www.infoglobe.sk » Venezuela, Caracas – metropola na brehu Karibiku II.

Venezuela, Caracas – metropola na brehu Karibiku II.

Publikované: 2.1.2015
V druhej časti nášho seriálu o Caracase začneme tam, kde sme minule skončili, a to pri stanici metra Capitolio, ktorá nás dostane k na pohľad najkrajším historickým budovám v meste.

Hneď oproti Capitolio si povšimnete budovu Palacio de las Academias, krásnu neogotickú stavbu, ktorá dnes hostí venezuelskú akadémiu vied. Jej počiatok sa datuje do druhej polovice 17. storočia, avšak svoju súčasnú podobu získala až na konci devätnásteho storočia.

Palacio de las Academias

Koncentrácia významných budov na tomto mieste ale nie je náhodná. Len pár metrov východným smerom sa na tom istom bulvári, čiže na Avenida Universidad, nachádza aj rodný dom Simona Bolívara. Bolívar je totiž v rámci histórie azda najvýznamnejšou postava moderných dejín Latinskej Ameriky. Bol to práve on, kto stál na čele boja tohto kontinentu za nezávislosť, keď bol ešte v područí Španielska a Portugalska.

Dom Simona Bolivara

Bolívarove rodisko je dom pochádzajúci zo 17. storočia, ktorý bol postavený v koloniálnom štýle. V roku 1783, kedy sa Bolívar narodil, bola táto vila bohato vybavená. Napríklad nábytok bol vyrobený z mahagónového dreva a dobové vybavenie je v dome možné vidieť dodnes. Na začiatku 20. storočia bola táto rezidencia rekonštruovaná, aby mohla byť zasvätená uchovaniuBolívarovo námestie pamiatky na revolučnú dobu a jej hlavného hrdinu. Vidieť sa tu dá napríklad jeho osobná knižnica a osobné dokumenty. Múzeum tiež uchováva Bolívarovu uniformu alebo dobové zbrane.

Teraz zamierime na sever, až kým nedôjdeme k najdôležitejšiemu miestu celého mesta, ktorým je námestie Plaza Bolívar. Dominuje mu impozantná jazdecká socha Simona Bolívara, ktorá bola odhalená v roku 1874 za zvuku zvonov a výstrelov z 21 diel. Námestie je obklopené významnými historickými budovami. Jednou z nich je Museo Sacro de Caracas.

Predtým, než bolo múzeum v roku 1993 otvorené, tu prebehol archeologický prieskum, ktorý odhalil masový hrob, v ktorom ležali pozostatky viac než dvadsiatich ľudí. Múzeum vystavuje predmety spájajúce sa s históriou náboženstva na území Venezuely v koloniálnom období. Môžete tu napríklad uzrieť sochy dôležitých svätcov alebo maľby Juana Pedra Lopeza, ktorý bol dôležitou postavou latinskoamerického umenia na prelome 19. a 20. storočia.

Bolívarov rodný dom

Pozornosť venujte aj caracaskej katolíckej katedrále. Krásna biela budova v koloniálnom štýle stojí na svojo mieste už od roku 1674, kedy nahradila menší kostol zničený zemetrasením. Katedrála meria 82x25 metrov a pozostáva z jednej hlavnej lode a dvoch vedľajších. Práve centrálna časť chrámu je zaplnená tridsiatimi dvoma oktogonálnymi stĺpmi. Na chrám nadväzuje zvonica, ktorá dnes funguje ako hodinová veža a občas okrem klasického zvonenia v určitú hodinu poteší aj nejakou známou pesničkovou melódiou.

Catedral de Caracas

Okrem katedrály a múzea sa ešte okolo Bolívarovho námestia nachádzajú napríklad arcibiskupský palác, kaplnka Santa Rosa de Lima alebo Teatro Principal. Ale tam sa pozrieme niekedy nabudúce.

Text: Maxim Kucer

Preklad: O. Maňáková

Foto: Wikipedia.org

Cristobal Alvarado, Jesús Rincón, EL Guarito, Omerta-ve , 2Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Venezuela, Caracas – metropola na brehu Karibiku I.
Publikované: 26.12.2014
Opäť zostaneme na americkom kontinente. Avšak teraz sa presunieme južnejšie, vydáme sa do Venezuely. Mnohí z vás budú pravdepodobne poznať Venezuelu prevažne v spojení s už zosnulým diktátorom Hugom Chávezom, alebo pre fakt, že krajina je jedným z najväčších svetových producentov ropy.

Viete, že? Najvyšší vodopád sveta
Publikované: 1.5.2011
Vodopády sú často fascinujúcim divom prírody aj napriek tomu, že sa jedná o celkom prirodzený jav obyčajnej padajúcej vody. Je v tom niečo elektrizujúce, keď sa masy vody s každou sekundou za zlovestného hukotu presúvajú o desiatky ba stovky metrov do kaňonov, strží a priepastí. A my sa dnes vydáme za tým úplne NAJvyšším! Viete, že najvyšší vodopád sveta bol objavený až v roku 1935?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C