www.infoglobe.sk » Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Publikované: 5.11.2018
Vietor mierne pofukuje, tráva okolo sa vlní do jeho rytmu a okrem spevu vtákov tu nie je ani živej duše. Len vy a divoká príroda. Nádherná, trochu tajomná, čakajúca na objavenie. Masívne kopce vyzývajú k prechodom ich hrebeňov a po dlhom dni aj k spánku pod šírym nebom. Táto nespútaná príroda vás čaká na Zakarpatskej Ukrajine.

Možností na trek je tu neúrekom. A máloktorý milovník turistiky odolá tejto krásnej kopcovitej oblasti, kde môžete zdolať aj niekoľko dvojtisícoviek – Brebeneskul (2034 m n. m.), Rebra (2001 m n. m.), Gutin – Tomnatik (2016 m n. m.) či Petrosa (2020 m n. m.).

Vďaka dobrovoľníckym aktivitám aj českých organizácií je turistické značenie stále lepšie a lepšie. Zatiaľ čo pred pár rokmi ste sa tu museli viacmenej spoľahnúť len na svoj orientačný zmysel, dnes už je Zakarpatská oblasť pretkaná niekoľkými turistickými trasami, ktoré sú dobre značené.

drevené odpočívadlá

V období prvej republiky bola táto oblasť veľmi vyhľadávanou turistickou destináciou a tunajšie značenie bolo veľmi dobré. Postupom času, v období Sovietskeho zväzu, sa ale toto značenie zničilo. Po roku 1990 dochádza k jeho obnove a všetky doposiaľ označené turistické trasy sú zakreslené aj do ukrajinských turistických máp.

Známa obec Koločava, rodisko nechválne presláveného Nikolu Šuhaja, je obľúbeným východiskovým bodom pre 160 kilometrov tunajších trás. Môžete sa odtiaľ vydať napríklad na poloninu Krásna či Boržava alebo dôjsť k jazeru Sinevir.

K jazeru Sinevir vedie turistická trasa z Koločavy

Mnoho máp sa dá vyhľadať aj na internete. Môžete si tak cestu naplánovať dopredu. Odporúčam stiahnuť si offline mapy do vášho mobilu. Vzdialenosť a dostupnosť sú tu totiž dva odlišné pojmy a blúdením si môžete trasu predĺžiť aj o dva dni.

pohľad na Boržavu z kopca pri penzióne U Leva

Ja som navštívil poloninu Boržava a bez najmenšieho preháňania môžem povedať, že ma jej krása dojala skoro až k slzám. Z penziónu U Leva (kde sa s milými majiteľmi dohovoríte aj česky) môžete vyraziť k vodopádom, lanovkou sa nechať vyviezť na hrebeň poloniny a zísť späť.

lanovky sú staršie, ale stále slúžia   Stanica lanovky pri mestečku Podobovets

Vodopád Šepit

Nemusíte však chodiť ani nijako ďaleko. Keď sa ráno zobudíte, stačí vybehnúť z údolia na najbližší kopec. S pribúdajúcou nadmorskou výškou sa pred vami začne otvárať fascinujúci pohľad na Boržavu. Jej majestátnosť vám vezme dych. Najvyšší vrchol sa nazýva Stij (1681 m n. m.). Na jeho východnej strane pramení rieka Boržava.

Zakarpatská oblasť ponúka niekoľko hrebeňoviek   krásnych výhľadov si v Zakarpatskej oblasti užijete dosýtosti

Boržava je svojou rozlohou najväčšou poloninou v oblasti. Pokiaľ máte radi hrebeňovky, určite sa sem vydajte. Dĺžka hrebeňa Boržavy je zhruba 45 kilometrov a odmenení budete prekrásnymi výhľadmi.

GPS: 48°21'00.3"N 23°00'07.8"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov
Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu
Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka
Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C