www.infoglobe.sk » Slovinsko, mestečko Kobarid a priesmyk Mangart

Slovinsko, mestečko Kobarid a priesmyk Mangart

Publikované: 25.9.2019
Pomaly, ale isto Slovinsko opúšťame. Naša posledná výprava povedie až pod úchvatnú horu Mangart v Julských Alpách, ktorá sa hrdo týči v tesnej blízkosti hraníc s Talianskom.

Z mestečka Bohinj sa po lokálnych i medzinárodných cestách presúvame do obce Kobarid. Toto najzápadnejšie mestečko v Slovinsku leží v malebnom údolí rieky Soča (v taliančine Isonzo) a v obklopení majestátnych Julských Álp.

Kobarid

Kobarid - okolieKobarid - Múzeum prvej svetovej vojny (biela budova)

Oblasť v okolí Kobaridu bola obývaná už v praveku, avšak prvé zmienky o samotnom mestečku pochádzajú až z roku 1184, kedy bolo súčasťou tzv. územia Patria del Friuli, jedného z vtedajších cirkevných štátov Svätej ríše rímskej. Neskôr bola obec začlenená do územia habsburskej monarchie, chvíľku spadala pod napoleonské kráľovstvo Talianska a až do roku 1918 zostala pod rakúskou nadvládou. Významným medzníkom pre mestečko bol rok 1917, a to z dôvodu bitky v Caporette (resp. bitky o Kobarid), kedy sa neďaleko Kobaridu odohral boj medzi Talianskym kráľovstvom a centrálnymi mocnosťami. Zaujímavosťou tohto ozbrojeného stretu bolo, že ústup talianskych vojsk zdokumentoval Ernest Hemingway vo svojom románe Rozlúčka so zbraňami.

Kobarid

Kobarid - kostolKobarid - okolitá príroda

Neskorší dejinný vývoj znamenal pre Kobarid pripojenie k Taliansku, prebehla tu násilná fašistická talianizácia, obec sa stala dôležitým symbolický miestom fašistických orgánov a v roku 1938 ho navštívil aj samotný taliansky fašistický vodca Benito Mussolini. V tom istom čase tu ako náprotivok fašizmu vzniká jedno z dôležitých stredísk slovinského národného obrodenia. Po uzatvorení tzv. talianskeho prímeria bolo mestečko oslobodené partizánskym povstaním a následne sa stalo centrom veľkej liberalizovanej oblasti známej ako Kobaridská republika. Avšak zakrátko ho obsadzujú  nemecké nacistické sily, ktoré tu vládnu až do mája 1945, kedy je oslobodené Juhoslovanskou ľudovou armádou. V roku 1947 sa stáva definitívne súčasťou Juhoslávie.

Kobarid - pohľad z mostaKobarid - pohľad z mosta

Kobarid - Napoleonsky most

V povojnových rokoch sa postupne rozvíja v meste ľahký priemysel a taktiež je čím ďalej, tým viac vyhľadávaným miestom turistov. V súčasnosti ponúka návštevníkom jedinečnú prechádzku dejinami, a to prostredníctvom prehliadky viacerých pamätihodností. Azda najdostupnejšou je Múzeum prvej svetovej vojny nachádzajúce sa v Mašerovom dome z roku 1739 v centre mestečka, ktoré získalo aj cenu Rady Európy.

Kobarid - vodopád Kozjak

Ďalšími pamiatkami, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť, sú kostol sv. Antona postavený na troch osemuholníkových okruhoch, kde je sústredená jediná talianska kostnica v Slovinsku, archeologické náleziská hradov Tonovc a Gradic, typické miestne domy so špecifickou architektúrou či farský kostol Nanebovzatia Panny Márie postavený v 17. storočí. Pozoruhodné je aj múzeum venované vývoju výroby mlieka a syrov či skvostný Napoleonsky most cez rieku Nadižu. Okolo spomenutého mosta vedie aj turistická značená trasa k nádhernému vodopádu Kozjak. Cestou k tejto prírodnej atrakcií uvidíte aj menší vodopád, zaujímavé skalné útvary či jaskyne pochádzajúce z 1. svetovej vojny.

Kobarid - cesta k vodopádu Kozjak

Kobarid - cesta k vodopádu KozjakKobarid - cesta k vodopádu Kozjak

Neposlednou atraktivitou mestečka je gastronomická špecialita Kobariski Struklji, čo je obdoba gúľ zo zemiakového cesta plnených orechovou plnkou, poliatych maslom a posypaných strúhankou. Unikátnosť tohto sladkého dezertu nie je len v chuti, ale aj vo výzore, keďže každá gazdiná ho tzv. podpíše otlačkom prsta uprostred závitku.

sedlo Mangart 

Postupne sa z obce Kobarid vydávame k Mangartovému sedlu či priesmyku. Toto horské sedlo v severozápadnej časti Slovinska má prevýšenie vyše 2000 metrov a vedie k nemu z časti serpentínová cesta občas popretkávaná tunelmi.

sedlo Mangart

sedlo Mangart (výhľady)sedlo Mangart (výhľady)

Povieme vám, že táto najvyššie položená cesta v krajine je trošku adrenalínovým zážitkom, keďže je v mnohých miestach dosť úzka. Taktiež strmé skalné zrázy nie sú ničím príjemným. Pokiaľ to vydržíte, tak vás vyvedie až k priesmyku odkiaľ sa už peši môžete vydať k vrcholu Mangart (2 679 m n. m.) alebo k neďalekej chate. Popri tom si vychutnáte dychberúce pohľady na Julské Alpy, údolie Log Koritnica či jazerá Fusine v Taliansku.

sedlo Mangart (výhľady)

Sedlo je známe aj náleziskom mangánových hornín (nodúl). Keďže sa jedná o takzvanú slepú cestu, tak sa po veľkolepom výstupe musíte pripraviť aj na zostup. Nemusíte sa báť, určite to zvládnete! Odmenou vám bude spomienka na ozajstné horské dobrodružstvo. Po zídení z výšok ukončujeme našu návštevu úchvatnej krajiny, do ktorej sa určite ešte radi niekedy vrátime, nakoľko nás očarila svojou prírodou, históriou aj milými obyvateľmi.

sedlo Mangart (výhľady)

GPS: 46°14'48.0"N 13°34'50.9"E (Kobarid)

GPS: 46°26'35.4"N 13°38'31.3"E (Mangartovo sedlo)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovinsko, Tiesňava Vintgar – slovinsky raj
Publikované: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružstvo plné poznávania pokračuje. Po tom, ako sme navštívili Kranjsku Goru obklopenú úchvatnými horskými scenériami sa presúvame k ďalšiemu prírodnému skvostu – k tiesňave Vintgar (Blejski vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko, Bled – mestečko, jazero, hrad aj ostrov
Publikované: 11.9.2019
Po návšteve čarokrásnej tiesňavy Vintgar sa presúvame do mestečka Bled. Toto najvýznamnejšie turistické centrum regiónu Horné Kraňsko je situované v severozápadnej časti Slovinska a návštevníkom ponúka hneď niekoľko dominánt.

Slovinsko, Bohinjské jazero, vodopád Savica a kostol
Publikované: 18.9.2019
Z mestečka Bled sa vydávame k ďalšiemu slovinskému prírodnému skvostu, a to k najväčšiemu jazeru v krajine. Rozprestiera sa na ploche vyše 3 km² . Isto už tušíte, že reč bude o Bohinjskom jazere, ktorého brehy poskytujú nádhernú prechádzku v obklopení Triglavského národného parku.

Slovinsko, Kranjska Gora – mestečko v náruči Julských Álp
Publikované: 21.8.2019
V severozápadnej časti Slovinska, pri rieke Sava Dolinky, neďaleko rakúskych a talianskych hraníc sa rozprestiera Kranjska Gora. Toto bezmála jeden a pol tisícové mestečko je známe hlavne vďaka stredisku zimných športov, kde sa každoročne koná prestížny svetový pohár FIS v alpskom lyžovaní.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking
Publikované: 18.5.2017
Logarská dolina je slepé malebné údolie na severe Slovinska, ktorým vedie 6 km dlhá cesta končiaca stenou mohutného vápencového masívu. Do Logarskej doliny sa platí vstupné vo výške 7 eur za auto a vstupná brána sa nachádza 4 km západne od mestečka Solčava.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikované: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hradom na svete. Ukrýva sa v rovnomennej obci vzdialenej len 10 kilometrov od turisticky vyhľadávaného mesta Postojna, ktoré je celosvetovo preslávené vďaka unikátnemu jaskynnému systému.

Slovinsko: jazero Bohinj a neďaleký vodopád Savica
Publikované: 20.2.2013
Dnes sa opäť vyberieme obdivovať krásy slovinskej prírody. Od jazera Bled sa presunieme k nemenej zaujímavému jazeru Bohinj, kde navštívime aj neďaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikované: 27.2.2013
A je to tu, náš posledný deň v Slovinsku. Opäť sme sa zobudili do zamračeného rána, no tentoraz aspoň nepršalo. V pláne sme mali jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtiaľ peši na vyhliadkový bod Točka.

Slovinsko: Mesto Postojna
Publikované: 2.1.2013
Ponáhľajúc sa do Chorvátska alebo nazad domov na rodnú hrudu sme až doteraz cez Slovinsko vždy len prechádzali. Aj keď je pravda, že o jeho krásach sme už mnoho počuli, akosi sme si nikdy nevedeli nájsť pár dní, alebo aspoň hodín, aby sme sa tu zastavili. Konečne sme to však zmenili a časť neskorej letnej dovolenky sme strávili v Slovinsku.

Slovinsko: mesto Postojna – unikátna jaskyňa Postojnska jama
Publikované: 9.1.2013
Mesto Postojna ležiace v juhozápadnej časti Slovinska poznajú vďaka unikátnemu systému jaskýň, ktorý sa nazýva Postojnska jama, milovníci prírody a cestovania z celého sveta. Nám sa túto unikátnu prírodnú pamiatku a jednu z hlavných turistických atrakcií celej krajiny podarilo navštíviť koncom leta a musím priznať, že to bol naozaj úchvatný zážitok.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – I. časť
Publikované: 23.1.2013
Keďže sme sa rozhodli, že v Slovinsku strávime niekoľko dní, bolo by hriechom nenavštíviť azda najznámejšie slovinské jazero Bled, ktoré sa považuje za jeden z jeho symbolov. Toto nádherné jazero sa rozprestiera na východnom okraji Julských Álp, hneď vedľa rušného mestečka s rovnakým názvom.

Slovinsko: Národný park Triglav
Publikované: 27.5.2017
Národný park Triglav je jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska. Názov dostal podľa najvyššej hory Slovinska, ktorá je samozrejme súčasťou parku. Hlavným cieľom turistov sú predovšetkým jazerá, krátke výlety a výstup na samotný vrchol hory. Jednodenný výstup na Triglav je striktne zakázaný, rovnako ako nocovanie na území parku (mimo horskej chaty). Jedná sa o veľmi náročný výstup, ktorý sa dá podniknúť z rôznych svetových strán.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko – rozmanitá kráska Európy
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do krajiny nádherných lesov, jazier, hôr a historick...

Slovinsko: Piran – starobylé mestečko s úžasnou atmosférou
Pri jarných potulkách zablúdili naše kroky do malebného slovinského prímorského mestečka Piran (z...

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Slovinsko: mestečko Postojna a krásy okolia  
Neveľké slovinské mestečko Postojna, v ktorom žije niečo vyše 15 000 obyvateľov, poznajú milovníc...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hrado...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 28. 2. 2020
sviatok:Zlatica
dnes:
piatok 28.2.
5 °C
zajtra:
sobota 29.2.
9 °C