www.infoglobe.sk » SR: Bratislava – Impozantná výstava Dinosaurium

SR: Bratislava – Impozantná výstava Dinosaurium

Publikované: 13.9.2014
V týchto dňoch privítala jedinečná výstava Dinosaurium prvých svojich návštevníkov a naša redakcia bola samozrejme pri tom. Výstava predstavuje jednu z najväčších svetových zbierok autentických kostier dinosaurov.

Tento týždeň nám prišla do redakcie pozvánka, že sa v Bratislave otvára nová výstava originálnych kostier a fosílií dinosaurov prvýkrát na Slovensku! Unikátne putovanie pravekom sme si nenechali ujsť a v nasledujúcich riadkoch vás prevedieme miliónmi rokov starou históriou Zeme a života na nej. Hneď po príchode na bratislavské výstavisko nás privítal veľký plagát kostry dinosaura, ktorý avizoval, že sme tu správne. Po vojdení do tajomného, čiernou látkou zahaleného vstupu, sme sa ocitli vo veľkej miestnosti, kde bol „infopultík“ a vedľa neho šatňa. Keďže sme nič na odloženie vecí nemali, vydali sme sa v ústrety dobrodružstvu poznávania. Pri šatni stál pán, ktorý nám vysvetlil a zároveň odovzdal tzv. audiosprievodcu, s ktorým sme svet starý miliónov rokov mohli vnímať ešte intenzívnejšie.

výstava Dinosaurium

výstava Dinosauriumvýstava Dinosaurium

Vstup do neznámeho sveta

V prvej pomyselnej miestnosti boli vystavené dve veľké rekonštrukcie dinosaurov, steny lemovali náučné tabule dotvorené mapkami a kresbami. Na konci miestnosti stál strážnik, ktorý nás pustil do miestnosti z veľkým plátnom. Po usadení sa na stoličky sa spustil krátky približne 7 minútový film o výstave, ktorý nás veľmi pútavou formou lákal na výstavu a jej exponáty. A tak celí nedočkaví sme sa po zhliadnutí tejto prezentácie vydali do ďalších miestností, ktoré predstavovali výber vyše 50 exponátov, ktorým dominovali 300 miliónov rokov staré kostry a fosílie zapožičané z moskovského Borisiakovho paleontologického inštitútu ruskej akadémie vied. Vždy pred vstupom do miestnosti sme si spustili nahrávku z audiosprievodcu, ktorá nás informovala o tom, v akom geologickom období sa nachádzame. Postupne sme prešli celé druhohory od triasu počnúc cez juru až po kriedu končiac. Z informačných tabuliek pri exponátoch sme sa dozvedeli, o aké pradávne tvory išlo, čím, resp. ako sa živili a kde žili. V niektorých častiach miestností viseli aj veľké tabule, ktoré dopĺňali informácie o živote, klíme, prostredí, vymieraniach či iných zaujímavostiach tej doby.

výstava Dinosaurium

výstava Dinosauriumvýstava Dinosaurium

Náročné prípravy

Ako sme sa od prítomných usporiadateľov dozvedeli, celú výstavu zostavil  viac ako 200-členný tím vedcov v priebehu dlhoročného výskumu pravekých živočíchov z ich ostatkov, a tak vytvorili jednu z najucelenejších zbierok na svete. Bratislavská inštalácia výstavy si vyžiadala niekoľko týždňov – to svedčí o jej jedinečnosti a náročnosti príprav. Tak například: poskladanie všetkých kostier vrátane 6,5 metrov dlhej kostry tarbosaura zabrala tímu ruských paleontológov desať dní.  

výstava Dinosauriumvýstava Dinosaurium

výstava Dinosaurium

Výstavu popri exponátoch a informačných tabuliach dopĺňala aj projekcia dokumentárnych filmov (napr. z produkcie BBC), ktorá nám priblížila historický kontext života týchto pravekých tvorov. Informácie boli miestami až moc odborné, no celkový dojem bol na výbornú.

výstava Dinosaurium

Návštevu tejto výstavy by si určite nemali nechať ujsť malí dobrodruhovia, ktorí sa okrem nadšenia  z dinosaurov, môžu zabaviť v detskom kútiku, kde sa okrem iného premietajú aj detské animované filmy s pravekou tematikou. Pre nákupuchtivých je tu zas obchod so suvenírmi. Výstava potrvá do 6. januára 2015. My sme sa na výstave veľa dozvedeli a na svoje si prišli aj naše oči. Efektne nasvietené či podsvietené kostry boli pre nás zážitkom, ktorý vám vrelo odporúčame vidieť.

výstava Dinosaurium

Text: redakcia

Foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislava: Prezidentská záhrada
Publikované: 27.7.2016
Leto je obdobím prechádzok a relaxu. V horúcich dňoch sú ideálnym útočiskom kúpaliská, výlety do hôr alebo potulky parkami. My sme sa tentokrát zamerali na zelené oázy nášho hlavného mesta - Bratislavy, kde nielen domáci obyvatelia, ale aj turisti nájdu oddych v náručí stromov a kveteny.

SR, Bratislava: Slavín - pamätník a vyhliadka v jednom
Publikované: 22.1.2015
Počas pekného slnkom zaliateho dňa sme sa vybrali na malú prechádzku hlavným mestom Slovenska - Bratislavou. Za cieľ nášho výletu sme si zvolili jednu z dominánt mesta, ktorou je pamätník na Slavíne.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR: Bratislava - Modrý kostolík
Publikované: 12.12.2011
V Českej Republike majú svoj orloj, vo Viedni svetoznámu katedrálu Sv. Štefana a u nás na Slovensku sa pýšime jedinečným Modrým kostolíkom, ktorý patrí medzi pozoruhodné lákadla Bratislavy.

SR: Bratislava - Stará radnica opäť krásna ako za mladi
Publikované: 4.8.2011
Od začiatku júla 2011 sa pre všetkých opäť otvorila brána bratislavskej Starej radnice, ktorá v posledných rokoch prechádzala kompletnou rekonštrukciou. Radnica a jej priestory sú pre verejnosť otvorené každý deň okrem pondelka.

SR, Bratislava: Prehistória ožíva
Publikované: 20.12.2012
Voľné chvíle v zimnom období trávia ľudia zväčša na kopcoch lyžovaním, na vianočných trhoch popíjaním teplých nápojov či sedením doma v teple pred televízorom. My by sme vás tentoraz chceli pozvať do múzea. Len nedávno v ňom totiž otvorili novú expozíciu. A že sa máte na čo tešiť, to vám garantujeme.

SR: Bratislava – Múzeum dopravy
Publikované: 22.5.2014
Počas podujatia Noc v múzeu navštívila naša redakcia Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy Bratislava, ktoré sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia.

SR: Bratislava - lezenie pri Technickom skle
Publikované: 26.4.2012
Nie každý víkend sa dá odísť z hlavného mesta a presunúť sa do skalnatejších a zelenších častí Slovenska. Presne z tohto dôvodu sa rada túlam po Bratislave. Je príjemné navštíviť miesta, o ktorých človek roky netušil, že existujú.

SR: Bratislava - Prírodné a historické zaujímavosti Štokeravskej vápenky a okolia
Publikované: 29.8.2013
Bratislava a jej okolie ponúka viacero nevšedných turistických lokalít. Na severozápadnom okraji Bratislavy sa rozprestiera oblasť Devínskych Karpát, ktorá je vyhľadávaným cieľom turistov. Medzi mestskými časťami Dúbravka a Devínska Nová Ves, na úpätí vrchu Devínska Kobyla sa nachádzajú pozoruhodné lokality, ktoré sú obľúbenými miestami pre nenáročnú turistiku, či aktívne športové vyžitie.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bra...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

SR: Bratislava – Povodne 2013
Českú republiku, Rakúsko, Nemecko, Maďarsko a taktiež Slovensko minulý týždeň zasiahli povodne, k...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunaj...

ZOO Bratislava – expozície plné života
V bratislavskej zoologickej záhrade, ktorá svoje brány pre návštevníkov otvorila už v roku 1960, ...

SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kr...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
9.6.2021
Jednoduchšie cestovanie po Európskej únii umožní nová aplikácia GreenPass, do ktorej si naskenujete QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19 a následne sa jednoducho pri prekročení hraníc preukážete takýmto potvrdením.
8.6.2021
Milovníci adrenalínu sa dočkali. Vo Vysokých Tatrách vznikne nová zaistená turistická trasa tzv. via ferrata v Priečnom sedle, ktorá tak nahradí pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 12. 6. 2021
sviatok:Zlatko
dnes:
sobota 12.6.
26 °C
zajtra:
nedeľa 13.6.
21 °C