenskému cestovnému ruchu sa darí
Publikované: 16.10.2015
Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky sa za prvých šesť mesiacov tohto roka nevídane darilo slovenskému cestovnému ruchu, ktorý zaznamenal nárast o 10% a tým prekonal aj rekord z roku 2013.

SR: Zimný festival jedla 2015
Publikované: 18.1.2015
V poradí tretí ročník Zimného festivalu jedla prebieha už v týchto dňoch po reštauráciách na celom Slovensku a ponúka tak jedinečný zážitok z jedla aj vo veľakrát cenovo nedostupných podnikoch.

SR: Identita Slovenska vo svete
Publikované: 20.8.2014
V týchto dňoch sa národný projekt branding-u Slovenska dostáva do ďalšej fázy, ktorou je verejná diskusia, ktorej zámerom je, aby vznikla jasná a rozpoznateľná značka Slovenska.

SR: Kúpele ako ich nepoznáme
Publikované: 6.2.2014
Koncom minulého roka sa na pulty našich kníhkupectiev dostala veľmi zaujímavá knižná publikácia, ktorá mapuje slovenské kúpele na starých pohľadniciach. Prostredníctvom týchto jedinečných pohľadníc približuje špecifickú oblasť prírodného a kultúrneho bohatstva Slovenska širokej verejnosti.

SR: Kúpele Nimnica sú minerálnou perlou Slovenska
Publikované: 20.1.2014
Kúpele Nimnica za posledné roky prechádzajú výraznými zmenami, ktoré prinášajú zvýšenie úrovne ubytovacích zariadení a zlepšenie kúpeľných služieb. K pozitívnym zmenám prispelo aj nové wellness centrum, ktoré zaradilo kúpele k tým najlepších na Slovensku.

Číž: Jarná pozvánka do kúpeľov
Publikované: 17.4.2013
Vďaka veľkému záujmu klientov o liečebný pobyt pripravili Prírodné jódové kúpele Číž pobytovú akciu so zľavou 20%, ktorá potrvá až do konca mája.

Slovensko: Top 50 turistických miest
Publikované: 28.9.2011
Anglický týždenník o Slovensku – The Slovak Spectator – predstavil v poradí už 16. ročenku päťdesiatich najatraktívnejších turistických lokalít Slovenska, ktorú pripravil v spolupráci so študentmi Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave.

SR, Hniezdne – Nestville Park
Publikované: 1.11.2017
Dnes nás čaká výlet na severovýchodné Slovensko, kde sa len pár kilometrov od Starej Ľubovne rozprestiera dedinka Hniezdne. Bezmála 1 a pol tisícová obec ležiaca v údolí rieky Poprad ponúka jednu unikátnu turistickú atrakciu, ktorú by ste inde široko-ďaleko nenašli.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Nestville Park – raj vyznávačov whisky
Len pár kilometrov od Starej Ľubovne sa rozprestiera dedinka Hniezdne, ktorá ponúka jednu unikátn...

SR: Prešov – vstupná brána regiónu Šariš
Tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov ponúka návštevníkom cez 300 kultúrnych pamiatok, nád...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 11. 2019
sviatok:Agnesa
dnes:
sobota 16.11.
11 °C
zajtra:
nedeľa 17.11.
11 °C