www.infoglobe.sk » Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny – VIDEO

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny – VIDEO

Publikované: 17.12.2019
Neďaleko hraníc Poľska a Ukrajiny leží jedno z najnavštevovanejších miest krajiny, mesto Ľvov. Nájdete v ňom zachovalé historické centrum pod ochranou UNESCO aj množstvo kultúrneho vyžitia. Poďme sa teraz spoločne vypraviť do Ľvova.

Z Prahy do Ľvova dnes doletíte dokonca aj priamym letom s aerolinkou SkyUp, na miestnom letisku lieta aj niekoľko ďalších európskych spoločností. Prípadne z Kyjeva odporúčam komfortnú, aj keď pomerne dlhú cestu vlakom.

Prehliadku mesta určite začnite radnicou na hlavnom námestí Ploshcha Rynok. Pokiaľ prídete z inej časti Ukrajiny, na prvý pohľad spoznáte, že Ľvov pôvodne patril k iným zemiam než napríklad Kyjev. Väčšina historického centra vznikla v období Poľského kráľovstva a následne Rakúsko-Uhorska.

Ľvov

Najprv sa rozhliadnite z radničnej veže a pomaly sa pusťte do objavovania krás mesta. Na námestí a v jeho blízkom okolí nájdete dôležité pamiatky – jezuitskú katedrálu sv. Petra a Pavla, kostol Božieho tela a kláštor dominikánov, gréckokatolícky kostol svätej Oľgy a Alžbety, rímskokatolícku katedrálu Nanebovzatia Panny Márie, gréckokatolícky kostol svätého Ondreja a kláštor Bernardínov, Čierny dom či Arménsku katedrálu.

dominikánsky kostol

katedrála Nanebovzatia Najsvätejšej Panny Márie   pomník Tarasa Shevchenka

V meste uvidíte aj mnoho sôch, pomníkov a ozdobných priečelí domov. V centre mesta môžete len tak blúdiť ulicami, rozhliadať sa vôkol seba a nasávať atmosféru.

Za návštevu stojí aj palác Potockých, kde dnes sídli múzeum. Zastavte sa tiež pri budove opery a baletu a krásnej fontány pred ňou.

Národné akademické divadlo opery a baletu

palác Potockých

Na západ slnka odporúčam vyjsť na vyhliadku nad tunajším bývalým hradom, odkiaľ sa otvára ďaleký rozhľad nielen na historické centrum, ale aj typické socialistické sídliská na druhej strane a moderné sklenené budovy.

výhľad od hradu

Ľvov je známy aj kultúrou, múzeami, parkmi a nočným životom. V meste funguje zhruba 1300 reštaurácií a kaviarní, takže aj v gastronómii je z čoho vyberať. K tomu sa ale dostaneme až v budúcom dieli nášho miniseriálu.

GPS: 49°50'39.2"N 24°01'36.3"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

Ukrajina, Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 24.12.2019
Minulý týždeň sme sa pozreli na pamiatky a historické centrum mesta. Do Ľvova sa ale jazdí aj za kultúrou, jedlom a rušným nočným životom. Poďme aspoň čast z toho „ochutnať“.

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry
Publikované: 18.1.2018
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

Ukrajina: Pripjať – mesto ruín a duchov
Publikované: 4.7.2011
Jedna z prvých vecí, ktoré som si na tomto mieste uvedomila, bolo ticho. Neskutočné tiché ticho. Sem tam sa do uší dostal šum vetra v stromoch, prípadne pukot nejakej vetvičky, na ktorú som nedopatrením stúpila. Ale ticho bolo prítomne skoro všade, a len občas ho narušil nejaký votrelec.

Ukrajina: Černobyľ a jeho zvláštna atmosféra po 25 rokoch
Publikované: 11.7.2011
Černobyľ. Nie práve typická turistická destinácia zažila uplynulých pár mesiacov hádam najväčšiu návštevnosť od uplynutia havárie. Nie je za to nik iný zodpovedný ako čas, pretože 26. apríla 2011 uplynulo 25 rokov od katastrofy, ktorá obrala o život nespočítateľné množstvo ľudí.


Súvisiace video

Ukrajina, Lvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny
Takmer v každej uličke stretnete pouličných umelcov – pesničkárov s gitarou, huslistu, sláčikovú ...

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny
Ľvov je jedným z najnavštevovanejší miest na Ukrajine a my sa tomu vôbec nedivíme, nájdete v ňom ...

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola
Kyjev stojí na rieke Dneper už od 5. storočia, zachovalo sa v ňom mnoho pamiatok, ktoré sa miešaj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C