www.infoglobe.sk » Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov

Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Sinevirské jazero je najväčšie prírodné jazero v tejto oblasti, jeho rozloha je viac ako 5 hektárov. Dostanete sa k nemu po ceste, ktorá vedie z mesta Mižhirja do Koločavy. Odbočka k jazeru je dobre označená. Auto necháte na parkovisku a peši sa vydáte na viac ako kilometrovú prechádzku.

vstupná brána k Sinevirskému jazeru   pozdĺž celého jazera vedie cesta s malebnými výhľadmi

Pokiaľ sem chcete prísť lokálnym autobusom, využite ten, ktorý ide do obce Sinevirská Poljana. Tá sa nachádza zhruba 4 km od jazera. Dopredu si však zistite, kedy pôjde autobus. Nejazdí totiž každý deň.

drevená socha Sini a Vira s ostrovčekom v jazere

Okolo celého jazera vedie cesta, ktorá je ideálna na príjemnú prechádzku. Vzduch je čistýsocha Sini a Vira a čerstvý. Napriek tomu, že tunajšie počasie často nie je ideálne a aj nám drobno poprcháva, viac než nepriazeň počasia si užívame husté lesy okolo, vlnky na jazere a rybky v ňom. Okolo jazera je umiestnených mnoho lavičiek, ktoré umožňujú v pokoji si vychutnať krásu tohoto miesta.

Ikonou jazera je slávne drevené súsošie Sini a Vira, ktoré je dielom Ivana Brodyho. Ten v ňom stvárnil legendu, ktorá dodnes dýcha z každého kúta tohoto miesta. Táto legenda vraví, že mladý a chudobný horal Vir sa zamiloval do Sini, mladej a krásnej dievčiny z bohatej rodiny, ktorá jeho lásku opätovala. Jej rodičia ale láske nepriali a Vira nechali zabiť a pochovať v lesoch. Siň od zármutku tak veľmi plakala, až naplakala celé jazero vody. Všimli ste si malý ostrov uprostred jazera? To je vraj mohyla Virovho hrobu.

Vedci ale nemajú pre legendy veľmi pochopenie a vznik jazera vysvetľujú po svojom. Pred desiatimi tisícmi rokov tu došlo k zemetraseniu a jazero vzniklo zosuvom pôdy.

pri jazere sa nesmie kempovať, zakladať oheň a ani sa v ňom nesmiete kúpať   aj okolo jazera nájdete zopár stánkov so suvenírmi

Dnes je táto oblasť medzi turistami veľmi obľúbená. Radi sa tu plavia na tradičných drevených pltiach. Okolo jazera sa nesmie stanovať, ale je tu niekoľko chát, kde môžete prespať. Vybrať si môžete napríklad chatu Turbáza Morské oko. Tá stojí priamo na brehu jazera. Samozrejme nechýba ani občerstvenie a možnosť nákupu suvenírov. V jazere sa nesmie ani kúpať. Kto by sa ale chcel kúpať v slzách smútku nešťastnej Sini, že?

pohľad na jazero od známej sochy

Napadá ma, že možno aj práve vďaka Virovi a Sine je tu často také pochmúrne počasie. Vedci by pre to určite našli rozumnejší dôvod, ale keď tu sedíte a pozeráte na jazero, rozumné vysvetlenia ako by sem nepatrili. S legendou o nešťastných milencoch je to tu akési rozprávkovejšie.

GPS: 48°37'01.5"N 23°41'04.5"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu
Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka
Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Zakarpatská oblasť – miestna turistika
Publikované: 5.11.2018
Vietor mierne pofukuje, tráva okolo sa vlní do jeho rytmu a okrem spevu vtákov tu nie je ani živej duše. Len vy a divoká príroda. Nádherná, trochu tajomná, čakajúca na objavenie. Masívne kopce vyzývajú k prechodom ich hrebeňov a po dlhom dni aj k spánku pod šírym nebom. Táto nespútaná príroda vás čaká na Zakarpatskej Ukrajine.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry
Publikované: 18.1.2018
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 1. 2021
sviatok:Dalibor
dnes:
streda 20.1.
3 °C
zajtra:
štvrtok 21.1.
6 °C