www.infoglobe.sk » Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Publikované: 5.11.2018
Vietor mierne pofukuje, tráva okolo sa vlní do jeho rytmu a okrem spevu vtákov tu nie je ani živej duše. Len vy a divoká príroda. Nádherná, trochu tajomná, čakajúca na objavenie. Masívne kopce vyzývajú k prechodom ich hrebeňov a po dlhom dni aj k spánku pod šírym nebom. Táto nespútaná príroda vás čaká na Zakarpatskej Ukrajine.

Možností na trek je tu neúrekom. A máloktorý milovník turistiky odolá tejto krásnej kopcovitej oblasti, kde môžete zdolať aj niekoľko dvojtisícoviek – Brebeneskul (2034 m n. m.), Rebra (2001 m n. m.), Gutin – Tomnatik (2016 m n. m.) či Petrosa (2020 m n. m.).

Vďaka dobrovoľníckym aktivitám aj českých organizácií je turistické značenie stále lepšie a lepšie. Zatiaľ čo pred pár rokmi ste sa tu museli viacmenej spoľahnúť len na svoj orientačný zmysel, dnes už je Zakarpatská oblasť pretkaná niekoľkými turistickými trasami, ktoré sú dobre značené.

drevené odpočívadlá

V období prvej republiky bola táto oblasť veľmi vyhľadávanou turistickou destináciou a tunajšie značenie bolo veľmi dobré. Postupom času, v období Sovietskeho zväzu, sa ale toto značenie zničilo. Po roku 1990 dochádza k jeho obnove a všetky doposiaľ označené turistické trasy sú zakreslené aj do ukrajinských turistických máp.

Známa obec Koločava, rodisko nechválne presláveného Nikolu Šuhaja, je obľúbeným východiskovým bodom pre 160 kilometrov tunajších trás. Môžete sa odtiaľ vydať napríklad na poloninu Krásna či Boržava alebo dôjsť k jazeru Sinevir.

K jazeru Sinevir vedie turistická trasa z Koločavy

Mnoho máp sa dá vyhľadať aj na internete. Môžete si tak cestu naplánovať dopredu. Odporúčam stiahnuť si offline mapy do vášho mobilu. Vzdialenosť a dostupnosť sú tu totiž dva odlišné pojmy a blúdením si môžete trasu predĺžiť aj o dva dni.

pohľad na Boržavu z kopca pri penzióne U Leva

Ja som navštívil poloninu Boržava a bez najmenšieho preháňania môžem povedať, že ma jej krása dojala skoro až k slzám. Z penziónu U Leva (kde sa s milými majiteľmi dohovoríte aj česky) môžete vyraziť k vodopádom, lanovkou sa nechať vyviezť na hrebeň poloniny a zísť späť.

lanovky sú staršie, ale stále slúžia   Stanica lanovky pri mestečku Podobovets

Vodopád Šepit

Nemusíte však chodiť ani nijako ďaleko. Keď sa ráno zobudíte, stačí vybehnúť z údolia na najbližší kopec. S pribúdajúcou nadmorskou výškou sa pred vami začne otvárať fascinujúci pohľad na Boržavu. Jej majestátnosť vám vezme dych. Najvyšší vrchol sa nazýva Stij (1681 m n. m.). Na jeho východnej strane pramení rieka Boržava.

Zakarpatská oblasť ponúka niekoľko hrebeňoviek   krásnych výhľadov si v Zakarpatskej oblasti užijete dosýtosti

Boržava je svojou rozlohou najväčšou poloninou v oblasti. Pokiaľ máte radi hrebeňovky, určite sa sem vydajte. Dĺžka hrebeňa Boržavy je zhruba 45 kilometrov a odmenení budete prekrásnymi výhľadmi.

GPS: 48°21'00.3"N 23°00'07.8"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov
Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

SR: Turistika v čase koronavírusu
Publikované: 20.3.2020
Posledné týždne je hlavnou témou epidémia koronavírusu. Ovplyvňuje naše životy či už z pracovného, ako aj voľnočasového hľadiska. Napriek mnohým obmedzeniam, je ale pobyt v prírode povolený, ba dokonca až vítaní.

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu
Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka
Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 6. 7. 2020
sviatok:Patrik, Patrícia
dnes:
pondelok 6.7.
27 °C
zajtra:
utorok 7.7.
21 °C