www.infoglobe.sk » Bratislava: múzeum vo vojenskom bunkri

Bratislava: múzeum vo vojenskom bunkri

Publikované: 7.4.2011
Zrejme najmladšie múzeum v slovenskej metropole sa nachádza v bývalom vojenskom bunkri v Petržalke neďaleko hranice s Rakúskom. Vybudovala ho hŕstka nadšencov z občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“.

Bratislava - PetržalkaV rokoch 1935-38 bolo na predmestí Bratislavy, v dnešnej Petržalke, vybudované obranné opevnenie, ktoré malo byť súčasťou plánovaného obranného pásma pozdĺž hraníc vtedajšej Československej republiky podľa vzoru francúzskej Maginotovej línie. Bratislava - PetržalkaNa malom území za Dunajom toto opevnené pásmo pozostávalo z 15 železobetónových bunkrov, vzájomne spojených priekopou a podzemným telefónnym vedením.

Koncom roka 1938 však boli bez boja odovzdané nemeckej armáde, ktorá obsadila toto územie na základe Mníchovského diktátu a už v októbri 1938 si ich prišiel osobne pozrieť Adolf Hitler. Po druhej svetovej vojne časť z nich ostala v prísne streženom vojenskom pohraničnom pásme neprístupné verejnosti, iba niekoľko z nich bolo zlikvidovaných pri stavebných prácach počas výstavby nových sídlisk a diaľnice.

Bratislava - Petržalka

Bratislava - Petržalka BS 9 KittseeSkaza však čakala aj tie, ktoré ostali zachované v zakázanom hraničnom pásme, pretože po páde železnej opony boli vyrabované a zdevastované. O záchranu najväčšieho z nich sa nakoniec zaslúžila skupinka nadšencov z občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“, ktorá v ňom v roku 2009 otvorila improvizované múzeum.Bratislava - Petržalka

Návštevník sa k nemu dostane, ak sa vydá po Kopčianskej ceste od konečnej zastávky autobusu smerom k rakúskym hraniciam do Kittsee. Za diaľničným nadjazdom prejdete okolo bunkra č. 9 s betónovým komínom a za ním zabočíte doprava na prvú asfaltovanú cestu, ktorá kedysi slúžila na rýchly pohyb vozidiel pohraničníkov, pozdĺž riedkeho lesíka, pred ktorým ešte vedie druhá podobná cesta, tá však odbočuje do rakúskeho vnútrozemia.Bratislava - Petržalka

Medzi oboma cestami sa ešte zachovalo niekoľko stĺpikov, upozorňujúcich na hraničné pásmo. Približne po kilometri sa táto cesta stáča doprava k obnovenému vojenskému cintorínu z prvej svetovej vojny, skrytému v hájiku, z ktorého medzi stromami presvitá veľký biely kríž. Celú cestu možno prejsť aj autom, iba posledný úsek tesne okolo cintorína vedie po poli, takže na jar alebo počas daždivého počasia je ťažko prejazdný.Bratislava - Petržalka

Prvorepublikový československý štátny znak na stĺpe a atrapy drôtených a protitankových prekážok naznačujú, že hneď za zákrutou sa nachádza cieľ našej cesty – bývalý veliteľský bunker BS 8 s názvom „Hřbitov“. Určený bol pre tridsiatku vojakov, ktorí tu mohli v skrytu brániť republiku aj dlhší čas. Bunker s dvomi pancierovými vežami bol vybavený vlastným elektroagregátom, studňou, zariadením na filtráciu vzduchu, a samozrejme aj kanónmi a strieľňami pre ľahšie zbrane.Bratislava - Petržalka BS 8

Veľká časť pôvodného zariadenia, ktoré sa dalo odmontovať, je dnes nenávratne preč, ale mnohými exponátmi nadšencom vypomohli niektoré múzeá, Vojenský historický ústav aj jednotlivci. V jednotlivých miestnostiach na dvoch podlažiach (horné bolo bojové, pod ním boli ubytovacie priestory) sú dnes inštalované expozície venované dejinám a účelu obranného opevnenia v Petržalke, ale aj pamätným udalostiam z novembra 1989, kedy sa v týchto miestach rúcala železná opona. Bratislava - PetržalkaV jednej miestnosti sú zasa zhromaždené rôzne exponáty spojené s armádnou tematikou a samostatná časť s ukážkami munície je zameraná na výchovu mládeže pred náhodnými pyrotechnickými nálezmi.

Návšteva bunkru je nepochybne mimoriadnym zážitkom najmä pre rodiny s deťmi, škoda len, že okolie historickej pamiatky špatí obludná skládka odpadu. V letnom období (od apríla do konca októbra) je bunker otvorený každý deň popoludní, v zimnom období iba cez víkendy alebo po predchádzajúcej dohode. Vstupné je dobrovoľné.

Bratislava - Petržalka BS 8

Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Ars Liturgica
Publikované: 21.5.2010
Na bratislavskom hrade, na ktorom od konca roku 2008 prebieha rozsiahla stavebná rekonštrukcia, otvorilo Slovenské národné múzeum prvú výstavu s podtitulom Zlatníctvo v službách liturgie.

SR, Bratislava: Horský park - prírodná oáza pokoja uprostred mesta  
Publikované: 8.1.2015
Už vás nebaví spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, či bezcieľne túlanie sa po bratislavských zákutiach, ktoré neraz ukrývajú očarujúce miesta s neopakovateľnou atmosférou? Máte dosť mestského smogu a radi by ste aspoň na chvíľku vybehli niekam do prírody? Máme pre vás skvelý tip! Poďte sa spolu s nami pomotkať po Horskom parku, ktorý sa nachádza takmer v geografickom strede Bratislavy!

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.

SR, Bratislava – Hlboká cesta: Lurdská jaskyňa
Publikované: 11.12.2014
Bratislava - hlavné mesto Slovenska, ktorého najznámejšie turistické atrakcie, ako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s povestným ufom či mnohé ďalšie kultúrne a historické pamiatky sú notoricky známe azda všetkým Slovákom bez toho, aby Bratislavu vôbec museli niekedy navštíviť.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhliadka na jeho vrchole
Publikované: 25.7.2013
Jedinečný most SNP s neprehliadnuteľnou stavbou pripomínajúcou ufo na vrchole pylónu jednoznačne patrí k najznámejším a najfotografovanejším dominantám Bratislavy. Dnes už akosi prirodzene patrí k tvári hlavného mesta, no vždy to tak nebolo.

Svidník: Vojenské múzeum je znovu otvorené
Publikované: 12.10.2011
Nadšenci histórie konkrétne vojnových období majú opäť možnosť nahliadnuť do centrálnej expozície Vojenského múzea, ktorá je umiestnená vo Svidníku.

Slovensko: Bratislava z nadhľadu
Publikované: 1.9.2011
Medzi najznámejšie dominanty slovenskej metropoly patrí Nový most s vyhliadkovou reštauráciou na vrcholku mostného piliera. Trochu kratšiu tradíciu má vyhliadková plošina nad reštauráciou, na ktorú dnes zavítame.

Bratislava: Expo Sciences International 2011
Publikované: 18.7.2011
Najväčšia koncentrácia mladých mozgov sa v týždni 18. až 24. júla sústredí v hlavnom meste Slovenska, kde sa uskutoční v poradí už trinásty ročník svetovej súťaže vedeckých prác talentovanej mládeže.

Bratislava: Od vynálezu kolesa po súčasnosť
Publikované: 12.5.2011
Múzeum dopravy v Bratislave patrí medzi pomerne mladé historické expozície, nakoľko vzniklo až na konci milénia. Záujemcom o technické pamiatky ponúka názorný prehľad o vývoji dopravy od vynálezu kolesa cez prvé samohybné stroje až po súčasnosť.

Bratislava: Štadión pre hokejové MS je pripravený
Publikované: 14.4.2011
V Bratislave slávnostne odovzdali do užívania novú hokejovú arénu, v ktorej sa o dva týždne začnú Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF 2011.

Bratislava: nové chránené územie
Publikované: 17.4.2011
V slovenskej metropole vyhlásili chránený prírodný areál Soví les, ktorý je súčasťou územia lužných lesov európskeho významu Bratislavské luhy.

Bratislava: prechádzka po vojenských bunkroch
Publikované: 18.3.2011
Občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre otvára novú sezónu tradičnou jarnou prechádzkou po časti úseku bývalej československej obrannej línie z prvej republiky.

Bratislava: dopravné obmedzenia počas Slovakia Cup
Publikované: 7.2.2011
V závere tohto týždňa očakáva slovenská metropola jednu z generálnych skúšok na májové Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF. Počas turnaja Slovakia Cup v piatok a v sobotu 11. a 12. februára sa bude testovať nielen rekonštruovaný Zimný štadión Ondreja Nepelu, ale aj Projekt Mobility, zameraný na riešenie dopravy počas šampionátu.

SNM otvorilo novú prírodovednú expozíciu
Publikované: 2.1.2011
Po päťdesiatich rokoch Slovenské národné múzeum v Bratislave modernizovalo svoju stálu prírodovednú expozíciu. Krátko pred Vianocami sprístupnili novú pod názvom Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska ako osobitý príspevok k Medzinárodnému roku biodiverzity, vyhláseným UNESCO v roku 2010.

Bratislava: pamätníky komunizmu dnes
Publikované: 13.1.2011
Bratislava sa nám mení pred očami. Je rozkošné nechať sa unášať stredovekou históriou Starého mesta. Čo sa však deje za jeho hradbami? A čo sa dialo za posledných 70 rokov? Dnešnú Bratislavu vyformovalo predovšetkým obdobie socializmu. V podmienkach trhu sa metropola mení opäť. Kto chce spoznať autentickú tvár mesta, musí po prechádzke uličkami historického centra vyjsť aj za jeho hradby.

Viete, že? Tajný vojenský objekt v Prahe
Publikované: 20.11.2011
Asi málokomu napadne, že sa počas nedeľnej prechádzky v jednom z malebných pražských údolí nachádza v blízkosti jedného z najtajomnejších vojenských priestorov ČR.


Súvisiaca fotogaléria

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:Jakub
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C