www.infoglobe.sk » Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka

Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Pokiaľ ste si mysleli, že Nikola Šuhaj Lúpežník je len vymyslená postava, tak vás musím vyviesť z omylu. Tento muž (Mikola) sa narodil v roku 1898 v Nižnej Koločave a počas 1. svetovej vojny sa stal vojenským zbehom. Kradol nielen bohatým, ale aj chudobným a šíril okolo seba len strach.

okolo dediny sa vinie rieka Terebla

Kvôli krádežiam, úteku z väzenia, organizovaným prepadnutiam a hlavne vraždám žandárov sa stal hľadaným mužom číslo jedna a vtedajší žandársky zbor sa s ním veľmi natrápil. Všetky české žandárske veliteľstvá preto dostali príkaz poslať na tri mesiace do Užhorodu posily. Celkovo teda prichádza 100 nových žandárov. Nakoniec však Mikolu a jeho brata Juru nedopadli žandári, ale zradili kamaráti. Tí ich v lese opili a ubili sekerami.

V tom čase už ale bola Mikolova žena Eržika tehotná. Ich dcéra Anna, ktorá sa vtedy narodila až po otcovej smrti, žila na Koločave až do svojej smrti v roku 2006. Mikola aj Eržika sú pochovaní na tunajšom cintoríne, ale každý v inej časti.

Táto zbojnícka etapa trvala rok a pol a dolapenie oboch bratov sa datuje do roku 1921.

čeština tu nie je cudzia   áno, stále sa nachádzame na Koločave

Medzi najnavštevovanejšie miesta v Koločave patrí práve žandárska stanice – dnes penzión a reštaurácia, kde sú vystavené dobové predmety. Väčšina z nich je v češtine. Ďalším miestom, ktoré určite stojí za návštevu, je Múzeum Ivana Olbrachta a skanzen ľudovej architektúry Staré selo. Tu môžete vidieť, ako kedysi vyzerali drevené domy, mlyn, židovská krčma či krajčírska dielňa.

budova žandárskej stanice   žandárska stanica dokumentuje príbeh miestneho zbojníka

Drevený gréckokatolícky kostol sv. Ducha je typickou ukážkou zakarpatskej architektúry a hlbokej viery miestnych obyvateľov. Ako inak si môže človek vysvetliť, že na Zakarpatsku môže byť všetko v hroznom stave, len kostoly sú vždy opravené a udržované? Za kostolom je záhrada, kde nájdete hroby štyroch žandárov, ktorých zavraždil práve Nikola.

drevený kostol sv. Ducha   tento kostol sa nachádza hneď vedľa dreveného kostola

Na svoje si prídu aj milovníci turistiky. Vďaka českým dobrovoľníkom vzniká každý rok nielen okolo Koločavy, ale aj na celom Zakarpatsku sieť značených turistických trás. Z Koločavy sa môžete vydať na výlet po červenej, zelenej aj modrej turistickej značke (tá je trochu ďalej od dediny).

Na Koločavu sa dostanete aj autobusmi, ktoré sem mieria z Chustu a Mižhirje. Pohodlie však nečakajte, ste v Zakarpatskej oblasti. Cesta plná výmoľov a časté zastavovanie kvôli kravám vracajúcim sa z pastvy však dodávajú tejto oblasti jej typický kolorit.

GPS: 48°25'08.2"N 23°44'23.7"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov
Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Zakarpatská oblasť – miestna turistika
Publikované: 5.11.2018
Vietor mierne pofukuje, tráva okolo sa vlní do jeho rytmu a okrem spevu vtákov tu nie je ani živej duše. Len vy a divoká príroda. Nádherná, trochu tajomná, čakajúca na objavenie. Masívne kopce vyzývajú k prechodom ich hrebeňov a po dlhom dni aj k spánku pod šírym nebom. Táto nespútaná príroda vás čaká na Zakarpatskej Ukrajine.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu
Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry
Publikované: 18.1.2018
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 3. 6. 2020
sviatok:Karolína
dnes:
streda 3.6.
19 °C
zajtra:
štvrtok 4.6.
25 °C