www.infoglobe.sk » Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny – VIDEO

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny – VIDEO

Publikované: 17.12.2019
Neďaleko hraníc Poľska a Ukrajiny leží jedno z najnavštevovanejších miest krajiny, mesto Ľvov. Nájdete v ňom zachovalé historické centrum pod ochranou UNESCO aj množstvo kultúrneho vyžitia. Poďme sa teraz spoločne vypraviť do Ľvova.

Z Prahy do Ľvova dnes doletíte dokonca aj priamym letom s aerolinkou SkyUp, na miestnom letisku lieta aj niekoľko ďalších európskych spoločností. Prípadne z Kyjeva odporúčam komfortnú, aj keď pomerne dlhú cestu vlakom.

Prehliadku mesta určite začnite radnicou na hlavnom námestí Ploshcha Rynok. Pokiaľ prídete z inej časti Ukrajiny, na prvý pohľad spoznáte, že Ľvov pôvodne patril k iným zemiam než napríklad Kyjev. Väčšina historického centra vznikla v období Poľského kráľovstva a následne Rakúsko-Uhorska.

Ľvov

Najprv sa rozhliadnite z radničnej veže a pomaly sa pusťte do objavovania krás mesta. Na námestí a v jeho blízkom okolí nájdete dôležité pamiatky – jezuitskú katedrálu sv. Petra a Pavla, kostol Božieho tela a kláštor dominikánov, gréckokatolícky kostol svätej Oľgy a Alžbety, rímskokatolícku katedrálu Nanebovzatia Panny Márie, gréckokatolícky kostol svätého Ondreja a kláštor Bernardínov, Čierny dom či Arménsku katedrálu.

dominikánsky kostol

katedrála Nanebovzatia Najsvätejšej Panny Márie   pomník Tarasa Shevchenka

V meste uvidíte aj mnoho sôch, pomníkov a ozdobných priečelí domov. V centre mesta môžete len tak blúdiť ulicami, rozhliadať sa vôkol seba a nasávať atmosféru.

Za návštevu stojí aj palác Potockých, kde dnes sídli múzeum. Zastavte sa tiež pri budove opery a baletu a krásnej fontány pred ňou.

Národné akademické divadlo opery a baletu

palác Potockých

Na západ slnka odporúčam vyjsť na vyhliadku nad tunajším bývalým hradom, odkiaľ sa otvára ďaleký rozhľad nielen na historické centrum, ale aj typické socialistické sídliská na druhej strane a moderné sklenené budovy.

výhľad od hradu

Ľvov je známy aj kultúrou, múzeami, parkmi a nočným životom. V meste funguje zhruba 1300 reštaurácií a kaviarní, takže aj v gastronómii je z čoho vyberať. K tomu sa ale dostaneme až v budúcom dieli nášho miniseriálu.

GPS: 49°50'39.2"N 24°01'36.3"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

Ukrajina, Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 24.12.2019
Minulý týždeň sme sa pozreli na pamiatky a historické centrum mesta. Do Ľvova sa ale jazdí aj za kultúrou, jedlom a rušným nočným životom. Poďme aspoň čast z toho „ochutnať“.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 19.2.2020
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry
Publikované: 18.1.2018
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

Ukrajina: Pripjať – mesto ruín a duchov
Publikované: 4.7.2011
Jedna z prvých vecí, ktoré som si na tomto mieste uvedomila, bolo ticho. Neskutočné tiché ticho. Sem tam sa do uší dostal šum vetra v stromoch, prípadne pukot nejakej vetvičky, na ktorú som nedopatrením stúpila. Ale ticho bolo prítomne skoro všade, a len občas ho narušil nejaký votrelec.

Ukrajina: Černobyľ a jeho zvláštna atmosféra po 25 rokoch
Publikované: 11.7.2011
Černobyľ. Nie práve typická turistická destinácia zažila uplynulých pár mesiacov hádam najväčšiu návštevnosť od uplynutia havárie. Nie je za to nik iný zodpovedný ako čas, pretože 26. apríla 2011 uplynulo 25 rokov od katastrofy, ktorá obrala o život nespočítateľné množstvo ľudí.


Súvisiace video

Ukrajina, Lvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny
Takmer v každej uličke stretnete pouličných umelcov – pesničkárov s gitarou, huslistu, sláčikovú ...

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny
Ľvov je jedným z najnavštevovanejší miest na Ukrajine a my sa tomu vôbec nedivíme, nájdete v ňom ...

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola
Kyjev stojí na rieke Dneper už od 5. storočia, zachovalo sa v ňom mnoho pamiatok, ktoré sa miešaj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 5. 7. 2020
sviatok:Cyril a Metod
dnes:
nedeľa 5.7.
29 °C
zajtra:
pondelok 6.7.
26 °C