www.infoglobe.sk » Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže

Publikované: 24.8.2021
Pohľad na mesto Rio de Janeiro ponúka jedinečnú kombináciu mesta a divokej prírody. Jednoduché domčeky aj mrakodrapy orámované skalnými útvarmi na kopcoch, biele pláže a modré more s tropickými lesmi v pozadí, to všetko je Rio de Janeiro. A k tomu cestovný ruch povzbudia aj každoročné karnevalové sprievody samby, na ktoré sa príde pozrieť až 700 tisíc turistov.

pohľad na Rio a záliv

Vďaka svojej histórii je mesto Rio de Janeiro práve takým miestom, akým je. Keď sa 1. januára 1502 Portugalci doplavili k Brazílii do zálivu Baía de Guanabara, verili, že sa jedná o rieku a dali jej meno Rio de Janeiro (v preklade Januárová rieka). Prvými kolonistami však boli Francúzi, ktorí tu v roku 1555 založili osadu. Portugalci tu v roku 1565 založili obec s názvom São Sebastião do Rio de Janeiro a Francúzov vyhnali. Vďaka cukrovej trstine a obchodu s otrokmi sa mesto ekonomicky rýchlo rozvíjalo.

 Rio

Objavenie zlata a diamantov v oblasti Minas Gerais prispelo k ďalšiemu rastu a v roku 1763 sa Rio stalo hlavným mestom Brazílie (namiesto Salvadoru). V 19. storočí bola produkcia cukrovej trstiny z Ria vystavená silnej konkurencii ďalších juhoamerických zemí, rezervy zlata a diamantov klesali, a preto začalo mesto exportovať kávu. Okolo roku 1900 už dosahovalo okolo 800 tis. obyvateľov. Mesto expandovalo a stalo sa politickým, ekonomickým a kultúrnym centrom Brazílie. Keď v roku 1889 získala Brazília nezávislosť, Rio bolo vymenované za jej hlavné mesto. Obdobie medzi 20. až 50. rokmi 20. storočia bolo zlatým vekom a mesto vyhľadávala vysoká spoločnosť z celého sveta. Obyvateľstvo však rýchlo pribúdalo, čo sa stalo neudržateľným. V roku 1960 bolo hlavné mesto presunuté do Brazílie, aby sa znížil ekonomický a finančný tlak, problémy s chudobnými štvrťami (favelas) však pretrvávajú dodnes.

ulica Ria   ulica Ria

Rozloha mesta dosahuje 1255 km2 vrátane ostrovov, pobrežie dosahuje dĺžku 246 km. Väčšina pláží v Riu je bezpečná pre kúpanie a ponúka reštaurácie, kaviarne aj pulzujúci nočný život. K najznámejším plážam rozhodne patrí Copacabana, dlhá 4,5 km. Oblasť Copacabany bola do roku 1900 len malou rybárskou dedinkou, ktorá však po slávnostnom otvorení hotela Copacabana Palace rýchlo prekvitala .

Copacabana   výhľad na Copacabanu

Ipanema, to je pláž označená ako najlepšia mestská pláž na svete. Táto štvrť je oslnivejšia a bohatšia než Copacabana a je obľúbená miestnymi bohatými obyvateľmi „las cariocas“.

Ipanema

Úžasný výhľad na obe pláže je z hory Corcovado dosahujúcej 710 m n. m. Jedno z najznámejších miest vďaka soche Cristo Redentor. Myšlienka na vybudovanie náboženskej pamiatky v meste bola po prvý raz vyslovená v roku 1859, základný kameň bol položený 4. apríla 1922 a o štyri roky neskôr začali práce. Celková výška pamätníku dosahuje 38 metrov, z toho 8 metrov je výška podstavca. Okrem samotnej sochy, ktorú si človek môže prehliadnuť zo všetkých strán, je odtiaľ predovšetkým úžasný výhľad na mesto. Okrem pláží sa dá odtiaľ vidieť aj les Tijuca, ktorý je najväčším mestským lesom na svete, vrchol Pão de Açúcar, záliv Guanabara alebo štvrte Flamengo a Botafogo.

Cristo Redentor

GPS: 22°57'04.1"S 43°12'38.8"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Brazília, Amazónia – cesta do pralesa
Publikované: 26.11.2018
Na amazonský prales sme boli obzvlášť zvedaví. Stihli sme si ho prehliadnuť už zhora, a to keď sme vyše pol hodiny krúžili nad letiskom kvôli silnému dažďu a nemohli sme pristáť.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II.
Publikované: 31.8.2021
Mesto je rozdelené do niekoľko štvrtí, my v centre prechádzame tie najznámejšie a ľahko dostupné metrom či autobusom. Botofago a Flamengo boli prvými oblasťami v južnej zóne, ktoré boli obývané rezidentmi. Botofago bolo pomenované podľa jedného z prvých obyvateľov João Pereira de Souza Botafogo. Nachádza sa tu mnoho múzeí, divadiel a kín, ale tiež pestrý nočný život. Štvrť Flamengo je naproti tomu pokojnejšia s veľkými koloniálnymi a bytovými domami.

Brazília, Paraty – bez áut
Publikované: 17.12.2018
Paraty je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza na brehu Atlantického oceána. Od svojho počiatku je jedinečné, pretože stále zostáva takmer ako v sedemnástom storočí. Pre zachovanie tejto autentickej atmosféry tu sú zakázané automobily, čo z neho robí zvláštne miesto pre prechádzky a poznávanie.

Do Brazílie s priehrštím optimizmu a veľkokapacitným fotoaparátom
Publikované: 30.9.2019
Zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, vychutnávať si slnečné lúče na pláži Copacabana, postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa či zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná.

Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky
Publikované: 19.11.2018
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas a je prirodzeným východiskovým miestom pre návštevníkov, ktorí túžia vidieť amazonský prales. Má asi 1,5 miliónu obyvateľov a je medzinárodným prístavným miestom. Počasie tu je horúce a vlhké, priemerná ročná teplota dosahuje 27 °C. Obdobie dažďov je od decembra do mája, kým obdobie sucha od júna do novembra.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.


Súvisiaca fotogaléria

Brazília – temperamentná kráska Južnej Ameriky
Najľudnatejší štát Južnej Ameriky ponúka množstvo turistických atraktivít. Sú medzi nimi napríkla...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X