www.infoglobe.sk » Paraguaj – miesta neďaleko hlavného mesta

Paraguaj – miesta neďaleko hlavného mesta

Publikované: 21.11.2016
Paraguaj patrí k tým menším štátom Južnej Ameriky, ale aj tak je svojou rozlohou 406 750 kilometrov štvorcových zhruba 5krát väčší než Česká republika. Preto tento štát zvádza turistov k pomalému presúvaniu sa a navštevovaniu menších a pokojnejších miest. Jeden muž, ktorého sme stopli, sám tvrdil, že za mestá sa v Paraguaji považuje iba Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zvyšok sú skôr dediny, čo sa nám aj potvrdí.

Neďaleko Asunciónu je mesto Areguá, kam sa dá (od hlavného terminálu) dostať hromadnou dopravou v prepočte zhruba za 12 českých korún. Jazda z Asunciónu a cez jeho veľkú aglomeráciu trvá niečo vyše hodiny. Areguá je vyhlásené miesto pre nedeľný odpočinok. Taktiež je známe svojou keramikou, ktorá sa mne osobne zdala trochu gýčovitá. Na jednej z jeho ulíc je mnoho stánkov, v ktorých sa lesknú farebné a glazované pokladničky alebo figúrky zvierat. Nesmie tu chýbať ani betlehem s desiatkami postavičiek. K svetu vyzerajú akurát kvetináče, ktoré sú pomaľované pestrými farbami. Hlavné miesto nedeľného pikniku je lagúna Ypacaraí s plážou a detskými ihriskami. Práve na brehu tohoto jazera trávia rodiny svoje odpoludnie po obede (väčšinou hovädzie steaky – asado) a vychutnávajú si pri tom svoju šálku tereré (ľadový nápoj z yerby – bylinkový čaj). V dedine na kopci stojí kostol (Catedral de Areguá), ktorý by tu akoby na všetko dohliadal. Harmonickú atmosféru tomuto miestu dodávajú ešte dláždené uličky s koloniálnymi domami a malé zámočky, ktoré stoja pozdĺž cesty.

ukážka keramiky v obci Areguá

Pokračujeme k ďalšiemu miestu, ktorým je Caacupé. Menšia provinčná obec, ktorá svoj klenot ukrýva v samotnom centre, ktoré zdobí prekrásna biela bazilika (Basilica Menor Nuestra Seňora de los Milagros de Caacupé) so šedou kopulou a veľkou farebnou vitrážou v čele chrámu. Interiér je na kresťanskú stavbu pomerne jednoduchý a vkusný, čo má svoje kúzlo. Vždy 8. decembra Caacupé najviac ožíva – na sviatok El Día de la Virgen dorazí do tohoto mestečka až tri sto tisíc pútnikov z celej krajiny.

Basilica Menor Nuestra Seňora de los Milagros de Caacupé   vitráž v bazilike

My sa ešte presúvame do blízkej dedinky Piribebuy, ktorá je od Asunciónu vzdialená 75 km a krátko fungovala ako hlavné mesto Paraguaja. Bolo to počas paraguajskej vojny v rokoch 1865–1870. Na námestíčku je pekný malý kostolík (Santuario Nacional „Dulce nombre de Jesús“) s dreveným interiérom a kúsok od neho historické múzeum, kde pracuje starší pán, ktorý je do histórie tohto miesta skutočne zapálený. Hneď vo dverách nás víta a vedie k vitrínam s historickými predmetmi. K tomu hneď začne rozprávať o paraguajsko-bolívijskej vojne o Gran Chaco a o brazílskej invázii na toto mesto v roku 1869. Za dedinou sa odohrala dôležitá bitka, v ktorej miestne deti s učiteľom ubránili mesto. Z tohoto obdobia tu má niekoľko nábojníc, dýky, pištole, uniformy a mnoho ďalších vecí, na ktoré je veľmi hrdý. Všetko vyzerá tak, ak to asi našiel za dedinou, takže pohľady na zbrane sú naozaj autentické. Na pracovnom stole mu zas ležia staré drevené sošky z kostola, ktoré práve renovuje.

Santuario Nacional – kostol v Piribebuy   interiér kostola v Piribebuy

v múzeu histórie v Piribebuy

Pravdepodobne je to tým príjemným podnebím, ale ľudia tu sú veľmi milí a nápomocní, tak skúšame stopovať. Hneď nás vezme jeden pán (pôvodne z Uruguaja), s ktorým sa vezieme do Paraguarí. Od neho si vypočujeme ešte niečo o vojne o Gran Chaco. Keď mu poviem, že to bol zbytočný boj o územie ničoho, trochu sa rozohní, že za túto vojnu o územie s potencionálnym ropným náleziskom môžu Američania. Tí (presnejšie spoločnosť Standard Oil) tak podporovali Bolíviu a Paraguajcov zase Royal Dutch Shell. Takže to bola skôr vojna naftárov, kde si nakoniec Paraguajci prišli víťazstvom len k zväčšeniu územia.

Paraguari – katedrála San Tomás Apóstol

Paraguarí je hlavným mestom departmentu Paraguarí a žije v ňom okolo 20 000 ľudí. Okrem pekného parku s katedrálou San Tomás Apóstol tu nie je nič moc k videniu. Mesto nie je turisticky veľmi zaujímavé, zástavba tak trošku chátra a je problém nájsť tu miesto na prespanie. Keď náš rozhovor o hoteli s miestnym predavačom začuje postarší dedko zbierajúci kartóny pri ceste, mávne na nás, nech ho nasledujeme. Zavedie nás k jednému domčeku bez označenia, kde sa máme opýtať. Nakoniec je objekt miestna tajná a lacná 24 (24 je označenie pre hodinové hotely), kde je sprcha priamo pri posteli. Rázna pani nám navýši cenu, pretože sa ubytovávame pred šiestou, kedy jej začínajú chodiť klienti. S tým však nesúhlasíme a ona nakoniec poľaví a kývne na nami stanovenú cenu. Skutočne tu mala do večera ešte dva páry, takže dobre vie, koľko jej sem chodí ľudí. Našťastie má štyri izby, tak jej to stačilo. V jednej však netečie teplá voda v sprche, v druhej nie je záchod, v tretej blbnú kohútiky, takže zákazník musí poletovať z jednej izby do druhej. Aspoň je tu navečer trochu zábavy.

kostol v meste Areguá

GPS: (Areguá) 25°18'46.9"S 57°23'05.2"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Paraguaj – Asunción
Publikované: 14.11.2016
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.

Paraguaj – Encarnacion
Publikované: 5.12.2016
Mesto Encarnacion (hlavné mesto departmentu Itapúa) leží na juhu Paraguaja na brehu rieky Paraná, ktorá tvorí prírodnú hranicu s Argentínou. Toto mesto, v ktorom žije cca 120 000 ľudí, sa prezýva La Perla del Sur (Perla juhu). Na druhom brehu rieky Paraná leží argentínske mesto Posadas a oba brehy spája medzinárodný most San Roque González de Santa Cruz. Mesto založili začiatkom 17. storočia jezuiti. V tejto časti Paraguaja leží mnoho jezuitských misií s dochovanými ruinami, ktoré máme neskôr v pláne tiež preskúmať. Teraz si ale vyčleňujeme dva dni na spoznávanie Encarnacionu.

Paraguaj – jezuitské misie
Publikované: 12.12.2016
Jedným z najväčších lákadiel v Paraguaji je určite návšteva jezuitských misií. Sám som bol na túto atrakciu zvedavý, pretože som stále nevedel, ako vlastne také misie presne vyzerajú. Jezuitské misie sa v Paraguaji vyskytujú prevažne okolo rieky Paraná. Zopár takýchto dedín sa nachádza aj v Brazílii, na juhu Bolívie a veľký počet ešte v Argentíne (v provincii Misiones). V Paraguaji je takýchto jezuitských dediniek osem, z toho tri sú pomerne dosť zachovalé a práve k tým mierime. Misie (indiánske obce) boli zriadené v 17. a 18. storočí na „prevýchovu“ pôvodného obyvateľstva (kmeň Guaraní). Dedinky sú navzájom dosť podobné. Väčšinou stojí v centrálnej časti veľkého areálu kamenný kostol so sakristiou, vedľa neho je nalepených niekoľko stavieb – škôl a stranou sa nachádzajú obydlia indiánov.

Paraguaj – Ciudad del Este
Publikované: 19.12.2016
Posledné miesto, ktoré počas dvojtýždenného cestovania po Paraguaji navštevujeme, je veľkomesto na východe krajiny – Ciudad del Este. Kvôli pašovanému tovaru sa často prezýva „juhoamerický supermarket“. Na rušných uliciach v centre sa dá zohnať skutočne všetko. Brazílčania a Argentínčania sem dokonca jazdia nakupovať rôzny tovar, predovšetkým elektroniku, ktorá je v Paraguaji lacnejšia než v susedných štátoch. Mesto bolo založené až v roku 1957 a dnes je druhým najväčším mestom Paraguaja, žije tu necelých 400 tisíc obyvateľov. Leží na rieke Paraná (druhá najväčšia juhoamerická rieka) a hraničí s Argentínou a Brazíliou. S brazílskym Foz do Iguazú ho spája most Puente de la Amistad (most Priateľstva).

Bolívia – Copacabana a Isla del Sol
Publikované: 12.9.2016
Prvé mesto v Bolívii, ktoré cestovateľ idúci pozemnou cestou z Peru navštívi, je väčšinou Copacabana. Pokiaľ nie, tak by mal určite návštevu aspoň zvážiť. Keď mestu odpustíme povinný a zbytočný poplatok 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana pekné a pokojné miesto vhodné na odpočinok, umocnené pôžitkom pri pohľade na jazero Titicaca. Tomuto malebnému jazernému letovisku dodáva neuveriteľné kúzlo nielen to, že je malé, ale tiež to, že sa tu dá dlho prechádzať a vychutnávať si ho.

Bolívia – La Paz
Publikované: 26.9.2016
Na mesto La Paz som bol v Bolívii asi najviac zvedavý, pretože ma vždy lákalo svojou nezvykle vysokou polohou (pre metropolu). Vravel som si, ako tam vlastne ľudia žijú v tých 3 600 metroch nad morom. Potom, čo som v týchto nadmorských výškach pobýval v Andách v Ekvádore alebo Peru, som zistil, že to tak zložité nie je. Proste si človek zvykne. No aj tak je svojou nadmorskou výškou La Paz raritou medzi svetovými veľkomestami. Samotné mesto vyzerá, ako by ležalo v kráteri a po svahoch navôkol sú vystavané domy z pálených tehál, čo pôsobí dosť usporiadane. Z blízka je to však neuveriteľný chaos uličiek a rozostavaných domčekov. Dole v centre sa medzi historickými stavbami týčia vysoké budovy. Je to zaujímavá všehochuť. Nad tým všetkým jazdia lanovky, ktoré tu simulujú nadzemku či metro. Je to najrýchlejší spoj z jedného konca na druhý.

Bolívia – Národný park Torotoro
Publikované: 3.10.2016
Najrýchlejší a najjednoduchší prejazd z La Pazu do dediny Torotoro je nočným autobusom do Cochabamby, kde následne prestúpite na colectivo (miestna hromadná doprava). O trištvrte na šesť ráno blúdime terminálom Cochabamby a zisťujeme, z ktorého nástupišťa ide nejaký spoj do dediny Torotoro. Pani, ktorá je na informáciách, je ešte rozospatejšia než my, takže komunikácia trochu viazne, no aj tak z nej s prestávkami na zívania vydolujeme, že musíme ísť na iný terminál. Jediné spoje odchádzajú o šiestej ráno, takže sa vraj musíme poponáhľať. To využíva taxikár pred budovou, ktorý nám narozpráva, ako ďaleko je miesto odjazdu a nadsadí si cenu. Aj keď neradi, kývneme mu na súhlas a ideme s ním celé dve minúty do vedľajšej štvrte, kde ešte panuje tma. Vysadí nás pri garáži a ľuďom stojacím pri dodávke nahlási, že doviezol dvoch cudzincov. S úsmevom preberá 15 BOB (55 Kč).

Bolívia – Potosí
Publikované: 17.10.2016
Cesta z Uyuni do mesta Potosí trvá iba tri hodiny a nepozerať sa počas nej von z okna by bolo hriechom. Od plochej púštnej oblasti sa cesta zdvíha a prechádza cez nevysoké, ale o to krajšie dúhové hory. Stále má krajina púštny charakter, oblasť je dosť vyprahnutá a bez veľkej vegetácie. Okolo cesty môžete uvidieť lamy aj nandu.

Bolívia – Samaipata
Publikované: 31.10.2016
Kupovanie lístkov na autobus je v Bolívii perfektný zážitok a skúška nervov na oboch stranách. V meste Sucre kupujeme lístky do dediny Samaipata, ktorá je smerom na Santa Cruz de la Sierra, čo by malo byť naše posledné mesto v Bolívii. V dedine Samaipata si chceme na chvíľku oddýchnuť, pretože v posledných dňoch sme viacmenej lietali v davoch ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Paraguaj – krajina kontrastov
Paraguaj je vnútrozemský štát v Južnej Amerike, ktorý leží cca 5000 km od najbližšieho mora, pret...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C