www.infoglobe.sk » Slovinsko, Ľubľana – pod ochranou draka

Slovinsko, Ľubľana – pod ochranou draka

Publikované: 10.4.2021
Po krásnych rakúskych kúpeľoch Bad Blumau krajinu opúšťame a mierime do našej cieľovej destinácie.

Podmienky pre vstup občanov ČR a SR do Slovinska sa stále menia, a tak prosím sledujte stránky mzv.sk (.cz). Teraz potrebujete negatívny PCR test, ale ako to bude vyzerať za pár týždňov, nedokážeme nikto odhadnúť.

Ľubľana

Naším cieľovým bodom je prístavné mestečko Izola. Než sa však vrhneme k vode, urobíme si zastávku v Ľubľane, slovinskom hlavnom meste. Prechádzka starým centrom je nevyhnutnosťou, ale odporúčame aj výnimočnú zastávku v inom svete – bývalom raji squatterov, dnes vyhlásenom kultúrnom centre mesta.

Ľubľana

Už viac ako dvadsať rokov žije neďaleko hlavnej stanice svojím vlastným životom „Metelkovo mesto“. Pôvodné kasárne sa zmenili na nepoznanie. Všetky domy, domčeky, garáže, verandy aj toalety sú pomaľované graffitmi. Rozhodne to ale nie sú žiadne čmáranice, sú to skôr umelecké diela. Na ich tvorbe sa podieľalo množstvo autorov.

Komplex budov okolo Metelkovej ulice (ktorá je tu neďaleko a po ktorej miesto dostalo svoje meno) pôvodne slúžil ako kasárne. V roku 1991 ich opustili príslušníci armády bývalej Juhoslávie a budovy začali rýchlo chátrať a hrozila im demolácia.

Ľubľana Ľubľana

Postupne vznikali rôzne petície na záchranu týchto objektov, ale nič nepomáhalo, a tak v auguste 1993 priestory obsadila skupina 200 aktivistov. Radnica sa najskôr snažila zasiahnuť a samozvaných obyvateľov odtiaľ dostať, nakoniec došlo k istej tolerancii a teraz len občas dochádza k nejakým potýčkam.

Nie všetko, čo sa tu deje, je úplne legálne, zákony tu miestni moc neriešia, ale aj tak to tu stojí za návštevu. Mnoho ľudí sem chodí za zábavou, do nočných klubov, na koncerty. Hudobné žánre zastupuje všetko od elektroniky až k jazzu.

Ľubľana Ľubľana

Ešte by som sa rada vrátila k tým kresbám, niektoré sú vážne moc pekné, veľmi zaujímavé, majú svojho ducha a svoje čaro. Okrem graffiti tu nájdete aj rôzne sochy a sošky zo všetkého možného, a aj keď sa to nezdá, cez pestrosť žánrov a štýlov všetko tvorí veľmi príjemný kompaktný priestor.

Z Metelkovej ulice sa dá veľmi jednoducho prejsť až do starého centra. Spleťou uličiek sa dostanete až k Dračiemu mostu (slovinsky Zmajski most). Ten bol postavený v dvadsiatom storočí a patrí k najkrajším dielam tzv. viedenskej secesie. Jedná sa o technickú pamiatku, ktorá v dobe svojho vzniku (1901) bola tretím najväčším oblúkovým mostom v Európe. Prečo tomuto mostu dominuje socha draka, o tom sa rozpráva množstvo legiend.

Ľubľana

Kedysi dávno si vraj jazero v blízkosti terajšej stavby obľúbil jeden dobrý drak. Zanedlho do oblasti prišli aj ľudia, hovorilo sa im jazerní. Spočiatku bolo toto susedstvo obojstranne výhodné, drak si užíval prítomnosť ľudí a na oplátku sa rozhodol, že ich bude chrániť. Vystaval si pri jazere chrám, v ktorom žil. Keď ľudom hrozilo nejaké nebezpečenstvo, vždy ich ochránil. Časom sa ale situácia začala meniť, ľudia sa začali rozpínať a nárokovali si aj drakov chrám, v tú dobu sa drak stiahol do lesov a svoje sídlo opustil. Kto vie, či drak ešte niekde v lesoch žije. Každopádne sa stal symbolom Ľubľany a svoje miesto má aj na erbe mesta.

Na ďalšie pamiatky sa môžete tešiť už budúcu sobotu.

 

GPS: 46°03'25.2"N 14°30'59.8"E

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Slovinsko – hrad Socerb a Štanjel
Publikované: 8.5.2021
Vstávame pomerne skoro, pred nami je dlhý prejazd a hlavne toho cestou chceme veľa vidieť. Prvou zastávkou je hrad Socerb.

Slovinsko, Portorož a Piran – prechádzky po mestách
Publikované: 1.5.2021
Dnes navštívime Portorož a Piran. Najskôr si prehliadneme, čo sa zmenilo na krásnej prírodnej výstave Forma Viva. Je to taká sochárska galéria pod modrou oblohou. Je až neuveriteľné, že tento projekt vznikol už pred päťdesiatimi rokmi. Slovinci Jakob Savinšek a Janez Lenassi prišli s myšlienkou prírodnej sochárskej galérie už v roku 1961.

Slovinsko, Izola – s nádychom Talianska
Publikované: 24.4.2021
Stredoveké mestečko Izola sú také slovinské Benátky. A dokonca sa tak mestečku naozaj hovorí. Gondoly tu síce nenájdete, ale pokojnú atmosféru, úzke uličky a staroveké domčeky určite áno. A spojenie s Talianskom? To je naporúdzi, predtým toto územie Taliani obývali.

Slovinsko, Ľubľana – pamiatky na každom kroku
Publikované: 17.4.2021
V minulom článku o Ľubľane sme navštívili Metelkovu ulicu aj Dračí most, vydávame sa teda ďalej do centra. Ideme pozdĺž rieky Ľubľanice dolu smerom na námestie Prešernov trg. France Prešeren (1800–1849) bol romantický básnik a tiež právnik. Postupne sa stal aj prvým európsky uznávaným slovinským spisovateľom.

Rakúsko, Bad Blumau – spestrite si cestu do Slovinska
Publikované: 3.4.2021
Určite tento rok tápete, kam by bolo možné vycestovať a kde stráviť príjemnú dovolenku, najlepšie pri mori. Mám pre vás malú inšpiráciu. Za mňa bola voľba celkom jasná, vyhralo to Slovinsko.

Slovinsko, Bled – mestečko, jazero, hrad aj ostrov
Publikované: 11.9.2019
Po návšteve čarokrásnej tiesňavy Vintgar sa presúvame do mestečka Bled. Toto najvýznamnejšie turistické centrum regiónu Horné Kraňsko je situované v severozápadnej časti Slovinska a návštevníkom ponúka hneď niekoľko dominánt.

Slovinsko, Kranjska Gora – mestečko v náruči Julských Álp
Publikované: 21.8.2019
V severozápadnej časti Slovinska, pri rieke Sava Dolinky, neďaleko rakúskych a talianskych hraníc sa rozprestiera Kranjska Gora. Toto bezmála jeden a pol tisícové mestečko je známe hlavne vďaka stredisku zimných športov, kde sa každoročne koná prestížny svetový pohár FIS v alpskom lyžovaní.

Slovinsko, mestečko Kobarid a priesmyk Mangart
Publikované: 25.9.2019
Pomaly, ale isto Slovinsko opúšťame. Naša posledná výprava povedie až pod úchvatnú horu Mangart v Julských Alpách, ktorá sa hrdo týči v tesnej blízkosti hraníc s Talianskom.

Slovinsko, Tiesňava Vintgar – slovinsky raj
Publikované: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružstvo plné poznávania pokračuje. Po tom, ako sme navštívili Kranjsku Goru obklopenú úchvatnými horskými scenériami sa presúvame k ďalšiemu prírodnému skvostu – k tiesňave Vintgar (Blejski vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko: Bohinjské jazero – jedno z najkrajších miest Júlskych Álp – VIDEO
Publikované: 25.8.2020
Dnes sa pozrieme na jedno z najobľúbenejších a najkrajších slovinských miest. Najväčšie slovinské jazero leží v nádhernom údolí, je obklopené vysokými horami a ponúka mnoho príležitostí na poznávanie.

Slovinsko: Júlske Alpy – krajina priezračných riek, vodopádov a bielych vrcholkov – VIDEO
Publikované: 18.8.2020
Slovinsko patrí medzi stále obľúbenejšie ciele najmä pre tých, ktorí si radi užijú akčnú dovolenku. Hlavne tamojšie Alpy sú rajom pre milovníkov adrenalínových športov aj pre náročnejších trekerov. Poďme sa v novom seriáli do slovinských hôr vypraviť.

Slovinsko: Mangart – najkrajšia cesta Júlskych Álp – VIDEO
Publikované: 15.9.2020
Tretia najvyššia hora Slovinska rozhodne stojí za návštevu. Už len vďaka tomu, že až do dvoch tisíc metrov vyjdete autom a môžete si o to dlhšie vychutnať nezabudnuteľné výhľady.

Slovinsko: Soča – k prameňom jednej z najkrajších riek Európy – VIDEO
Publikované: 1.9.2020
135 kilometrov dlhá, nádherne modrá a čistá, s množstvom kaňonov a perejí a hlavne obklopená dych berúcimi scenériami. To je slovinská rieka Soča. V dnešnom diele slovinského seriálu sa pozrieme na unikátne miesto, kde rieka pramení.

Slovinsko: Prisojnikove okno – najväčšie skalné okno celých Álp – VIDEO
Publikované: 8.9.2020
80 metrov vysoké a 30 metrov široké. Také veľké je okno v skale nad sedlom Vršič v slovinských Alpách. Priamo skrz neho vedie celkom náročná ferrata, nahor sa dá ale dostať aj klasickou trekovou cestou, po ktorej sa teraz spoločne vydáme.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko – rozmanitá kráska Európy
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do krajiny nádherných lesov, jazier, hôr a historick...

Slovinsko: Piran – starobylé mestečko s úžasnou atmosférou
Pri jarných potulkách zablúdili naše kroky do malebného slovinského prímorského mestečka Piran (z...

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Slovinsko: mestečko Postojna a krásy okolia  
Neveľké slovinské mestečko Postojna, v ktorom žije niečo vyše 15 000 obyvateľov, poznajú milovníc...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hrado...


Súvisiace video

Slovinsko: Mangart – najkrajšia cesta Júlskych Álp
Mangart je treťou najvyššou horou Slovinska a až do 2000 metrov môžete vyjsť autom. Najskôr pôjde...

Slovinsko: Prisojnikovo okno – najväčšie skalné okno celých Álp
Okno v skale nad sedlom Vršič v slovinských Alpách je 80 m vysoké a 30 m široké a priamo skrz neh...

Slovinsko: Soča – k prameňom jednej z najkrajších riek Európy
Slovinská rieka Soča je 135 km dlhá, krásne čistá a s množstvom kaňonov a perejí. Vďaka okolitému...

Slovinsko: Bohinjské jazero – jedno z najkrajších miest Júlskych Álp
Najväčšie slovinské jazero nájdete v nádhernom údolí, ktoré je obklopené horami. V krištáľovo čis...

Slovinsko: Júlske Alpy – krajina priezračných riek, vodopádov a bielych vrcholkov
Júlske Alpy majú svoje kúzlo, na ktorom sa najviac podieľa biely vápenec. To kvôli nemu sú totiž ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C