www.infoglobe.sk » Ukrajina: Pripjať – mesto ruín a duchov

Ukrajina: Pripjať – mesto ruín a duchov

Publikované: 4.7.2011
Jedna z prvých vecí, ktoré som si na tomto mieste uvedomila, bolo ticho. Neskutočné tiché ticho. Sem tam sa do uší dostal šum vetra v stromoch, prípadne pukot nejakej vetvičky, na ktorú som nedopatrením stúpila. Ale ticho bolo prítomne skoro všade, a len občas ho narušil nejaký votrelec.

infoglobe.sk/spolupraca/Pohľad na námestie zo strechy hotelaMestečko Pripjať vyrástlo v severnej časti na Ukrajine neďaleko hraníc Bieloruska a jediný, kto sa tam natrvalo usadil, je čas. Čas, ktorý sa doň zaťal svojimi zubami a pomaly ale isto mu dáva pocítiť svoju silu. Lebo ako roky ubiehajú, tak sa Pripjať mení na ruiny, ktoré už nebude možné zachrániť. Dnes by toto mestečko malo vyše štyridsať rokov, ale sotva sa dožilo šestnástich, keď nastal začiatok jeho konca.Vlak alebo presnejšie to, čo z neho ostalo, na Pripjaťskej stanici.

Pred haváriou tu žilo okolo 50 000 obyvateľov. Predpokladalo sa, že časom sa toto číslo vyšplhá na 80 000. Nestalo sa tak. Deň 26. apríl 1986 navždy všetko zmenil a natrvalo sa zapísal do dejín ľudstva.Opustené autíčko z lunaparku, ktorý sa mal slávnostne otvárať 1. mája 1986.

Havária v Černobyle sa stala v noci. A pokiaľ ľudia spali nič netušiacim spánkom, vzduchom sa pomaly ale isto zakrádala radiácia, ktorá bola mnohonásobne vyššia, ako je bezpečné. Evakuácia sa začala až 26 hodín po havárii. Do mesta sa nahrnuli autobusy, ktoré húfne odvážali ľudí do bezpečia. Aj vďaka oneskoreniu evakuácie sa počet obetí vyšplhal tak vysoko. Tak isto aj počet ľudí, ktorí v dôsledku radiácie ochoreli. Umieranie na ožiarenie je veľmi bolestivé. Medzi obeťami boli v prvom rade zamestnanci elektrárne, záchranári, hasiči, ale aj civilisti.

Stolička na autobusovej staniciZabudnutá hračka v jasličkách pre detiRuské kolo, na ktorom sa nikto nikdy neodviezol

Ani dnes, 25 rokov po tejto tragédii, nie je Pripjať miestom vhodným pre život. Radiácia tu stále dosahuje vysoké hodnoty, a preto Pripjať ostáva miestom, kde budú ešte dlho strašiť duchovia minulosti.

Dvere do školskej jedálne pozývajú na obed, ktorý sa už nepodáva.Väzenský dvorPôvodní obyvatelia sa po čase vrátili, aby „rozveselili“ mestečko.

Opustená telocvičňa v Pripjati

 

 

Opustená telocvičňa v Pripjati. ►

 

V ten deň paradoxne prebiehal bezpečnostný výcvik v materskej škôlke.

 

 

 

◄ V ten deň paradoxne prebiehal bezpečnostný výcvik v materskej škôlke.

Mestská plaváreň sa svojho času tešila veľkej návštevnosti.

 

 

 

Mestská plaváreň sa svojho času tešila veľkej návštevnosti. ►

 

Čakáreň v nemocnici, kde už nikto nečaká.

 

 

◄ Čakáreň v nemocnici, kde už nikto nečaká.

 

Skúmavky na okennej parapete v nemocnici.

 

 

 

Skúmavky na okennej parapete v nemocnici. ►

 

Zmrazené šípky sa na prvý pohľad nelíšia od tých, čo môžeme nájsť v zime u nás.

 

 

◄ Zmrazené šípky sa na prvý pohľad nelíšia od tých, čo môžeme nájsť v zime u nás.

 

 

 

Text a foto: Mária KoczováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 17.12.2019
Neďaleko hraníc Poľska a Ukrajiny leží jedno z najnavštevovanejších miest krajiny, mesto Ľvov. Nájdete v ňom zachovalé historické centrum pod ochranou UNESCO aj množstvo kultúrneho vyžitia. Poďme sa teraz spoločne vypraviť do Ľvova.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Pre tých čo zaujíma história, katastrofy, adrenalín aj objavovanie. Cestovateľské kino sa vyberie do Černobyľu
Publikované: 30.9.2019
Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Černobyľ, kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta.

Viete, že? Hashima - japonský ostrov duchov
Publikované: 20.1.2013
Neďaleko jedného z najvýznamnejších tichomorských prístavov, japonského Nagasaki, sa nachádza jedno z najpodivnejších miest sveta - ostrov Hashima. Aký bol osud jedného z najhustejšie obývaných miest sveta, ktoré sa dnes stalo pomníkom tisícov mŕtvych baníkov v uhoľných baniach kdesi v jeho hlbinách.

Ukrajina: Černobyľ a jeho zvláštna atmosféra po 25 rokoch
Publikované: 11.7.2011
Černobyľ. Nie práve typická turistická destinácia zažila uplynulých pár mesiacov hádam najväčšiu návštevnosť od uplynutia havárie. Nie je za to nik iný zodpovedný ako čas, pretože 26. apríla 2011 uplynulo 25 rokov od katastrofy, ktorá obrala o život nespočítateľné množstvo ľudí.

Kyjev VI.
Publikované: 6.11.2008
„Na svete nie je krajšie mesto než Kyjev“ – M. Bulgakov. Presvedčte sa s nami o tom a prečítajte si o histórii a súčasnosti tohto prastarého mesta!

Ukrajina, Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 24.12.2019
Minulý týždeň sme sa pozreli na pamiatky a historické centrum mesta. Do Ľvova sa ale jazdí aj za kultúrou, jedlom a rušným nočným životom. Poďme aspoň čast z toho „ochutnať“.


Súvisiaca fotogaléria

Ukrajina - Rieka Sejm
Pozrite sa na naše letné dobrodružstvo na rieke Sejm v strednej Ukrajine. Podľa Wiki - Sejm&nbs...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 3. 6. 2020
sviatok:Karolína
dnes:
streda 3.6.
19 °C
zajtra:
štvrtok 4.6.
25 °C