www.infoglobe.sk » SR, Bratislava: Prehistória ožíva

SR, Bratislava: Prehistória ožíva

Publikované: 20.12.2012
Voľné chvíle v zimnom období trávia ľudia zväčša na kopcoch lyžovaním, na vianočných trhoch popíjaním teplých nápojov či sedením doma v teple pred televízorom. My by sme vás tentoraz chceli pozvať do múzea. Len nedávno v ňom totiž otvorili novú expozíciu. A že sa máte na čo tešiť, to vám garantujeme.

V rámci rodinnej prechádzky alebo návštevy hlavného mesta by ste si nemali nechať ujsť prehliadku nášho najväčšieho prírodovedného múzea, ktoré nájdete veľmi ľahko! Nachádza sa na nábreží Dunaja, hneď pri lodnom prístave. Prezrieť si ho celé by bola asi riadna fuška, nakoľko sa v ňom nachádza cez 2,5 milióna exponátov. Preto vás pozývame na prehliadku iba jednej malej časti Prírodovedného múzea v Bratislave, ktorá sa určite v krátkom čase zaradí medzi najnavštevovanejšie. Je ňou expozícia Príbeh života na Zemi, ktorá bola poslednou chýbajúcou expozíciou k projektu Biodiverzita.  V súčasnosti sa návštevník už plynulo dozvie nielen o faune a flóre, o prostredí, v ktorom žije, ale aj tom, ako to celé začalo.

pohľad na prvohornú krajinu

Miesto, kde prehistória ožíva

Sprievodcovský výkladNa 300 m2 sa nachádza veľmi zaujímavá a poučná výstava o vývoji života a diverzite  dávno vyhynutých spoločenstiev organizmov na Zemi. Delí sa na tri základné celky. Príbeh začína objavením sa prvých živých organizmov v prekambriu (pred 3 500 miliónmi rokov), pokračuje cez prvohory, druhohory a treťohory a končí nástupom takmer súčasných foriem organizmov vo štvrtohorách (pred 10 000 rokmi).  Expozícia približuje návštevníkom evolučné zmeny a prezentuje hlavných zástupcov živočíchov a rastlín v rámci jednotlivých geologických období.     

Deti ako aj dospelí môžu zhliadnuť originálne skamenené zvyšky živočíchov a rastlín, ktoré veľmi pútavo vypovedajú o pestrosti zaniknutých dávnych svetov. V expozícií sa takýchto skamenelín nachádza cez 600 kusov. Niektoré nie sú vidieť ani voľným okom, zatiaľ čo iné dosahujú veľkosti dvoch metrov. Prehistorický život, ktorého je návštevník svedkom, dokresľujú aj obrazové i trojrozmerné rekonštrukcie paleoprostredia a unikátne modely v životných aj v nadživotných veľkostiach. Verejnosti je tu po prvý krát predstavený model dinosaura, ktorý je zrekonštruovaný na základe nájdených stôp v horninách starých 200 miliónov rokov vo Vysokých Tatrách. A to nie je všetko. Nájdete tu aj jeden meter dlhého vodného škorpióna, ktorý žil asi pred 425 miliónmi rokov, ako aj Mamuta srstnatého v skutočnej veľkosti z poslednej doby ľadovej.

 Sprievodcovský výkladFosilné exponátyModel dinosaura

 Pri každom geologickom zastavení vás sprevádza interaktívna obrazovka, kde sa môžete klikaním na obrázky a animácie dozvedieť čo to o geologickom čase, o pohybe kontinentov či aké prostredie na Zemi bolo pred miliónmi rokov. Ak vás začnú bolieť nohy, tak je vám k dispozícii malé kino, v ktorom sa pohodlne posadíte (využili sme to aj my) a počas oddychu si pozriete dokument o náleze mamuta na Slovensku. Aj milovníci maľby si tu nepriamo prídu na svoje. Na stene totiž visí originálny obraz od Z. Buriana zachytávajúci časy dávno minulé.

Originálny obraz od Z. Buriana

Od sprievodkyne sme sa dozvedeli, že až 99% vystavených nálezov pochádza zo zbierok samotného Slovenského národného múzea. Pri prvom vstupe do miestnosti sa nám síce javila expozícia malá, no opak bol pravdou. Mali sme čo robiť, aby sme všetko preštudovali a vyskúšali.  Príjemným prekvapením pre nás bol aj samotný koniec výstavy, ktorá plynulo nadväzovala na ďalšiu expozíciu a tak to išlo aj ďalej. Jednoducho to bol poučný zážitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť ani vy, naši čitatelia. Zimné obdobie je pre návštevu múzea priam ideálne. Vonku sa môžu aj čerti ženiť, no vy môžete pekne v teple obdivovať tajomstvá dôb minulých. Vyčíňanie počasie vám tento výlet dozaista nepokazí.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Rusovce – historický klenot Bratislavy
Publikované: 11.2.2016
Hlavné mesto Slovenska ukrýva mnohé historické, prírodné aj kultúrne poklady. A za jedným takým pokladom sa dnes vydáme. Tentoraz to nebude len pamiatka či prírodná rezervácia, ale celá mestská časť.

SR, Bratislava – náučný chodník Rusovce
Publikované: 20.4.2016
Pozývame vás stráviť niektorý z príjemných slnečných jarných dní prechádzkou napríklad po bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde okrem kaštieľa či archeologického náleziska (Gerulata) nájdete aj prekrásnu prírodu.

SR, Bratislava: Mestské hradby
Publikované: 3.8.2016
Po minulotýždňovej návšteve Prezidentskej záhrady sa aj dnes vydáme na jedno veľmi pekné miesto Bratislavy. Budú ním mestské hradby, ktoré vás bezplatne zavedú do čias stredoveku a zároveň ochladia v horúcich dňoch.

SR, Bratislava: Slavín - pamätník a vyhliadka v jednom
Publikované: 22.1.2015
Počas pekného slnkom zaliateho dňa sme sa vybrali na malú prechádzku hlavným mestom Slovenska - Bratislavou. Za cieľ nášho výletu sme si zvolili jednu z dominánt mesta, ktorou je pamätník na Slavíne.

SR, sídlisko Petržalka – dostihová dráha a jej okolie
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR: Bratislava – Múzeum dopravy
Publikované: 22.5.2014
Počas podujatia Noc v múzeu navštívila naša redakcia Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy Bratislava, ktoré sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia.

SR: Bratislava – Impozantná výstava Dinosaurium
Publikované: 13.9.2014
V týchto dňoch privítala jedinečná výstava Dinosaurium prvých svojich návštevníkov a naša redakcia bola samozrejme pri tom. Výstava predstavuje jednu z najväčších svetových zbierok autentických kostier dinosaurov.

SNM otvorilo novú prírodovednú expozíciu
Publikované: 2.1.2011
Po päťdesiatich rokoch Slovenské národné múzeum v Bratislave modernizovalo svoju stálu prírodovednú expozíciu. Krátko pred Vianocami sprístupnili novú pod názvom Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska ako osobitý príspevok k Medzinárodnému roku biodiverzity, vyhláseným UNESCO v roku 2010.

Bratislava: mesto pre všetkých
Publikované: 11.4.2011
Už po ôsmykrát sa v hlavnom meste Slovenska otvoria cez víkend brány múzeí, galérií, knižníc, športových zariadení, ale aj zoologickej a botanickej záhrady pre širokú verejnosť. Týmto podujatím tradične začína turistická sezóna.

Slovensko: Bratislava z nadhľadu
Publikované: 1.9.2011
Medzi najznámejšie dominanty slovenskej metropoly patrí Nový most s vyhliadkovou reštauráciou na vrcholku mostného piliera. Trochu kratšiu tradíciu má vyhliadková plošina nad reštauráciou, na ktorú dnes zavítame.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava: Zraz historických železničných vozidiel
V jeden krásny slnečný víkend sme navštívili každoročne sa konajúci celoslovenský zraz historický...

SR, Bratislava – mesto pod snehom
V posledných rokoch nebýva zvykom, aby naše hlavné mesto pokryla snehová nádielka. No tento raz s...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kr...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
3.8.2022
Vďaka novej 360° technológii vzniká unikátny príbeh Hrona. Pomocou virtuálneho letu môžete obdivovať slovenské regióny po toku rieky Hron od jeho prameňa až po jeho ústie.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 8. 2022
sviatok:Ľubomíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X