www.infoglobe.sk » Slovinsko, Tiesňava Vintgar – slovinsky raj

Slovinsko, Tiesňava Vintgar – slovinsky raj

Publikované: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružstvo plné poznávania pokračuje. Po tom, ako sme navštívili Kranjsku Goru obklopenú úchvatnými horskými scenériami sa presúvame k ďalšiemu prírodnému skvostu – k tiesňave Vintgar (Blejski vintgar, soteska Vintgar).

Táto vyše 1,6 kilometra dlhá a 250 metrov hlboká tiesňava v severozápadnej časti Slovinska vznikla pričinením rieky Radovna a zároveň je súčasťou rovnomenného údolia. Najbližšie východiskové body sú z obce Gorje ( v roku 2007 sa oddelila od Bledu) alebo z  jedného z turisticky najvyhľadávanejších miest v krajine – z mesta Bled  (vzdialeného cca 4 km). Čo sa týka dopravy, v blízkosti tiesňavy sa nachádza parkovisko a taktiež je tu zriadená pravidelná autobusová linka z Bledu.

tiesňava Vintgar

Hneď úvodom vám odporúčame návštevu tiesňavy v ranných alebo večerných hodinách, nakoľko tunajšie turistické chodníky sú úzke, čo v kombinácií s množstvom návštevníkov spôsobuje značné zdržania a množstvo obchádzania. Vstup do tiesňavy spoznáte podľa dreveného domčeka s pokladňou a zväčša pomerne dlhou radou. Tu neváhajte predbehnúť vonku stojacich ľudí a vydajte sa dnu do domčeka, kde okrem suvenírov a vychutnania si dobrej kávičky s koláčikom je aj možnosť zakúpenia si vstupeniek. Týmto spôsobom veľmi efektívne ušetríte čas.

tiesňava Vintgar

tiesňava Vintgartiesňava Vintgar

Po týchto radách vám neostáva nič iné len vstúpiť do kráľovstva 50 až 100 metrov vysokých skalných stien, všakovakých meandrov, divočiacich perejí, ostrých zrázov či malých vodopádov. Jedna z najkrajších krasových tiesňav v tejto časti Álp je súčasťou Triglavského národného parku a ponúka okrem iného aj zalesnené pohľady na kopce Hom a Boršt. Záverečnou bodkou celej nenáročnej vychádzky (nenachádzajú sa tu žiadne výrazné stúpania či lezenia po rebríkoch) je 13 metrov vysoký vodopád Šum. V jeho blízkosti sa nachádza bufet, pokladňa, ako aj suveníry. Keďže trasa je obojsmerná, tou istou cestou sa môžete vrátiť späť alebo absolvujte okruh vedúci ku kostolu sv. Kataríny cez dedinku Zasip až do mesta Bled.   

tiesňava Vintgar

História tiesňavy Vintgar je zaujímavá tým, že až do roku 1890 bola neprístupná, teda až na úseky Radovna a most cez vodopád Šum. Vďaka vtedajšiemu miestnemu starostovi a fotografickému nadšencovi bol preskúmaný aj zvyšok tiesňavy, čo spustilo proces jej sprístupnenia. Už o necelé tri roky (1893) bola vybavená drevenými vyhliadkovými chodníkmi, mostíkmi a ďalšími nevyhnutnými zabezpečeniami, ktoré otvorili cestu širokej verejnosti k spoznávaniu jej úchvatných krás. Samozrejme jednotlivé stavebné prvky boli postupom času viac ráz vymieňané a inovované. Pod tiesňavou vznikla aj vodná priehrada a železničný kamenný mostný oblúk, ktorý je najväčším zachovaným mostom tohto typu v Slovinsku.

tiesňava Vintgar, kamenný mosttiesňava Vintgar

Názov tiesňavy Vintgar je zrejme odvodený z nemčiny a vyjadruje doslovne miesto vystavené vetru. Toto pomenovanie tak zľudovelo, že v krajine tvorí prívlastok pre scénické chránené tiesňavy, ako napríklad Ribniški vintgar, Bistriški vintgar atď. Existujú aj teórie, že tiesňava získala svoj názov vďaka tvaru pripomínajúcemu pohár na víno či dokonca odvodením od slova vinica, ktoré poukazuje na pestovanie viniča v neďalekej obci Podhom.

tiesňava Vintgar, vodopád Šum

Plní turistických zážitkov pokračujeme v objavovaní Slovinska, a to návštevou už spomínaného mesta Bled s jeho dominantami – jazeromhradom.

(pokračovanie nabudúce...)

 

GPS: 46°23'27.5"N 14°05'03.1"E

Text: Oskár Mažgút

Fotot: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovinsko, mestečko Kobarid a priesmyk Mangart
Publikované: 25.9.2019
Pomaly, ale isto Slovinsko opúšťame. Naša posledná výprava povedie až pod úchvatnú horu Mangart v Julských Alpách, ktorá sa hrdo týči v tesnej blízkosti hraníc s Talianskom.

Slovinsko, Bohinjské jazero, vodopád Savica a kostol
Publikované: 18.9.2019
Z mestečka Bled sa vydávame k ďalšiemu slovinskému prírodnému skvostu, a to k najväčšiemu jazeru v krajine. Rozprestiera sa na ploche vyše 3 km² . Isto už tušíte, že reč bude o Bohinjskom jazere, ktorého brehy poskytujú nádhernú prechádzku v obklopení Triglavského národného parku.

Slovinsko, Bled – mestečko, jazero, hrad aj ostrov
Publikované: 11.9.2019
Po návšteve čarokrásnej tiesňavy Vintgar sa presúvame do mestečka Bled. Toto najvýznamnejšie turistické centrum regiónu Horné Kraňsko je situované v severozápadnej časti Slovinska a návštevníkom ponúka hneď niekoľko dominánt.

Slovinsko, Kranjska Gora – mestečko v náruči Julských Álp
Publikované: 21.8.2019
V severozápadnej časti Slovinska, pri rieke Sava Dolinky, neďaleko rakúskych a talianskych hraníc sa rozprestiera Kranjska Gora. Toto bezmála jeden a pol tisícové mestečko je známe hlavne vďaka stredisku zimných športov, kde sa každoročne koná prestížny svetový pohár FIS v alpskom lyžovaní.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking
Publikované: 18.5.2017
Logarská dolina je slepé malebné údolie na severe Slovinska, ktorým vedie 6 km dlhá cesta končiaca stenou mohutného vápencového masívu. Do Logarskej doliny sa platí vstupné vo výške 7 eur za auto a vstupná brána sa nachádza 4 km západne od mestečka Solčava.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikované: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hradom na svete. Ukrýva sa v rovnomennej obci vzdialenej len 10 kilometrov od turisticky vyhľadávaného mesta Postojna, ktoré je celosvetovo preslávené vďaka unikátnemu jaskynnému systému.

Slovinsko: jazero Bohinj a neďaleký vodopád Savica
Publikované: 20.2.2013
Dnes sa opäť vyberieme obdivovať krásy slovinskej prírody. Od jazera Bled sa presunieme k nemenej zaujímavému jazeru Bohinj, kde navštívime aj neďaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikované: 27.2.2013
A je to tu, náš posledný deň v Slovinsku. Opäť sme sa zobudili do zamračeného rána, no tentoraz aspoň nepršalo. V pláne sme mali jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtiaľ peši na vyhliadkový bod Točka.

Slovinsko: Mesto Postojna
Publikované: 2.1.2013
Ponáhľajúc sa do Chorvátska alebo nazad domov na rodnú hrudu sme až doteraz cez Slovinsko vždy len prechádzali. Aj keď je pravda, že o jeho krásach sme už mnoho počuli, akosi sme si nikdy nevedeli nájsť pár dní, alebo aspoň hodín, aby sme sa tu zastavili. Konečne sme to však zmenili a časť neskorej letnej dovolenky sme strávili v Slovinsku.

Slovinsko: mesto Postojna – unikátna jaskyňa Postojnska jama
Publikované: 9.1.2013
Mesto Postojna ležiace v juhozápadnej časti Slovinska poznajú vďaka unikátnemu systému jaskýň, ktorý sa nazýva Postojnska jama, milovníci prírody a cestovania z celého sveta. Nám sa túto unikátnu prírodnú pamiatku a jednu z hlavných turistických atrakcií celej krajiny podarilo navštíviť koncom leta a musím priznať, že to bol naozaj úchvatný zážitok.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – I. časť
Publikované: 23.1.2013
Keďže sme sa rozhodli, že v Slovinsku strávime niekoľko dní, bolo by hriechom nenavštíviť azda najznámejšie slovinské jazero Bled, ktoré sa považuje za jeden z jeho symbolov. Toto nádherné jazero sa rozprestiera na východnom okraji Julských Álp, hneď vedľa rušného mestečka s rovnakým názvom.

Slovinsko: Národný park Triglav
Publikované: 27.5.2017
Národný park Triglav je jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska. Názov dostal podľa najvyššej hory Slovinska, ktorá je samozrejme súčasťou parku. Hlavným cieľom turistov sú predovšetkým jazerá, krátke výlety a výstup na samotný vrchol hory. Jednodenný výstup na Triglav je striktne zakázaný, rovnako ako nocovanie na území parku (mimo horskej chaty). Jedná sa o veľmi náročný výstup, ktorý sa dá podniknúť z rôznych svetových strán.

Slovinsko: Výnimočne krásna tiesňava Vintgar
Publikované: 13.2.2013
Ak navštívite Slovinsko, rozhodne nevynechajte návštevu prekrásnej tiesňavy Vintgar, ktorá leží len pár kilometrov od známeho mestečka Bled.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko – rozmanitá kráska Európy
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do krajiny nádherných lesov, jazier, hôr a historick...

Slovinsko: Piran – starobylé mestečko s úžasnou atmosférou
Pri jarných potulkách zablúdili naše kroky do malebného slovinského prímorského mestečka Piran (z...

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Slovinsko: mestečko Postojna a krásy okolia  
Neveľké slovinské mestečko Postojna, v ktorom žije niečo vyše 15 000 obyvateľov, poznajú milovníc...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hrado...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
-1 °C