www.infoglobe.sk » USA, Kalifornia: Fresno – miestna kultúra

USA, Kalifornia: Fresno – miestna kultúra

Publikované: 24.1.2020
Dnes Fresno navštívime ešte raz. Povieme vám, kam zájsť za kultúrou, pretože v Spojených štátoch snáď neexistuje mesto, ktoré by bolo kultúre viac naklonené. Konieckoncov tu žije viac ako sto národností, čo z neho robí hneď po najväčších metropolách ako New York etnicky azda najdiverzifikovanejšie mesto v USA.

Fresno navyše hostí viac kultúrnych udalostí než mnoho väčších miest. Patria medzi ne napríklad najpopulárnejšie a najväčšie festivaly blues v Spojených štátoch.

Fresno

Začneme v Múzeu umenia, ktoré bolo založené v 40. rokoch 20. storočia. V 60. rokoch narástlo na význame a začali sa tu konať rôzne výstavy, prednášky, workshopy alebo výuka pre deti aj dospelých. Napriek skromným začiatkom sa postupne rozvinulo a stalo sa jednou z najuznávanejších inštitúcií svojho druhu na kontinente. Zbierky, ktoré zahŕňajú okolo 3 600 diel, sa sústreďujú na súčasné umenie, modernu, mexické a mexicko-americké umenie a predkolumbijské sochárstvo.

Art MuseumV múzeu sa samozrejme konajú aj rôzne sprievodné výstavy. Čo vás tu čaká tento rok? Napríklad zbierka 70 olejomalieb, ktoré zaplnia skoro celé múzeum. Ide o diela najdôležitejších kalifornských umelcov prvej polovice 20. storočia, ako sú napr. Maynard Dixon, Elmer Bischoff a Edgar Payne.

Druhou zaujímavou výstavou bude A Family Dynamic, ktorá sa zameriava na dielo jednej rodiny, a to manželov Richarda Amenda a Susan Stinsmuehlen-Amendovej a ich syna Wyatta Amenda. Výstava sa snaží dať čo najväčší priestor každému z umelcov a zároveň poukázať na ich synergie a vzájomný vplyv jeden na druhého, pričom každý vynikal v niečom inom. Susan Stinsmuehlen-Amendová sa zameriavala na prácu so sklom. Richard Amend sa venuje predovšetkým maľbe a kresbe. Dokáže uchvátiť svojou čiernobielou kresbou ľudí a pustých krajín. Ich syn Wyatt zas vyniká v keramike.

 Warnors Theatre

Pokiaľ si budete chcieť viac užiť miestny život, tak nesmiete vynechať Tower District v čele s Tower Theater, kde to prekypuje podnikmi rôzneho druhu. Od miest, kde naživo vystupujú umelci, cez divadlá, pekárne, cukrárne, galérie a ďalšie. Navyše, práve v tejto štvrti sa konajú rôzne kultúrne udalosti vrátane filmových a umeleckých festivalov, vinobrania, gurmánskych alebo automobilových festivalov.

Tower Theater

Jednou z najikonickejších budov kultúrneho života mesta sa od konca 20. rokov 20. storočia stalo kino/divadlo Warnors Theatre. To bolo spočiatku miestom konania tzv. vaudeville programov. Termín označuje zábavné divadelné programy zahŕňajúce spev a tanec, v podstate sa jednalo o akéhosi predchodcu varieté a muzikálu. Potom sa tu premietali nemé filmy a postupom času sa kino stalo populárnym dejiskom napríklad večne vypredaných predstavení z newyorského Broadway alebo stand-up komediálnych vystúpení.

GPS: 36°46'17.2"N 119°46'28.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Bobak Haeri, Melissa Wiese, Gemini2525, Gemini 2525 (2), Richard Harrison, David Prasad

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Kalifornia: Santa Rosa – u Snoopyho
Publikované: 14.2.2020
Necelých sto kilometrov severne od presláveného a populárneho San Francisca leží mesto, ktoré má zhruba 150 tisíc obyvateľov a ktoré je známe regiónom North Bay a vinárskymi oblasťami Napa a Sonoma.

USA, Kalifornia: Redding – do mesta i do prírody
Publikované: 7.2.2020
V Kalifornii ešte zostaneme, len sa presunieme na severovýchod, kde bude naším cieľom mesto Redding. Nachádza sa pri neaktívnych sopkách Lassen Peak a Mount Shasta. Stredom Reddingu sa tiahne rieka Sacramento, vedľa ktorej vedie cesta Sacramento River Trail, vďačný námet pohľadníc.

Kalifornia, Eureka – okúzľujúce prímorské mesto
Publikované: 31.1.2020
Eureka je najväčším pobrežným mestom 50miliónovej Kalifornie na sever od San Francisca. Viktoriánska architektúra, ktorú dopĺňajú rôzne umelecké inštalácie, je nezabudnuteľná.

USA, Kalifornia: Fresno – návšteva mesta
Publikované: 17.1.2020
Meno mesta znie zaujímavo, zvedavosť nám nedovolila, aby sme sa nedopátrali, čo znamená. Názov nemá pôvod ani v angličtine, ani v jazyku pôvodných indiánskych kmeňov, ako je naprieč celou Amerikou časté, ale v španielčine. Fresno znamená jaseň, pretože jaseň je najčastejší strom lemujúci miestu rieku San Joaquin, ktorá ústí v zálive Suisun.

USA, Kalifornia: Fresno – zaujímavosti v okolí
Publikované: 10.1.2020
Dnes vyrazíme do slnečnej Kalifornie a zamierime do San Joaquin Valley, ktoré sa nachádza v centrálnej oblasti tohoto štátu.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina I
Publikované: 9.1.2017
Národný park Údolie smrti (Death Valley) nesie názov po rovnomennom údolí, ktoré sa rozprestiera v parku. Svoje meno dostalo až počas zlatej horúčky (Golden rush) v polovici 19. storočia, pretože práve cez toto údolie viedla cesta, ktorou sa chodilo za zlatom. Zlatokopi trpeli hladom a smädom, museli zabiť svoje voly a opiecť ich na zapálených povozoch, aby vôbec prežili. Na základe ich desivých skúseností začali údolie nazývať Údolie smrti.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina II
Publikované: 16.1.2017
Veľké sucho, púštna krajina a vysoké teploty – nachádzame sa v národnom parku Údolie smrti. Najlepšie je vždy začať v turistickom centre, aby ste získali potrebné informácie o parku, mapy, dobré rady a tiež si tu kúpili neodmysliteľnú vodu. V parku je viac turistických centier.

USA, Kalifornia: Riverside – jednohubka na výlete po Kalifornii
Publikované: 20.9.2019
Naším dnešným turistickým cieľom je mesto Riverside, ktoré leží približne sto kilometrov východným smerom od Los Angeles. V porovnaní s touto megalopolou pôsobí so svojimi 300 tisíc obyvateľmi skôr ako malé predmestie. Pokiaľ však chcete vyskúšať niečo iné než tradičné preľudnené turistické destinácie, tak je pre vás skvelým výletným cieľom.

USA, Kalifornia: národný park Sequoia – domov masívnych stromov
Publikované: 23.1.2017
Kalifornia je štát na juhozápadnom pobreží USA. Je cieľom mnohých zámorských turistov, ale aj ľudí pochádzajúcich z ostatných štátov USA. Ponúka divoké pobrežie Tichého oceánu, zaujímavé mestá i dediny a neskutočné skvosty, ktoré tu vytvorila príroda. Najvyššou horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je najvyššou horou pohoria Sierra Nevada, ktoré strážia Kaliforniu z jej južnej časti, ale taktiež najvyššou horou celých kontinentálnych Spojených štátov amerických. Niektoré územia sú chránené národnými parkami a prírodnými rezerváciami.

USA, Kalifornia – štvrť Old Sacramento alebo návrat do 19. storočia
Publikované: 11.3.2016
Pokračujeme vo výlete po hlavnom meste Kalifornie – Sacramente. Opustíme čínsku štvrť a vydáme sa do historického jadra tohto polmiliónového mesta.

USA, Kalifornie – Anaheim a Disneyland
Publikované: 25.3.2016
Kalifornia je domovom mnohých nových nápadov a inovácií. Vedeli ste, že práve tu (konkrétne v San Bernardine) bola otvorená úplne prvá reštaurácia McDonald's na svete?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C