www.infoglobe.sk » USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina II

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina II

Publikované: 16.1.2017
Veľké sucho, púštna krajina a vysoké teploty – nachádzame sa v národnom parku Údolie smrti. Najlepšie je vždy začať v turistickom centre, aby ste získali potrebné informácie o parku, mapy, dobré rady a tiež si tu kúpili neodmysliteľnú vodu. V parku je viac turistických centier.

Hlavné centrum je vo Furnace Creek. Scotty's Castle je ďalšie miesto, kde získate potrebné informácie. Tento „hrad“ by ste tu naozaj nečakali. Nechal ho vybudovať milionár zo Chicaga - Albert Johnson – ako svoje letné sídlo a pomenoval ho po Scottovi, výbornom rečníkovi, ktorý údolie miloval a snažil sa prehovárať biznismenov, aby zainvestovali do prieskumu údolia (baní na zlato). Po smrti Johnsona na hrade žil sám Scott. Z hradu sa potom stal hotel a teraz sa sem môžete pozrieť v rámci turistickej prehliadky.

Scotty´s castle

Poďme si teraz prejsť ďalšie turistické ciele v parku. Zabriskie point je krásny vyhliadkový bod na erodovanú púštnu pôdu parku, ktorá hrá rôznymi odtieňmi hnedej, oranžovej a béžovej – piesok pripomína mramorovú bábovku. Niekto z vás tento názov možno pozná vďaka rovnomennému filmu režiséra Michelangela Antonioniho. Vyhliadka je úchvatná a je navštevovaná asi všetkými turistami, pretože sa dá parkovať priamo pri nej. Pohľad na západ slnka je tu nádherný.

západ slnka na vyhliadke Zabriskie point

okolité hory vyprahlá príroda Údolia smrti

Asi najkrajšia vyhliadka je však Dante's View, ktorá sa nachádza na Coffin Peak. Dovedie vás k nej rovnomenná cesta Dante's View road. Môžete z nej vidieť ako najnižší bod parku (86 m pod hladinou mora), tak aj najvyšší bod parku (Telescope Peak 3 368 m n. m.). Okolité vyprahnuté hory sú úchvatné. Dante's view si naplánujte na ráno, pretože je vtedy ideálna viditeľnosť a aj pre vaše auto je to šetrnejšie.

popraskané dno bývalého solného jazera v detaile

Soľné jazero Badwater Basin je ďalšou nedeliteľnou súčasťou Údolia smrti. Nikto z návštevníkov ho neminie. Myslím si, že každý kto na tomto mieste stál, musel ochutnať miestnu soľ a kúsok tej krusty si odlomil na pamiatku ako suvenír. Asi najfotografovanejšia je tu drevená tabuľa, na ktorej sa píše: „Badwater Basin 282 feet/85,5 metrov pod morskou hladinou“. Vedľa Badwater Basin sa nachádza Diablovo golfové ihrisko (Devil's Golf Course), ktoré vypadá ako namrznuté pole, jedná sa však o popraskané dno soľného jazera.

Badwater Basin Diablovo golfové ihrisko

Ďalším bodom záujmu sú prekrásne piesočné duny Mesquite. Intenzívna slnečná žiara celý deň ohrieva ich piesok. Vybiehame z auta pozrieť sa na duny a zisťujeme, že v sandáloch to naozaj nepôjde, pretože piesok je strašne horúci. Ani „kecky“ nie sú ideálne. Zachráni nás opäť auto a jeho klimatizácia a len sa modlíme, aby sa nám nezavarilo, čo je tu na dennom poriadku. Po ceste sú občas nádrže s vodou do chladiča. Keď budete v problémoch, odporúča sa auto neopúšťať.

piesočné duny Mesquite

Pokiaľ by duny či iné časti parku lákali jedincov na off-road (jazdu mimo cesty), musíte si nechať zájsť chuť, pretože sa to tu nesmie. Niektoré cesty v parku nie sú asfaltové. Sú málo frekventované a v prípade problému máte ďalší problém – dlhé čakanie, až niekto prejde okolo. Samotný názov parku napovedá, že nájsť tu telefónny signál je nadľudský výkon. Ďalej je v parku zakázané nocovať mimo kemping.

Zlatý kaňon

Park ponúka tiež mnoho ďalších krásnych miest, ako sú najrôznejšie kaňony (Mozaikový kaňon, Zlatý kaňon, Mramorový kaňon), duny v Eureckom údolí, mesto duchov Rhyolite atď.

Prajem príjemnú cestu za objavovaním Údolia smrti a hlavne spoľahlivé auto.

GPS: 36°30'18.2"N 117°04'41.0"W

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA: NP Yellowstone – krajina ohňa, sírnej pary a neporušenej prírody
Publikované: 27.5.2018
Prvá vec, ktorá sa vám vybaví, keď sa povie Yellowstone, budú určite fascinujúce gejzíry a farebné jazierka. Tých je v parku naozaj nespočetne veľa. Hneď za vstupnou bránou v diaľke vidíme stúpať oblaky dymu z horúcej zeme. Tunajší vzduch je presýtený sírou, na čo si musíme chvíľku zvykať.

USA: NP Yellowstone – oblasť supervulkánu, gejzírov a medveďov
Publikované: 20.5.2018
Národný park Yellowstone sa pýši hneď niekoľkými naj – je to najstarší americký národný park (1872), je tu najväčšia koncentrácia gejzírov na celom svete a je to zrejme najznámejší a najkrajší park v USA.

USA: Národný park Joshua Tree
Publikované: 6.5.2017
Oblasť národného parku Joshua Tree bola najskôr (po dobu takmer 60 rokov) prírodnou pamiatkou. Jedná sa teda o jeden z najmladších národných parkov v USA. Dostupný je celoročne, ale najlepším obdobím na jeho návštevu je jar, keď je rozkvitnutý.

USA: Národný park Grand Canyon – cieľ každého turistu
Publikované: 11.2.2017
Grand Canyon National Park (Veľký kaňon) je ďalším z amerických národných parkov, dokonca jeden z najstarších. Nachádza sa v štáte Arizona. Väčšinu jeho plochy zaberá práve Veľký kaňon, ktorý vytvorila rieka Colorado a dosková tektonika za milióny rokov . Je veľmi hlboký a v jeho brehoch sú viditeľné jednotlivé vrstvy prastarých hornín. Krajina podlieha eróziám a ďalším geologickým dejom, takže ráz krajiny sa neustále mení.

USA, Arizona: posvätné mesto Sedona
Publikované: 4.2.2017
Arizona je americký štát na juhozápade krajiny. Väčšinu tvorí púšť (pôvod názvu najpravdepodobnejšie pochádza zo španielčiny – árida zona = vyprahnutá oblasť). Vo vyšších polohách je možné nájsť aj ihličnaté lesy, ktoré dohliadajú na púšť v údolí. Najznámejšou prírodnou atrakciou je samozrejme národný park Grand Canyon. Nie je ale jediným národným parkom v Arizone. Tá ponúka mnoho krásnych prírodných úkazov, ktoré sú chránené rezerváciami.

USA, Kalifornia: národný park Sequoia – domov masívnych stromov
Publikované: 23.1.2017
Kalifornia je štát na juhozápadnom pobreží USA. Je cieľom mnohých zámorských turistov, ale aj ľudí pochádzajúcich z ostatných štátov USA. Ponúka divoké pobrežie Tichého oceánu, zaujímavé mestá i dediny a neskutočné skvosty, ktoré tu vytvorila príroda. Najvyššou horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je najvyššou horou pohoria Sierra Nevada, ktoré strážia Kaliforniu z jej južnej časti, ale taktiež najvyššou horou celých kontinentálnych Spojených štátov amerických. Niektoré územia sú chránené národnými parkami a prírodnými rezerváciami.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina I
Publikované: 9.1.2017
Národný park Údolie smrti (Death Valley) nesie názov po rovnomennom údolí, ktoré sa rozprestiera v parku. Svoje meno dostalo až počas zlatej horúčky (Golden rush) v polovici 19. storočia, pretože práve cez toto údolie viedla cesta, ktorou sa chodilo za zlatom. Zlatokopi trpeli hladom a smädom, museli zabiť svoje voly a opiecť ich na zapálených povozoch, aby vôbec prežili. Na základe ich desivých skúseností začali údolie nazývať Údolie smrti.

USA, Kalifornie – Anaheim a Disneyland
Publikované: 25.3.2016
Kalifornia je domovom mnohých nových nápadov a inovácií. Vedeli ste, že práve tu (konkrétne v San Bernardine) bola otvorená úplne prvá reštaurácia McDonald's na svete?

USA, Kalifornia – štvrť Old Sacramento alebo návrat do 19. storočia
Publikované: 11.3.2016
Pokračujeme vo výlete po hlavnom meste Kalifornie – Sacramente. Opustíme čínsku štvrť a vydáme sa do historického jadra tohto polmiliónového mesta.

USA, Kalifornia – Sacramento a jeho čínska štvrť
Publikované: 4.3.2016
Kalifornia je teritoriálne tretí najväčší štát USA. Je však najbohatší a najľudnatejší. Žije tu takmer štyridsať miliónov obyvateľov a štát produkuje 13 % amerického HDP, čo predstavuje asi 2,1 biliónu dolárov, čiže v prepočte približne 52 biliónov českých korún (pre porovnanie – české HDP je asi 210 miliárd dolárov).

USA, Kalifornia – Six Flags Magic Mountain I.
Publikované: 22.4.2016
V Kalifornii chce mnoho Američanov žiť alebo preraziť. Keby bola samostatným štátom, patrila by medzi najsilnejšie ekonomiky na svete. Koncentrujú sa tu inovatívne firmy v obore informačných technológií (hlavne v slávnom Silicon Valley). Nájdete tu San Francisco – mesto, ktoré je predmetom mnohých piesni a ktoré Američania milujú nielen pre Golden Gate Bridge, ale tiež pre jeho špecifickú atmosféru a kultúrny život. Mimo iného je v San Franciscu aj jedna z najznámejších väzníc sveta – Alcatraz.

USA, Kalifornia – Six Flags Magic Mountain II
Publikované: 29.4.2016
Predtým, než budeme pokračovať v rýchlych jazdách na šialených horských dráhach, vám povieme, koľko taká zábava vlastne stojí. Je až neuveriteľné, čo všetko sa snaží park predať svojim návštevníkom.

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok I
Publikované: 1.4.2016
Minulý týždeň sme si predstavili najznámejší zábavný park na svete, ktorý nie len radikálne zmenil Anaheim a z ospalého kalifornského mestečka urobil jedno z najdôležitejších miest tohoto štátu, ale znamenal tiež malú revolúciu pre zábavný priemysel.

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok II
Publikované: 8.4.2016
Náš výlet pokračuje po asi najznámejšom zábavnom parku na svete a z Main Street, U.S.A. sa vydáme ďalej.

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok III
Publikované: 15.4.2016
Naposledy sa spoločne vydáme do najslávnejšieho zábavného parku na svete, aby sme videli, čo si tu návštevníci môžu ešte užiť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
14.9.2019
Z bývalej haly zlievarne v Kopřivnici vznikne po rekonštrukcii moderné Technické múzeum Tatra. Prvých návštevníkov by malo nové múzeum privítať za necelé dva roky.
13.9.2019
Pre malých i veľkých milovníkov tradícií, umenia a ľudových remesiel má zámok Schloss Hof pripravené úžasné podujatie – Festival umeleckých remesiel. Už 14. a 15. septembra v autentických dielňach malebného zámockého komplexu Schloss Hof „ožijú" tradičné remeslá.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 9. 2019
sviatok:Jolana
dnes:
nedeľa 15.9.
22 °C
zajtra:
pondelok 16.9.
24 °C