www.infoglobe.sk » Paraguaj – Ciudad del Este

Paraguaj – Ciudad del Este

Publikované: 19.12.2016
Posledné miesto, ktoré počas dvojtýždenného cestovania po Paraguaji navštevujeme, je veľkomesto na východe krajiny – Ciudad del Este. Kvôli pašovanému tovaru sa často prezýva „juhoamerický supermarket“. Na rušných uliciach v centre sa dá zohnať skutočne všetko. Brazílčania a Argentínčania sem dokonca jazdia nakupovať rôzny tovar, predovšetkým elektroniku, ktorá je v Paraguaji lacnejšia než v susedných štátoch. Mesto bolo založené až v roku 1957 a dnes je druhým najväčším mestom Paraguaja, žije tu necelých 400 tisíc obyvateľov. Leží na rieke Paraná (druhá najväčšia juhoamerická rieka) a hraničí s Argentínou a Brazíliou. S brazílskym Foz do Iguazú ho spája most Puente de la Amistad (most Priateľstva).

mešita v Ciudad del Este

V samotnom centre Ciudad del Este toho nie je príliš veľa k videniu, zato zmenární, obchodíkov s oblečením, so suvenírmi, potravinami a elektronikou je tu požehnane. Do oblakov vykukuje zopár nepekných a ošarpaných stavieb, ktoré tu vytvárajú skôr pochmúrnu náladu. Stojí tu zaujímavá a novo zrekonštruovaná katedrála San Blas, kde majú neuveriteľne nadčasovú spovednicu i s klimatizáciou. Interiér kostola je na svätostánok dosť moderný, avšak vkusne vybavený. Neďaleko stojí veľká mešita s dvoma minaretmi a obrovskou bielou kopulou. V meste je veľa parkov a je vybavené športoviskom so strojmi na cvičenie. K peknej vychádzke v meste patrí aj pešia i cyklistická trasa okolo jazierka Lago de la Republica, kde sa dajú pozorovať vtáky. Nachádza sa tu tiež mólo a amfiteáter. V Ciudad del Este je okrem stavieb aj množstvo zelene, predovšetkým stromy lapacho (teraz s ružovými kvetmi, ktoré veľmi zjemňujú pohľad na inak betónové mesto). Ďalej od centra sa nachádza zaujímavé nákupné centrum Jezuita Plaza, ktoré je postavené v štýle historického mestečka. Ulice, farebné domčeky, mosty aj lampy v tomto areáli simulujú klasickú dedinu, lenže v každom dome je miesto domácnosti obchod so svetovými značkami alebo reštaurácia. Je to veľmi vydarený nápad.

park so stromami lapacho

Na okraji mesta sa nachádza vodopád Salto del Monday, na ktorý sa ideme pozrieť autobusom. Na naše pomery je dosť veľký a kaskádovitý a vytvára príjemnú panorámu s okolitou zalesnenou krajinou. Na vrchnej časti plošiny s vyhliadkou je výťah, ktorým môžete zísť dole k rieke a pozrieť sa na burácajúcu vodnú masu. Tento vodopád je kvôli neďalekému vodopádu Iguazu pomerne málo navštevovaný. Po návšteve Iguazu sa aj v mojich očiach tento „vodopádik“ zmenšil, ale i tak je veľmi pekný. Už len kvôli tomu, že si ho vďaka menšej návštevnosti môže človek vychutnať úplne sám.

Salto del Monday   vodopády Salto del Monday

Severne od mesta Ciudad del Este sa na rieke Paraná nachádza obrovská vodná elektráreň Binacional Itaipú (dvojnárodnostná – financovaná Brazíliou a Paraguajom), ktorá sa dá zadarmo navštíviť. Tento kolosálny projekt vodnej elektrárne je čo sa týka vyrobenej energie najväčšou hydroelektrárňou na svete (čínske Tri tiesňavy majú zase vyšší výkon). Itaipú produkuje takmer 80 % paraguajskej spotreby. Stavba sa konala v rokoch 1975–1984, stála cca 20 miliárd dolárov a voda pritom zatopila 1 350 km2 územia. Pohltila tak pôvodné vodopády Sete Quedas. Od správy Bionacional Itaipú sa po registrácii autobusom vydáme k samotnej priehrade. Prvý raz zastavujeme na vyhliadkovom mieste, kde je úžasný pohľad na túto veľkolepú stavbu, potom prejdeme priamo pod hrádzou okolo turbín. Návrat autobusom je po hrádzi, kde sa môžeme zase rozhliadnuť po veľkej vodnej ploche. Celá cesta zaberie necelú hodinu.

vodná elektráreň Bionacional Itaipú

Neďaleko správy je aj múzeum etnografie, okolitej fauny a flóry a tiež popis a všetko týkajúce sa výstavby priehrady. Hneď vedľa múzea je zoo alebo skôr záchranná stanica pre zvieratá, ktorých sa nejako dotklo narušenie miestnej krajiny. Všetko môžete navštíviť zadarmo ako kompenzáciu ľuďom za porušenie miestneho ekosystému kvôli výstavbe. Taktiež sa tu v okolí elektrárne muselo zriadiť pre zver a rastliny niekoľko staníc a rezervácií, kde sa dá v chatkách aj prespať. To sme mali tiež pôvodne v pláne. Navštíviť ale najbližšiu z nich – Refugio Tati Yupi (asi 26 km) nemôžeme, pretože miestne školy majú túto oblasť rezervovanú až do konca mesiaca. Ďalšia súkromná rezervácia (je ich tu zriadených osem) je asi 70 kilometrov ďaleko a dostať sa k nej bez vlastného auta nie je vôbec jednoduché. Takže doporučujem miesto si radšej dopredu rezervovať. 

nákupné centrum Jezuita Plaza   kostol San Blas v Ciudad del Este

panelové mesto Ciudad del Este

Ciudad del Este a jeho okolie toho ponúka na pár dní pomerne veľa a človek sa tu zabaví. Navyše Paraguajci sú veľmi milí a spríjemnia vám pobyt v meste aj mimo neho. Pri ceste na vodopády Iguazu na argentínskej strane sa dá prejsť autobusom z Ciudad d. E. až do Puerto Iguazu (odtiaľ druhým autobusom k vodopádom). Cez hranice nesmie turista prevážať ovocie ani zeleninu. Odporúča sa však v Paraguaji nakúpiť zásoby jedla, elektroniku (USB) a iné, pretože Argentína je o dosť drahší štát. Na návštevu Argentíny ani Paraguaja nepotrebuje český občan žiadne víza a prechod hraníc je bezproblémový.

GPS: 25°31'00.6"S 54°37'29.4"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Paraguaj – Asunción
Publikované: 14.11.2016
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.

Paraguaj – jezuitské misie
Publikované: 12.12.2016
Jedným z najväčších lákadiel v Paraguaji je určite návšteva jezuitských misií. Sám som bol na túto atrakciu zvedavý, pretože som stále nevedel, ako vlastne také misie presne vyzerajú. Jezuitské misie sa v Paraguaji vyskytujú prevažne okolo rieky Paraná. Zopár takýchto dedín sa nachádza aj v Brazílii, na juhu Bolívie a veľký počet ešte v Argentíne (v provincii Misiones). V Paraguaji je takýchto jezuitských dediniek osem, z toho tri sú pomerne dosť zachovalé a práve k tým mierime. Misie (indiánske obce) boli zriadené v 17. a 18. storočí na „prevýchovu“ pôvodného obyvateľstva (kmeň Guaraní). Dedinky sú navzájom dosť podobné. Väčšinou stojí v centrálnej časti veľkého areálu kamenný kostol so sakristiou, vedľa neho je nalepených niekoľko stavieb – škôl a stranou sa nachádzajú obydlia indiánov.

Paraguaj – Encarnacion
Publikované: 5.12.2016
Mesto Encarnacion (hlavné mesto departmentu Itapúa) leží na juhu Paraguaja na brehu rieky Paraná, ktorá tvorí prírodnú hranicu s Argentínou. Toto mesto, v ktorom žije cca 120 000 ľudí, sa prezýva La Perla del Sur (Perla juhu). Na druhom brehu rieky Paraná leží argentínske mesto Posadas a oba brehy spája medzinárodný most San Roque González de Santa Cruz. Mesto založili začiatkom 17. storočia jezuiti. V tejto časti Paraguaja leží mnoho jezuitských misií s dochovanými ruinami, ktoré máme neskôr v pláne tiež preskúmať. Teraz si ale vyčleňujeme dva dni na spoznávanie Encarnacionu.

Paraguaj – miesta neďaleko hlavného mesta
Publikované: 21.11.2016
Paraguaj patrí k tým menším štátom Južnej Ameriky, ale aj tak je svojou rozlohou 406 750 kilometrov štvorcových zhruba 5krát väčší než Česká republika. Preto tento štát zvádza turistov k pomalému presúvaniu sa a navštevovaniu menších a pokojnejších miest. Jeden muž, ktorého sme stopli, sám tvrdil, že za mestá sa v Paraguaji považuje iba Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zvyšok sú skôr dediny, čo sa nám aj potvrdí.


Súvisiaca fotogaléria

Paraguaj – krajina kontrastov
Paraguaj je vnútrozemský štát v Južnej Amerike, ktorý leží cca 5000 km od najbližšieho mora, pret...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C