www.infoglobe.sk » Ukrajina: Černobyľ a jeho zvláštna atmosféra po 25 rokoch

Ukrajina: Černobyľ a jeho zvláštna atmosféra po 25 rokoch

Publikované: 11.7.2011
Černobyľ. Nie práve typická turistická destinácia zažila uplynulých pár mesiacov hádam najväčšiu návštevnosť od uplynutia havárie. Nie je za to nik iný zodpovedný ako čas, pretože 26. apríla 2011 uplynulo 25 rokov od katastrofy, ktorá obrala o život nespočítateľné množstvo ľudí.

Pamätník, ktorý nedovolí zabudnúť na hrdinov Černobyľu.Všetko sa to udialo skoro ráno 26. 4. 1986 v štvrtom reaktore černobyľskej jadrovej elektrárne a na vine bol ľudský faktor. V elektrárni došlo k oneskoreniu testu, ktorý mal preveriť zotrvačný dobeh turbogenerátora v reaktore. Časový sklz sa predĺžil na výmenu pracovných zmien – poobednej s nočnou, v ktorej bolo omnoho menej skúsených operátorov, a navyše došlo k nedostatočnej výmene informácií o stave reaktora. A tak sa začala najväčšia jadrová katastrofa v dejinách ľudstva.

Pohľad na siluetu elektrárne, v ktorej sa stala najväčšia jadrová katastrofa sveta.

Dnešný Černobyľ je v uzavretej zóne, ktorú strážia kompetentné orgány – armáda a polícia. Bez potrebného povolenia vstup neumožnia. Počas nášho pobytu nás sprevádzal príslušný sprievodca, bez ktorého nie je možné sa pohybovať v areáli. Je to preto, aby ste náhodou nezablúdili na miesto, na ktoré nemáte. Jedná sa v prvom rade o vašu bezpečnosť, pretože veľa budov je už natoľko schátraných, že nie je bezpečné sa v nich pohybovať, a druhá vec je, že radiácia tam stále na niektorých miestach silno pretrváva. Okrem niekoľkých takýchto výnimiek, sme sa mohli slobodne túlať po areáli, kam nás len oči zaviedli.

Z blízka si môžete odfotiť elektráreň iba z tohto uhla.Reaktor sa neustále opravuje, aby sa úplne nerozpadol.Cesty v mestečku sú relatívne v dobrom stave, nakoľko po nich moc vozidiel nejazdí.

Mnohých ľudí od návštevy tohto miesta odrádza najmä rádioaktivita, ktorá tam stále ešte pretrváva. Ak sa tam dostanete, budete vystavení najmä beta radiácii, ktorá sa po čase z tela človeka vylúči. Na zrýchlenie tohto procesu pomáha aj pitie červeného vína. Nám za dva dni v zóne odporučili vypiť dva litre. Horšie to je v prípade gama radiácie, ktorá ostáva uložená v tele človeka navždy. Tá sa vyskytuje iba v prísne zakázaných oblastiach, kam vstup povolený nie je.

Najsilnejšiu radiáciu sme namerali v červenom lese.Vetva stromu v najviac zamorenej oblasti.

V blízkosti elektrárne sa buduje nový sarkofág, ktorý sponzoruje viacero krajín. Jeho odhadovaná životnosť by mala byť vyše 100 rokov a funkčný by mal byť od roku 2015. A zatiaľ čo ľudia poctivo pracujú na novom sarkofágu, ten starý je priebežne opravovaný, aby predĺžili jeho životnosť, nakoľko sa už pomaly rozpadáva.

Odstavené vozidlá na futbalovom ihrisku.Prístav, kde vstup nie je povolený.

Po čase sa do Černobyľu vrátilo zopár jeho pôvodných obyvateľov. Išlo najmä o starších ľudí, ktorí nemali alebo nechceli nikam inde ísť. Postupne vymierajú a zostalo ich tam už len zopár. Momentálny vekový priemer je 75 rokov. Bývajú vo svojich pôvodných domcoch, ktoré akoby zamrzli v čase. Okolie postupne čoraz viac zarastá, nakoľko sa o vegetáciu nikto nestará.

Opustené paneláky na sídlisku v Černobyle.Jeden zo stovky rozpadajúcich sa domov.

Jedna z pôvodných obyvateliek, ktorá sa vrátila po nehode naspäť.Pohľad na dvor, kde sme boli na návšteve u babky.Ľudia dostávajú poštu s dôchodkom, v Černobyle majú svojho poštára. Tak isto aj k lekárovi sa dá dostať a rovnako ani s liekmi problém nie je. Len si ich kupujú do zásoby. Celkovo sa na život nesťažujú, iba spomínajú na staré časy, keď mestečko ešte „žilo“. Návšteva v dome jednej z obyvateliek v nás zanechala smutný dojem. Vrátila sa naspäť medzi prvými po havárii. Mala šťastie, nikdy nemala žiadne zdravotné problémy spôsobené radiáciou. Len teraz na starobu ju trochu pobolievajú kĺby.

Napriek všetkému Černobyľ má svoju zvláštnu atmosféru, ktorá nenechá nikoho chladným. Ako sa človek prechádza uličkami tohto kedysi živého mestečka, nemôže sa ubrániť myšlienkam na tragédiu, ktorá sa tu stala. V pozadí ju totiž neustále pripomína silueta elektrárne.

Opustený domček v obývanej oblasti.Dvere ledva držali na pántoch, ale napriek tomu mali nový moderný zámok.

Text a foto: Mária KoczováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Ukrajina, Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 24.12.2019
Minulý týždeň sme sa pozreli na pamiatky a historické centrum mesta. Do Ľvova sa ale jazdí aj za kultúrou, jedlom a rušným nočným životom. Poďme aspoň čast z toho „ochutnať“.

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny – VIDEO
Publikované: 17.12.2019
Neďaleko hraníc Poľska a Ukrajiny leží jedno z najnavštevovanejších miest krajiny, mesto Ľvov. Nájdete v ňom zachovalé historické centrum pod ochranou UNESCO aj množstvo kultúrneho vyžitia. Poďme sa teraz spoločne vypraviť do Ľvova.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 19.2.2020
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Lvov - historický klenot Ukrajiny I.
Publikované: 23.4.2011
Lvov je starobylé mesto Ukrajiny, ktoré však nie vždy bolo jej súčasťou. V našom novom seriáli si toto miesto bližšie priblížime.

Ukrajina: Pripjať – mesto ruín a duchov
Publikované: 4.7.2011
Jedna z prvých vecí, ktoré som si na tomto mieste uvedomila, bolo ticho. Neskutočné tiché ticho. Sem tam sa do uší dostal šum vetra v stromoch, prípadne pukot nejakej vetvičky, na ktorú som nedopatrením stúpila. Ale ticho bolo prítomne skoro všade, a len občas ho narušil nejaký votrelec.


Súvisiaca fotogaléria

Ukrajina - Rieka Sejm
Pozrite sa na naše letné dobrodružstvo na rieke Sejm v strednej Ukrajine. Podľa Wiki - Sejm&nbs...


Súvisiace video

Ukrajina, Ľvov – šarmantné centrum západnej Ukrajiny
Ľvov je jedným z najnavštevovanejší miest na Ukrajine a my sa tomu vôbec nedivíme, nájdete v ňom ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 3. 6. 2020
sviatok:Karolína
dnes:
streda 3.6.
19 °C
zajtra:
štvrtok 4.6.
25 °C