www.infoglobe.sk » USA, Los Angeles: Getty múzeum a jeho moderná architektúra

USA, Los Angeles: Getty múzeum a jeho moderná architektúra

Publikované: 15.3.2021
Pokiaľ sa ocitnete v Los Angeles a ste milovníkmi umenia a architektúry, nenechajte si ujsť návštevu Gettyho múzea. Getty Center tu vzniklo síce už v roku 1997, takže sa vám už asi veľmi moderný zdať nebude, ale aj napriek tomu by som prehliadku nevynechala. Tento komplex najrozsiahlejšej súkromnej zbierky umeleckých predmetov na svete sa rozkladá na kopci nad LA.

výhľad

K múzeu, odkiaľ sú krásne výhľady do okolia, vás pravdepodobne vyvezie vláčik. Asi najviac nás nadchol hlavný vchod, ktorý sa nazýva Vznášajúca rotunda. V letných mesiacoch nájdete v centrálnej záhrade veľa zelene a kvetín. Zaujímavosťou je, že sa tu nachádza cez 10 tisíc stromov. Zakladateľom múzea bol ropný magnát, spisovateľ a vášnivý zberateľ Jean Paul Getty. Ten za svoje zarobené peniaze cestoval, nakupoval umenie a v roku 1953 svoje zbierky prvýkrát ukázal verejnosti. Hovorieval: „Vybrané umenie je okrem iného aj tou najlepšou investíciou.“ Sám bol očarený galériou Galleria degli Uffizi vo Florencii. Asi najvzácnejším obrazom zbierky sú Kosatce od Vincenta van Gogha. V areáli sa nachádza okrem iného aj výskumný inštitút pre históriu umenia a spoločnosti, knižnica, čitáreň, študovňa, kancelárie alebo kaviareň. V priestoroch múzea nájdete nielen stále expozície, ale tiež tu vystavujú svoje diela súčasní umelci.

Getty Center koľajnice vláčika

Kosatce od Van Gogha

Zbierky sú systematicky roztriedené do rôznych budov a po určitej dobe obmeňované. Obsahujú nielen maľby, sochy, vzácne rukopisy, dekoratívny nábytok, ale tiež napríklad vzácne fotografie. Celý komplex je včlenený do krajiny vďaka hustému porastu na terasách, ktoré sa rozbiehajú ďaleko za samotné budovy. Aj voda v mnohých svojich podobách hrá významnú úlohu. Fontány a kanály zavlažujú centrálnu záhradu medzi dvoma hlavnými hrebeňmi. Rozdielne druhy obkladov definujú funkcie jednotlivých inštitúcií. Obklad múzea ako verejnej inštitúcie reprezentuje travertín. Väčšina ďalších budov je obložená matným kovovým obkladom. Podobne trvalo ako kameň odráža matný kovový obklad svetlo a má navyše zmysel dematerializovanej priesvitnosti bez lesku. Kov v kombinácii s kameňom a bujnou vegetáciou harmonizuje s krajinou južnej Kalifornie.

areál múzea záhrada v okolí pohľad na Getty múzeum

Byť v LA a nevidieť toto úchvatné miesto je vraj rovnaké, ako by ste boli v Prahe a nenavštívili Pražský hrad. Ak vás článok zaujal a mali by ste záujem toto luxusné miesto navštíviť, ide to aj teraz. V súčasnej dobe je možné zbierky vidieť aj on-line priamo na webových stránkach Getty Center.

 

GPS: 34°04'39.9"N 118°28'30.3"W

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Kalifornia – okolie Los Angeles
Publikované: 29.3.2021
Pretože už sme si prešli chodník slávy a urobili si fotku s nápisom Hollywood, zamierime tentoraz z hollywoodskych kopcov k Tichému oceánu a pobrežiu LA. Ak radi plávate alebo ste prepadli surfovaniu, budú pre vás tieto miesta ideálnym lákadlom. Ale to nie je všetko, ponuka zábavy je tu omnoho širšia, takže poďme spolu navštíviť Malibu a Santa Barbaru.

Kalifornia, Eureka – okúzľujúce prímorské mesto
Publikované: 31.1.2020
Eureka je najväčším pobrežným mestom 50miliónovej Kalifornie na sever od San Francisca. Viktoriánska architektúra, ktorú dopĺňajú rôzne umelecké inštalácie, je nezabudnuteľná.

USA, Kalifornia: Fresno – miestna kultúra
Publikované: 24.1.2020
Dnes Fresno navštívime ešte raz. Povieme vám, kam zájsť za kultúrou, pretože v Spojených štátoch snáď neexistuje mesto, ktoré by bolo kultúre viac naklonené. Konieckoncov tu žije viac ako sto národností, čo z neho robí hneď po najväčších metropolách ako New York etnicky azda najdiverzifikovanejšie mesto v USA.

USA, Kalifornia: Fresno – návšteva mesta
Publikované: 17.1.2020
Meno mesta znie zaujímavo, zvedavosť nám nedovolila, aby sme sa nedopátrali, čo znamená. Názov nemá pôvod ani v angličtine, ani v jazyku pôvodných indiánskych kmeňov, ako je naprieč celou Amerikou časté, ale v španielčine. Fresno znamená jaseň, pretože jaseň je najčastejší strom lemujúci miestu rieku San Joaquin, ktorá ústí v zálive Suisun.

USA, Kalifornia: Fresno – zaujímavosti v okolí
Publikované: 10.1.2020
Dnes vyrazíme do slnečnej Kalifornie a zamierime do San Joaquin Valley, ktoré sa nachádza v centrálnej oblasti tohoto štátu.

USA, Kalifornia: Modesto – nielen rodisko slovutného režiséra
Publikované: 1.5.2020
Dnes opäť zavítame do slnečnej Kalifornie a pozrieme sa na jedno z menej známych miest. Väčšine z vás sa isto vybavia metropole ako Los Angeles, San Francisco, San Diego alebo menšie mestá ako Santa Barbara, Fresno alebo Sacramento.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina I
Publikované: 9.1.2017
Národný park Údolie smrti (Death Valley) nesie názov po rovnomennom údolí, ktoré sa rozprestiera v parku. Svoje meno dostalo až počas zlatej horúčky (Golden rush) v polovici 19. storočia, pretože práve cez toto údolie viedla cesta, ktorou sa chodilo za zlatom. Zlatokopi trpeli hladom a smädom, museli zabiť svoje voly a opiecť ich na zapálených povozoch, aby vôbec prežili. Na základe ich desivých skúseností začali údolie nazývať Údolie smrti.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina II
Publikované: 16.1.2017
Veľké sucho, púštna krajina a vysoké teploty – nachádzame sa v národnom parku Údolie smrti. Najlepšie je vždy začať v turistickom centre, aby ste získali potrebné informácie o parku, mapy, dobré rady a tiež si tu kúpili neodmysliteľnú vodu. V parku je viac turistických centier.

USA, Kalifornia: Redding – do mesta i do prírody
Publikované: 7.2.2020
V Kalifornii ešte zostaneme, len sa presunieme na severovýchod, kde bude naším cieľom mesto Redding. Nachádza sa pri neaktívnych sopkách Lassen Peak a Mount Shasta. Stredom Reddingu sa tiahne rieka Sacramento, vedľa ktorej vedie cesta Sacramento River Trail, vďačný námet pohľadníc.

USA, Kalifornia: národný park Sequoia – domov masívnych stromov
Publikované: 23.1.2017
Kalifornia je štát na juhozápadnom pobreží USA. Je cieľom mnohých zámorských turistov, ale aj ľudí pochádzajúcich z ostatných štátov USA. Ponúka divoké pobrežie Tichého oceánu, zaujímavé mestá i dediny a neskutočné skvosty, ktoré tu vytvorila príroda. Najvyššou horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je najvyššou horou pohoria Sierra Nevada, ktoré strážia Kaliforniu z jej južnej časti, ale taktiež najvyššou horou celých kontinentálnych Spojených štátov amerických. Niektoré územia sú chránené národnými parkami a prírodnými rezerváciami.

USA: Los Angeles – Hollywood
Publikované: 3.1.2014
Z Comptonu, ktorý nemá príliš dobrú povesť kvôli svojej vysokej kriminalite, ktorá však klesá, sa dnes presunieme na miesto, ktoré pozná snáď takmer každý. Hollywood.

USA, Kalifornia – zo San Diega na víkend do Palm Springs
Publikované: 18.1.2021
Keď sa povie Kalifornia, každý z nás si predstaví slnko, pláže, Hollywood alebo Disneyland. Dnes sa spolu pozrieme do dvoch kalifornských miest. Najskôr absolvujeme prehliadku veľkomesta San Diego a potom sa presunieme relaxovať do vnútrozemia po vzore hollywoodskych hviezd do mestečka Palm Spings.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C