www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Bratislava: Od vynálezu kolesa po súčasnosť

Bratislava: Od vynálezu kolesa po súčasnosť

Publikované: 12.5.2011
Múzeum dopravy v Bratislave patrí medzi pomerne mladé historické expozície, nakoľko vzniklo až na konci milénia. Záujemcom o technické pamiatky ponúka názorný prehľad o vývoji dopravy od vynálezu kolesa cez prvé samohybné stroje až po súčasnosť.

Muzeum dopravy BratislavaZaujímavosťou bratislavského Múzea dopravy je aj skutočnosť, že v nemalej miere vzniklo zásluhou nadšencov, ktorí sa zaujímali o historické automobily a motocykle, zbierali vyradené zariadenia železničnej, ale aj telegrafnej a inej techniky, prípadne sa venovali železničnému modelárstvu. Až v 90. rokoch 20. storočia vznikla myšlienka umiestniť takéto zbierky do uvoľnených skladových priestorov v susedstve hlavnej železničnej stanice v Bratislave, kde navyše slepá koľaj umožňovala aj prezentáciu veľkých železničných exponátov.

Muzeum dopravy Bratislava

Muzeum dopravy BratislavaHoci múzeum leží v bezprostrednom susedstve so železničnou stanicou, vchod do múzea treba hľadať z opačnej strany – na rohu Šancovej nad Pražskou ulicou.Muzeum dopravy Bratislava Prítomnosť dopravnej techniky už na prvý pohľad signalizuje zbierka starých nákladných a úžitkových vozidiel pred typickou starou staničnou skladovou budovou z červených neomietnutých tehál. Začiatok expozície v prvej hale je venovaný počiatkom dopravy od vynálezu kolesa a klasického fúrika až po repliky prvých bicyklov.Muzeum dopravy Bratislava Na ne nadväzujú najstaršie motocykle, motorové trojkolky a historické automobily, medzi ktorými vedľa ikony začiatku modernej automobilovej éry Fordu T nechýbajú ani zástupcovia najstarších prvorepublikových československých značiek ako Praga, Tatra, Laurin & Klement, Aero, prípadne Wanderer, a ďalej historické motocykle vrátane trojmiestneho úctyhodných rozmerov značky Böhmerland.Muzeum dopravy Bratislava

Druhé krídlo vstupnej haly pripomína tradíciu železničnej dopravy na území Slovenska vrátane technického zariadenia od výdajne klasických kartónových cestovných lístkov, cez rôzne návestidlá až po zabezpečovaciu a telekomunikačnú techniku. Muzeum dopravy BratislavaTú zastupuje starodávny telegrafu, rôzne telefóny a ďalekopis, ktorý je dnes už taktiež históriou. Minulosť železníc pripomínajú dobové fotografie staníc a staré mapy. Zaujímavosťou je napríklad drezina, teda osobný automobil upravený na jazdu po koľajniciach.Muzeum dopravy Bratislava

Kým prejdeme do susednej budovy, zastavíme sa krátko na „peróne“ (v skutočnosti bývalej nákladnej rampe). Pristavených je tu niekoľko parných rušňov, jeden motorový a tiež už vyradený poštový vozeň, v ktorom je nainštalovaný veľký model „detskej“ železnice s funkčnými vláčikmi rôznych typov, pričom okolie viackoľajovej trate s tunelmi, rampami a výhybkami napodobňuje reálny obraz Hlavnej stanice v Bratislave. Muzeum dopravy BratislavaVo výklenku bývalého skladu a dnes múzejnej budovy je umiestnená soška svätej Kataríny Alexandrijskej s úlomkom kolesa, uznanej za patrónku slovenských železničiarov.Muzeum dopravy Bratislava

Druhá hala je už venovaná výlučne motorizmu. Otvára ju expozícia vojnových vozidiel od amerického džípu až po rarity typu nemeckých obojživelníkov alebo špeciálneho pásového vozidla do horských terénov. Nasledujúca časť pod názvom Nostalgia na dvoch kolesách pripomína povojnovú tradíciu výroby motocyklov vrátane malých mopedov v slovenských závodoch. Muzeum dopravy BratislavaLogicky na ňu nadväzuje unikátna prehliadka prototypov, ktoré sa – žiaľ beznádejne – uchádzali o sériovú výrobu v bratislavskej automobilke, ako sú rôzne úpravy škodoviek, štúdie dodávky a mikrobusu na podvozku Tatry 603, a prototypy úžitkových vozidiel slovenských konštruktérov, ktoré sa nikdy na cestách neobjavili. Muzeum dopravy BratislavaAko je známe, výrobný program bývalých Bratislavských automobilových závodov (BAZ) sa definitívne naplnil až začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy automobilku prevzal koncern Volkswagen a túto najnovšiu éru v expozícii reprezentuje jednak prvý model vyrábaný na Slovensku kombi VW Passat Arriva, ale aj terénny VW Touareg s poradovým číslom 1 000 000. V zadnej časti haly sa návštevník znovu vráti k nostalgickým spomienkam, a to na filmy z 50. a 60. rokov, kedy najmä americké cesty brázdili okrídlené Cadillacy a športové Mustangy, ktoré sú dnes už len ozdobou automobilových múzeí a prehliadok veteránov.

Múzeum dopravy v Bratislave je otvorené od utorka do nedele od 10. do 17. hod.

Muzeum dopravy Bratislava

Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Ars Liturgica
Publikované: 21.5.2010
Na bratislavskom hrade, na ktorom od konca roku 2008 prebieha rozsiahla stavebná rekonštrukcia, otvorilo Slovenské národné múzeum prvú výstavu s podtitulom Zlatníctvo v službách liturgie.

SR, Bratislava: Horský park - prírodná oáza pokoja uprostred mesta  
Publikované: 8.1.2015
Už vás nebaví spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, či bezcieľne túlanie sa po bratislavských zákutiach, ktoré neraz ukrývajú očarujúce miesta s neopakovateľnou atmosférou? Máte dosť mestského smogu a radi by ste aspoň na chvíľku vybehli niekam do prírody? Máme pre vás skvelý tip! Poďte sa spolu s nami pomotkať po Horskom parku, ktorý sa nachádza takmer v geografickom strede Bratislavy!

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.

Bratislava: Obmedzenie električkovej dopravy
Publikované: 6.11.2011
Bratislavský dopravný podnik od 2. novembra pozastavil električkovú dopravu na Hlavnú stanicu. Dôvodom je rekonštrukcia trate medzi zastávkami Radlinského a samotnou Hlavnou stanicou.

Slovensko: Bratislava z nadhľadu
Publikované: 1.9.2011
Medzi najznámejšie dominanty slovenskej metropoly patrí Nový most s vyhliadkovou reštauráciou na vrcholku mostného piliera. Trochu kratšiu tradíciu má vyhliadková plošina nad reštauráciou, na ktorú dnes zavítame.

SR: Bratislava - Stará radnica opäť krásna ako za mladi
Publikované: 4.8.2011
Od začiatku júla 2011 sa pre všetkých opäť otvorila brána bratislavskej Starej radnice, ktorá v posledných rokoch prechádzala kompletnou rekonštrukciou. Radnica a jej priestory sú pre verejnosť otvorené každý deň okrem pondelka.

Bratislava: Stará radnica prijme prvých návštevníkov
Publikované: 1.7.2011
Po niekoľkoročnej rekonštrukcii sa v sobotu 2. júla 2011 znovu pre verejnosť otvoria priestory Starej radnice na Primaciálnom námestí v Bratislave, patriace Múzeu mesta Bratislavy. Program pod názvom „Víta vás nová Stará radnica" myslí aj na najmenších návštevníkov.

Bratislava: múzeum vo vojenskom bunkri
Publikované: 7.4.2011
Zrejme najmladšie múzeum v slovenskej metropole sa nachádza v bývalom vojenskom bunkri v Petržalke neďaleko hranice s Rakúskom. Vybudovala ho hŕstka nadšencov z občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“.

Historické rušne sa pripravujú na novú sezónu
Publikované: 23.2.2011
Hoci skanzen Múzea kysuckej dediny ako aj trať Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke ešte stále pokrýva vrstva snehu, najnavštevovanejšie atrakcie Kysuckého múzea nespia zimným spánkom.

Záhorské múzeum má 105 rokov
Publikované: 14.9.2010
Najstaršie slovenské múzeum, ktoré pôvodne vzniklo ako súkromné a dnes zastrešuje ďalšie externé expozície, si pripomína okrúhle výročie súhrnnou jubilujúcou výstavou vo svojom sídle v Skalici.

25. výročie poľnej železnice v Nitre  
Publikované: 18.8.2010
Nenechajte si ujsť jubilejnú jazdu unikátnym vlakom.


Súvisiaca fotogaléria

Národné technické múzeum Praha
Nedávno otvorené Národné technické múzeum v Prahe prešlo v posledných rokoch náročnou rekonštrukc...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C