www.infoglobe.sk » Brazília, Amazónia – cesta do pralesa

Brazília, Amazónia – cesta do pralesa

Publikované: 26.11.2018
Na amazonský prales sme boli obzvlášť zvedaví. Stihli sme si ho prehliadnuť už zhora, a to keď sme vyše pol hodiny krúžili nad letiskom kvôli silnému dažďu a nemohli sme pristáť.

Výlet do amazonského pralesa nie je najlacnejšia záležitosť, pokiaľ tam chcete stráviť niekoľko dní. V Manaus je mnoho turistických agentúr a my sme si vybrali jednu agentúru už dopredu, s ktorou sme boli v kontakte. Majiteľ nás vyzdvihol na letisku a doviezol k nim do kancelárie. Dohodli sme sa, že hneď ďalší deň vyrazíme do džungle až na 3 noci. Keď budete chcieť, zaistia vám aj hotel.

v pralese

Začiatkom decembra je tu obdobie dažďov a turistov býva malo, spojili nás teda s inou skupinkou. Dvojhodinové zdržanie a čakanie nás veľmi neprekvapilo. Doviezli nás k prístavu, odkiaľ sme sa vydali na prvú atrakciu – „Encontro das Águas” alebo „stretnutie riek“ Rio Negro a Rio Solimões. Až od tohoto sútoku sa rieka v Brazílii nazýva Amazonka.

prístav   cesta do pralesa

Sútok riek Rio Negro a Rio Solimões patrí k hlavým turistickým atrakciám. Rieky totiž majú rozdielnu rýchlosť, teplotu a tiež hustotu a pH. Kým tmavá Rio Negro dosahuje rýchlosť 2 km/h a teplotu 28 °C, hnedá Rio Solimões má rýchlosť od 4 do 6 km/h a 22 °C. Vďaka tomu sa voda z riek nepremieša hneď, ale vytvára jasnú hranicu, ktorá je od sútoku dlhá až 6 km.

stretnutie riek

Od sútoku sa vydávame ďalej, po Rio Solimões. Loď sme vystriedali za minibus a potom zas za malý čln, až sme sa ocitli na mieste. Cestou po riek, keď sme sa plavili jednotlivými ramenami, sme mohli vidieť nielen množstvo volaviek a kajmanov, ale tiež chatky miestnych, ktorí tu žijú.

Večer je omnoho zábavnejší. Len čo sa zotmie, nasadáme na čln a so sprievodcom Petrom a ešte miestnym sprievodcom s prezývkou Zeus sa vydávameza kajmanmi. Zeus sa ukáže ako veľmi skúsený sprievodca, bohužiaľ nevie anglicky, takže Petra máme skôr ako prekladateľa. Zeus najskôr chytí malého kajmana, ktorého si môžeme vziať aj do ruky. Väčšieho (cca metrového) nám už radšej nedáva.

kajman   krokodíl

Väčšina agentúr má dosť podobný plán aktivít. Ďalší deň máme naplánovaný výlet na lodi za obrovským stromom a pôjdeme tiež pozorovať sladkovodné delfíny. V Amazonke totiž žijú ružové delfíny, oficiálnym názvom je delfínovec amazonský. Zastavíme uprostred rieky a pozorujeme tieto ružovošedé tvory, ako sa vynárajú nad hladinu. Odpoludnia máme zas o niečo akčnejší program, vydávame sa na lov piraní. Každý dostaneme výbavu na chytanie, na háčik napichneme kúsok mäsa, hodíme do vody a hneď cítime, ako pirane ťahajú a okusujú mäso. A keď máme šťastie, niektorá sa nám chytí na háčik. Následne nám ulovené pirane pripravia ako pochúťku na večeru.

piraňa   Zeus na love piraní

Ďalší deň nás čaká väčšia prechádzka džungľou, počas ktorej Zeus chytí veľkú tarantulu, ktorú si môžeme prehliadnuť zblízka. Ukáže nám tiež rôzne liečivé stromy a rastliny, ako urobiť repelent z mravcov a môžeme dokonca zjesť červa vybratého z orechu, ktorý má kokosovú príchuť. Večer nás čaká ešte prespanie v džungli v hamakách, tu však už nejde o žiadny adrenalín. Miesto vyzerá skôr ako lesík, aj v Česku počujeme pri spaní pod širákom viac zvukov zvierat než tu.

tarantula   červ s kokosovou príchuťou

obydlie miestnych   miestni

Posledný deň sa ideme už len pozrieť, ako tu žijú miestni ľudia, zbalíme si veci a vraciame sa späť do Manaus. Pozrieť sa do amazonského pralesa bol náš sen, len by to celé mohlo byť trochu akčnejšie.

GPS: 1°34'51.0"S 61°31'47.3"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky
Publikované: 19.11.2018
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas a je prirodzeným východiskovým miestom pre návštevníkov, ktorí túžia vidieť amazonský prales. Má asi 1,5 miliónu obyvateľov a je medzinárodným prístavným miestom. Počasie tu je horúce a vlhké, priemerná ročná teplota dosahuje 27 °C. Obdobie dažďov je od decembra do mája, kým obdobie sucha od júna do novembra.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže
Publikované: 3.12.2018
Pohľad na mesto Rio de Janeiro ponúka jedinečnú kombináciu mesta a divokej prírody. Jednoduché domčeky aj mrakodrapy orámované skalnými útvarmi na kopcoch, biele pláže a modré more s tropickými lesmi v pozadí, to všetko je Rio de Janeiro. A k tomu cestovný ruch povzbudia aj každoročné karnevalové sprievody samby, na ktoré sa príde pozrieť až 700 tisíc turistov.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II
Publikované: 10.12.2018
Mesto je rozdelené do niekoľko štvrtí, my v centre prechádzame tie najznámejšie a ľahko dostupné metrom či autobusom. Botofago a Flamengo boli prvými oblasťami v južnej zóne, ktoré boli obývané rezidentmi. Botofago bolo pomenované podľa jedného z prvých obyvateľov João Pereira de Souza Botafogo. Nachádza sa tu mnoho múzeí, divadiel a kín, ale tiež pestrý nočný život. Štvrť Flamengo je naproti tomu pokojnejšia s veľkými koloniálnymi a bytovými domami.

Brazília, Paraty – bez áut
Publikované: 17.12.2018
Paraty je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza na brehu Atlantického oceána. Od svojho počiatku je jedinečné, pretože stále zostáva takmer ako v sedemnástom storočí. Pre zachovanie tejto autentickej atmosféry tu sú zakázané automobily, čo z neho robí zvláštne miesto pre prechádzky a poznávanie.

Do Brazílie s priehrštím optimizmu a veľkokapacitným fotoaparátom
Publikované: 30.9.2019
Zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, vychutnávať si slnečné lúče na pláži Copacabana, postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa či zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.


Súvisiaca fotogaléria

Brazília – temperamentná kráska Južnej Ameriky
Najľudnatejší štát Južnej Ameriky ponúka množstvo turistických atraktivít. Sú medzi nimi napríkla...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
27.7.2021
Šarišské múzeum v Bardejove otvorilo v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch svoju novú národopisnú expozíciu Remeslá našich predkov. Severovýchod Slovenska tak opäť zvýšil svoju atraktivitu a rozšírili možnosti kultúrneho vyžitia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 7. 2021
sviatok:Ignác
dnes:
sobota 31.7.
27 °C
zajtra:
nedeľa 1.8.
22 °C