www.infoglobe.sk » SR: Bratislava - Stará radnica opäť krásna ako za mladi

SR: Bratislava - Stará radnica opäť krásna ako za mladi

Publikované: 4.8.2011
Od začiatku júla 2011 sa pre všetkých opäť otvorila brána bratislavskej Starej radnice, ktorá v posledných rokoch prechádzala kompletnou rekonštrukciou. Radnica a jej priestory sú pre verejnosť otvorené každý deň okrem pondelka.

Kde ju nájdete

Pohľad na Starú radnicu z Hlavného námestia v BratislaveTúto nádhernú pamiatku môžete obdivovať v historickom jadre hlavného mesta Slovenska. Patrí medzi najstaršie budovy v Bratislave a nachádza sa medzi Hlavným a Primaciálnym námestím. Tvorí ju viacero budov, ktoré boli postavené v rôznych umeleckých slohoch. Jej súčasťou je tiež krásna veža s veľkými hodinami. Mnohí Bratislavčania si počas rôznych podujatí, akými sú napríklad Vianočné trhy, oslavy príchodu Nového roku či rôzne koncerty, ktoré sa často konajú na Hlavnom námestí, dávajú rande práve na rohu pod vežou Starej radnice.

Niečo z histórie

Areál Starej radnice začal vyrastať už v stredoveku, niekedy v 13. storočí. Najstarší objekt nahradil v druhej polovici 14. storočia tzv. nový dom s vežou. Postupne sa menila nielen tvár radnice, ale tiež sa k nej pripájali ďalšie budovy. V súčasnosti ju tvorí Jakubov dom, Pawerov dom, Ungerov dom a Aponiho palác. Radní páni využívali priestory Starej radnice až do neskorého 19. storočia. V novodobých dejinách mesta sa jej priestory stali sídlom Múzea mesta Bratislavy.

Stará radnica v novom šate

výhľad z veže Starej radnice V rokoch 2005 až 2011 prebehla generálna obnova celého areálu Starej radnice. Počas nej sa obnovila nielen gotická kaplnka spolu so stredovekou výzdobou či kamenné podlahy, rôzne nástenné maľby alebo starobylý nábytok v reprezentačných sieňach, ale tiež interiér tereziánskeho archívu či barokové schodisko. Viaceré z artefaktov môžu návštevníci po prvý raz obdivovať až teraz po celkovej obnove Starej radnice. Výskum, ktorý prebiehal súčasne s opravou, priniesol mnohé nové objavy a poznatky v suteréne či v miestnostiach na prízemí. Na sprístupnenie suterénu si však budeme musieť ešte počkať. Predpokladá sa, že by mal byť pre verejnosť otvorený niekedy v septembri tohto roku. Medzi návštevníkmi sa stal veľmi obľúbený hneď po znovuotvorení Starej radnice aj výstup na vežu, odkiaľ sa naskytá nádherný kruhový výhľad na staré mesto a jeho okolie.

 

Hlavné námestie - pohľad z veže Starej radnicepohľad na Michalskú vežu a Slavín z veže Starej radnicevýhľad na Bratislavský hrad z veže Starej radnice

 

Múzeum dejín mesta

Dnes ponúkajú obnovené priestory Starej radnice až o dve tretiny viac sprístupnenej plochy v porovnaní so stavom spred rekonštrukcie. Nachádza sa tu Múzeum mesta Bratislavy, ktoré bolo založené ešte v roku 1868. Jeho stála expozícia „Múzeum dejín mesta“ zachytáva históriu mesta od praveku až do konca 30. rokov  20. storočia. Zaujímavý je tiež filmový dokument Ľudia a mesto, ktorý predstavuje Bratislavu ako hlavné mesto Slovenska. Výstava ponúka možnosť urobiť si obraz o živote obyvateľov mesta, ktorý sa menil pod vplyvom politických, ekonomických, ale i kultúrnych udalostí. Samotná prehliadka sa začína na prízemí. Nachádza sa tu zbierka sakrálnych predmetov, z ktorých mnohé sú verejnosti predstavené po prvý raz. Taktiež tu môžete obdivovať maľbu na stenách pochádzajúcu zo 17.storočia, či architektonické prvky, ktoré sa podarilo odkryť počas celkovej obnovy radnice. Na prvom poschodí narazíte na klenotnicu či pracovňu Ovídia Fausta. Z tohto podlažia sa dá schodiskom dostať až na vežu. Pokiaľ netrpíte závratmi, rozhodne by ste mali vyjsť až na jej ochodzu, odkiaľ budete mať výhľad na historické jadro mesta ako na dlani. Po návšteve veže sa po šípkach, ktoré určujú smer prehliadky, posuniete ďalej do najstaršej časti Starej radnice. Tieto priestory ponúkajú naozaj komplexný pohľad na život v meste v minulosti. Hlavými témami tejto časti výstavy sú korunovácie, správa mesta, remeslá a cechy, obchod a priemysel, či napr. školstvo a kultúra. Nakuknete tu tiež do privátneho a spoločenského života Bratislavčanov.  Posledná  časť výstavy, situovaná v suteréne, sa obsahovo venuje najstarším dejinám mesta.

Múzeum dejín mesta v Starej radniciznak Bratislavského samosprávneho kraja, Bratislavy a Slovenskej republiky v Starej radniciMúzeum dejín mesta v Starej radnicipohľad na Hlavné námestie z okna Starej radnice

Kedy sa sem vybrať

Pokojne sem môžete prísť ktorýkoľvek deň v týždni okrem pondelka. Návštevné hodiny sú v pracovné dni od 10:00 do 17:00 hodiny  a cez víkend od 11:00 do 18:00 hodiny. Ak bude vonku pršať, nevadí, vnútorné priestory vás uchvátia natoľko, že aj zabudnete, ako je vonku sychravo. Naopak, pokiaľ bude vonku krásne svietiť slnko, rozhodne vás nadchne nádherný výhľad z veže radnice. Pre rodiny s deťmi by som určite odporúčala navštíviť radnicu v utorok alebo štvrtok, keď je na prvom poschodí otvorený Detský ateliér.

Text a foto: O.KubáčkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Bratislavský hrad – majestátna legenda nad Dunajom – VIDEO
Publikované: 19.1.2016
Štvorvežový hrad nad Bratislavou sa rozhodne nedá prehliadnuť. A tiež by bola škoda nevypraviť sa naň – už len kvôli krásnemu výhľadu na mesto. Po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 2010 robí dnes česť svojmu mestu a v interiéroch ponúka hodnotné historické expozície. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na pahorok s hradom a priblížiť si jeho zaujímavú históriu.

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR, Bratislava – Kamzík symbol mesta
Publikované: 3.3.2016
Keď sa povie slovo kamzík, hneď si predstavíme dve veci. Prvou je zviera žijúce vysoko v horách a tou druhou je televízny vysielač, ktorý sa roky hrdo týči nad hlavným mestom Slovenska. A práve tento symbol Bratislavy sme sa rozhodli navštíviť.

SR: Bratislava – Impozantná výstava Dinosaurium
Publikované: 13.9.2014
V týchto dňoch privítala jedinečná výstava Dinosaurium prvých svojich návštevníkov a naša redakcia bola samozrejme pri tom. Výstava predstavuje jednu z najväčších svetových zbierok autentických kostier dinosaurov.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhliadka na jeho vrchole
Publikované: 25.7.2013
Jedinečný most SNP s neprehliadnuteľnou stavbou pripomínajúcou ufo na vrchole pylónu jednoznačne patrí k najznámejším a najfotografovanejším dominantám Bratislavy. Dnes už akosi prirodzene patrí k tvári hlavného mesta, no vždy to tak nebolo.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR: Bratislava - Modrý kostolík
Publikované: 12.12.2011
V Českej Republike majú svoj orloj, vo Viedni svetoznámu katedrálu Sv. Štefana a u nás na Slovensku sa pýšime jedinečným Modrým kostolíkom, ktorý patrí medzi pozoruhodné lákadla Bratislavy.

Bratislava: Socha Márie Terézie sa vrátila
Publikované: 8.9.2011
V slovenskej metropole odhalili novú sochu, ktorá je však iba akýmsi predbežným modelom. Ide totiž o zmenšenú kópiu pôvodnej sochy cisárovnej Márie Terézie.

SR, Bratislava: Horský park - prírodná oáza pokoja uprostred mesta  
Publikované: 8.1.2015
Už vás nebaví spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, či bezcieľne túlanie sa po bratislavských zákutiach, ktoré neraz ukrývajú očarujúce miesta s neopakovateľnou atmosférou? Máte dosť mestského smogu a radi by ste aspoň na chvíľku vybehli niekam do prírody? Máme pre vás skvelý tip! Poďte sa spolu s nami pomotkať po Horskom parku, ktorý sa nachádza takmer v geografickom strede Bratislavy!

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.

SR, Bratislava – Hlboká cesta: Lurdská jaskyňa
Publikované: 11.12.2014
Bratislava - hlavné mesto Slovenska, ktorého najznámejšie turistické atrakcie, ako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s povestným ufom či mnohé ďalšie kultúrne a historické pamiatky sú notoricky známe azda všetkým Slovákom bez toho, aby Bratislavu vôbec museli niekedy navštíviť.

SR, Bratislava: Slavín - pamätník a vyhliadka v jednom
Publikované: 22.1.2015
Počas pekného slnkom zaliateho dňa sme sa vybrali na malú prechádzku hlavným mestom Slovenska - Bratislavou. Za cieľ nášho výletu sme si zvolili jednu z dominánt mesta, ktorou je pamätník na Slavíne.

Bratislava: pamätníky komunizmu dnes
Publikované: 13.1.2011
Bratislava sa nám mení pred očami. Je rozkošné nechať sa unášať stredovekou históriou Starého mesta. Čo sa však deje za jeho hradbami? A čo sa dialo za posledných 70 rokov? Dnešnú Bratislavu vyformovalo predovšetkým obdobie socializmu. V podmienkach trhu sa metropola mení opäť. Kto chce spoznať autentickú tvár mesta, musí po prechádzke uličkami historického centra vyjsť aj za jeho hradby.

Hrady Malých Karpát
Publikované: 27.1.2011
Malá, no malebná slovenská krajina sa vyznačuje okrem iného výnimočne vysokým počtom hradov. Podľa niektorých štatistík je ich hustota práve tu najvyššia v Európe! Ak ich všetky zrátame, vrátane tých zaniknutých, po ktorých je už ťažké aj kameň objaviť, vyjde nám číslo vyššie ako 200.

Bratislava: Od vynálezu kolesa po súčasnosť
Publikované: 12.5.2011
Múzeum dopravy v Bratislave patrí medzi pomerne mladé historické expozície, nakoľko vzniklo až na konci milénia. Záujemcom o technické pamiatky ponúka názorný prehľad o vývoji dopravy od vynálezu kolesa cez prvé samohybné stroje až po súčasnosť.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kr...


Súvisiace video

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

SR, Bratislava – malé veľké mesto
Hlavné mesto Slovenska malo dlhú dobu povesť nudného miesta. To už ale neplatí. Do Bratislavy sa ...

Bratislava: súlad histórie s modernou
Bratislava je krásne mesto s bohatou históriou, ktoré leží na Dunaji a je obklopené panorámou Mal...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C