www.infoglobe.sk » USA, Kalifornia: Modesto – nielen rodisko slovutného režiséra

USA, Kalifornia: Modesto – nielen rodisko slovutného režiséra

Publikované: 1.5.2020
Dnes opäť zavítame do slnečnej Kalifornie a pozrieme sa na jedno z menej známych miest. Väčšine z vás sa isto vybavia metropole ako Los Angeles, San Francisco, San Diego alebo menšie mestá ako Santa Barbara, Fresno alebo Sacramento.

S nami sa však pozriete do Modesta, ktoré sa nachádza v rozľahlom údolí San Joaquin Valley. Pôvodne sa jednalo o železničnú stanicu na trati spájajúcej Sacramento a Los Angeles, ktorá mala byť navyše pomenovaná Ralston ako pocta finančníka Williama C. Ralstona. No Ralston to odmietol, a tak bolo mesto namiesto toho pomenované Modesto od slova modesty – skromnosť.

letecký pohľad na Modesto

Dnešné rozvíjajúce sa mesto, ktorého ekonomiku tvorí prevažne poľnohospodárstvo, ponúka neustále rastúci počet miest, ktoré lákajú návštevníkov z blízka aj z ďaleka. Modesto je obklopené poliami a ovocnými sadmi, ktoré mu dodávajú malebnejší nádych, a to obzvlášť v spojitosti s tradičným farmárskym trhom, ktorý sa koná v centre mesta.

Návštevníkov Modesta privíta veľkolepý oblúk, ktorý na sebe nesie mestské krédo: Water, Wealth, Contentment, Health – voda, bohatstvo, spokojnosť, zdravie. Oblúk, ktorý na svojom mieste stojí už viac než sto rokov, bol pôvodne uvítacou bránou pre návštevníkov a obyvateľov, ktorí sa do mesta vracali. Dnes sa nachádza pri rušnej križovatke, u ktorej nájdete Gallo Center for the Arts.

uvítací oblúk

Gallo Center for the Arts je umeleckým centrom otvoreným len pomerne nedávno, a to v roku 2007. Zameriava sa na výstavy talentovaných umelcov z Modesta a jeho okolia a dáva príležitosť aj umelcom z ostatných regiónov Spojených štátov. Vo vnútri tejto inštitúcie nájdete dve siene, pričom tá väčšia z nich, Mary Stuart Rogers Theater, pojme vyše 1 200 divákov. Hrajú sa tu predstavenia rôzneho druhu. Od repertoáru z newyorskej Broadway, cez vystúpenia stand-up komikov, až po hudobné vystúpenia.

Gallo Center for the Arts

Dôležitým miestom spojeným s kultúrou je aj kino The State Theatre of Modesto, ktoré stojí na svojom mieste už viac než 80 rokov a hneď zvonku vás zaujme výrazným neónovým nápisom. Vo vnútri vás okúzli nádhernou kinosálou v štýle art deco. V kine sa premietajú rôzne filmy. Nechýba nová hollywoodská produkcia, nezávislé snímky alebo kultové klasiky. Okrem toho si sem môžete zájsť aj na vystúpenia stand-up komikov, rôzne besedy alebo hudobné vystúpenia.

Modesto   Modesto

Narodil se tu jeden z najslávnejších režisérov všetkých dôb, ktorý sa preslávil najmä ságou z jednej ďalekej, preďalekej galaxie. Tušíte správne, toto mesto dalo svetu Georga Lucasa, ktorý sa stal autorom globálneho fenoménu Star Wars. Modesto režisérovi vytvorilo poctu v podobe bronzového súsošia chlapca a dievčiny, ktorí sedia na kapote Chevroletu model 1957. Umelecké dielo je inšpirované Lucasovým raným filmom American Graffiti.

GPS: letisko 37°37'40.4"N 120°57'23.5"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: OsotedeMonte, Carl Skaggs, D Ramey Logan, Saeidb, Saeidb (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kalifornia, Eureka – okúzľujúce prímorské mesto
Publikované: 31.1.2020
Eureka je najväčším pobrežným mestom 50miliónovej Kalifornie na sever od San Francisca. Viktoriánska architektúra, ktorú dopĺňajú rôzne umelecké inštalácie, je nezabudnuteľná.

USA, Kalifornie – Anaheim a Disneyland
Publikované: 25.3.2016
Kalifornia je domovom mnohých nových nápadov a inovácií. Vedeli ste, že práve tu (konkrétne v San Bernardine) bola otvorená úplne prvá reštaurácia McDonald's na svete?

USA, Kalifornia – štvrť Old Sacramento alebo návrat do 19. storočia
Publikované: 11.3.2016
Pokračujeme vo výlete po hlavnom meste Kalifornie – Sacramente. Opustíme čínsku štvrť a vydáme sa do historického jadra tohto polmiliónového mesta.

USA, Kalifornia – národný park Údolie smrti
Publikované: 18.3.2016
Vo východnej časti amerického štátu Kalifornia sa nachádza miesto, ktoré je nositeľom jedného významného naj – bola tu nameraná najvyššia teplota vzduchu na zemi, a to konkrétne v lete roku 1913, kedy ortuť teplomera vyletela na 56,3 stupňov Celzia. Len si spomeňte, aké úmorné boli horúčavy v teplotách nad 35 stupňov, ktoré boli u nás minulé leto bežné. Mimochodom tu bola nameraná aj najvyššia teplota v noci – 43 °C.

USA, Kalifornia: Fresno – miestna kultúra
Publikované: 24.1.2020
Dnes Fresno navštívime ešte raz. Povieme vám, kam zájsť za kultúrou, pretože v Spojených štátoch snáď neexistuje mesto, ktoré by bolo kultúre viac naklonené. Konieckoncov tu žije viac ako sto národností, čo z neho robí hneď po najväčších metropolách ako New York etnicky azda najdiverzifikovanejšie mesto v USA.

USA, Kalifornia: Fresno – návšteva mesta
Publikované: 17.1.2020
Meno mesta znie zaujímavo, zvedavosť nám nedovolila, aby sme sa nedopátrali, čo znamená. Názov nemá pôvod ani v angličtine, ani v jazyku pôvodných indiánskych kmeňov, ako je naprieč celou Amerikou časté, ale v španielčine. Fresno znamená jaseň, pretože jaseň je najčastejší strom lemujúci miestu rieku San Joaquin, ktorá ústí v zálive Suisun.

USA, Kalifornia: Fresno – zaujímavosti v okolí
Publikované: 10.1.2020
Dnes vyrazíme do slnečnej Kalifornie a zamierime do San Joaquin Valley, ktoré sa nachádza v centrálnej oblasti tohoto štátu.

USA, Kalifornia: národný park Sequoia – domov masívnych stromov
Publikované: 23.1.2017
Kalifornia je štát na juhozápadnom pobreží USA. Je cieľom mnohých zámorských turistov, ale aj ľudí pochádzajúcich z ostatných štátov USA. Ponúka divoké pobrežie Tichého oceánu, zaujímavé mestá i dediny a neskutočné skvosty, ktoré tu vytvorila príroda. Najvyššou horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je najvyššou horou pohoria Sierra Nevada, ktoré strážia Kaliforniu z jej južnej časti, ale taktiež najvyššou horou celých kontinentálnych Spojených štátov amerických. Niektoré územia sú chránené národnými parkami a prírodnými rezerváciami.

USA, Kalifornia: Redding – do mesta i do prírody
Publikované: 7.2.2020
V Kalifornii ešte zostaneme, len sa presunieme na severovýchod, kde bude naším cieľom mesto Redding. Nachádza sa pri neaktívnych sopkách Lassen Peak a Mount Shasta. Stredom Reddingu sa tiahne rieka Sacramento, vedľa ktorej vedie cesta Sacramento River Trail, vďačný námet pohľadníc.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C