www.infoglobe.sk » Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

Publikované: 28.10.2021
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

jeden z domov v štvrti Malé Galago

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podkarpatská Rus sa za prvej republiky stala súčasťou Československa a Užhorod bol politickým i kultúrnym centrom krajiny, ktorej ekonomickú, hospodársku, technickú aj kultúrnu zaostalosť musela vtedajšia československá vláda prekonať. Tunajší životný štandard bol úplne inde. Aby sa rôzne úrovne zjednotili, putovali na Podkarpatskú Rus bohaté investície, stavalo sa, budovalo, vzdelávalo, išlo sem mnoho Čechov, aby „pozdvihli“ krajinu. Investovalo sa do ciest, železníc aj letectva, bola vybudovaná sieť nemocníc aj škôl a vďaka tomu sa výrazne znížila negramotnosť a zlepšili sa zdravotné a hygienické podmienky obyvateľstva. V Užhorode boli vybudované sídla štátnych inštitúcií a zároveň bolo nutné postaviť odpovedajúce bývanie všetkým úradníkom, ktorí sem prišli. Preto sa vybudovala na jednom brehu rieky Už štvrť Malé Galago, ktorá dosť pripomína pražské Dejvice.

jeden z domov v štvrti Malé Galago

Na týchto úlohách pracovali českí architekti, ktorí mali svojim umením šíriť myšlienku československého štátu. Pokiaľ teda milujete českú prvorepublikovú architektúru, budete milovať aj Užhorod. Navyše tu nájdete mnoho pôvodných detailov, ktoré už u nás dávno odvial čas. Z dochovaných prameňov je zrejmé, že novú výstavbu aj urbanistické úpravy Užhorodu po roku 1918 neprojektovali miestni, ale českí architekti. Tým najvýznamnejším je bezpochyby Josef Gočár, ktorý už v tej mal svoje kubistické obdobie za sebou, takže čakajte triezvejšie línie. Pre Užhorod projektoval obchodný dom Baťa a hlavne budovu pošty. V tejto stavbe silne zdôraznil nárožnú fasádu.

Gočárova pošta   rieka Už, lipová aleja, v pozadí most TGM

Návrh novej úradníckej štvrte Malé Galago mal na svedomí architekt Adolf Liebscher mladší, syn maliara Adolfa Liebschera. Pre verejné budovy Galaga Liebscher hojne vyžíval klasicistickú modernu a v niektorých prípadoch aj rondokubizmus (aj keď jeho dosť redukovanú podobu). Práve rondokubizmus mal všetkými svojimi oblúčkami, polkruhmi či terčmi na fasádach vo svojej dobe reprezentovať nový štátny (národný) sloh. Liebscher využil aj reguláciu pravého brehu rieky Už a nechal tam vysádzať lipovú aleju, údajne najdlhšiu v Európe.

František Krupka, budova zemského úradu   František Šrámek, budova filiálky československej Národnej banky, Puškinovo (kedysi Tyršovo) námestie

Masarykova škola

Pokiaľ sa dáte do reči s niekým zo staršej generácie, zistíte, že na československé obdobie a na Masaryka sa tu spomína vo veľmi dobrom. Odkaz prvej republiky sa tu snaží pripomínať krajanský spolok Klub T. G. Masaryka, ktorý sa zaslúžil o navrátenie niektorých názvov (Masarykova škola) alebo o odhalenie Masarykovej busty. Pokiaľ chcete nasať ešte trochu dávnych československých časov, určite sa zastavte aj v kaviarni-múzeu na ulici Ivana Olbrachta.

Olbrachtova ulica   kaviareň na Olbrachtovej ulici

GPS: 48°38'12.7"N 22°16'22.4"E (letisko)

Text a foto: Kateřina Holečková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina, Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 24.12.2019
Minulý týždeň sme sa pozreli na pamiatky a historické centrum mesta. Do Ľvova sa ale jazdí aj za kultúrou, jedlom a rušným nočným životom. Poďme aspoň čast z toho „ochutnať“.

SR, ČR: Pomoc pre Ukrajinu
Publikované: 1.3.2022
V týchto dňoch sme svedkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu čoho dôsledkom sú nielen straty na životoch, ale aj obmedzenie prístupu k základným životným potrebám obyvateľstva. Preto sa mimovládne organizácie i dobrovoľníci spojili a vytvorili viaceré finančné i materiálne zbierky určené na zmiernenie následkov vojnového konfliktu.

KNIŽNÝ TIP: Denníky z Mariupola
Publikované: 17.12.2023
Vedel si niekto predstaviť, že v dvadsiatom prvom storočí môže byť mesto nezávislej európskej krajiny vymazané z povrchu zeme, zatiaľ čo jeho obyvatelia budú postavení na pokraj humanitárnej katastrofy?

KNIŽNÝ TIP: S láskou, otec
Publikované: 21.12.2023
Kniha Valerija Puzika zaznamenáva príbeh otca a syna v čase vojny na Ukrajine. Otca, ktorý by mohol svojmu synovi ukázať svet a zostávať po jeho boku, avšak miesto toho sa rozhodol vstúpiť do armády, aby bránil svoju krajinu proti ruským okupantom. Napriek vyčerpávajúcim dňom, ktoré zažíva počas bojov na fronte, nikdy nezabúda, že je aj otcom.

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 17.12.2019
Neďaleko hraníc Poľska a Ukrajiny leží jedno z najnavštevovanejších miest krajiny, mesto Ľvov. Nájdete v ňom zachovalé historické centrum pod ochranou UNESCO aj množstvo kultúrneho vyžitia. Poďme sa teraz spoločne vypraviť do Ľvova.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka
Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov
Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu
Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.


Súvisiaca fotogaléria

Ukrajina, Ľvov - kultúrny skvost
Poďme sa aspoň virtuálne pozrieť do mesta Ľvov -  ležiaceho poblíž západnej hranice Ukrajiny neďa...


Súvisiace video

Ukrajina, Lvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny
Takmer v každej uličke stretnete pouličných umelcov – pesničkárov s gitarou, huslistu, sláčikovú ...

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny
Ľvov je jedným z najnavštevovanejší miest na Ukrajine a my sa tomu vôbec nedivíme, nájdete v ňom ...

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola
Kyjev stojí na rieke Dneper už od 5. storočia, zachovalo sa v ňom mnoho pamiatok, ktoré sa miešaj...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X